Cevaplar 5

Yükleniyor...
679 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle Kariyer.net üzerinden bir başvuruda bulunuyorsunuz. Bu aşamayı geçerseniz size dijital bir mülakat aşaması geliyor. İnternet üzerinden gelen mülakat için videonuzu kaydederek şirkete yolluyorsunuz. Burada geçmişinize ve sizi tanımaya yönelik sorular soruluyor. Bu aşama da tamamlandıktan sonra grup mülakatı olarak adlandırabileceğimiz bir yetenek çalışması oluyor ve bir vaka çalışması üzerinden gerçekleşiyor. Bu vaka çalışmasında hem şirket yetkilileri hem de konu uzmanları sizi gözlemliyor ve ardından bir seçim gerçekleşiyor. Bu çalışma öncesinde size hem şirketle ilgili bir sunum yapılıyor hem de farklı uzmanlık dallarındaki kişiler tarafından kariyer planlamanızı nasıl yapacağınızla ilgili konuşmalar yapılıyor. Dolayısıyla seçilmeden önce veya seçilmeyecek olsanız dahi eğitim içerisinde yer alma şansı elde ediyorsunuz. Bu aşamayı da geçtikten sonra İnsan Kaynakları ve ilgili departmanınızla bir görüşme gerçekleşiyor. Örneğin; ben bu görüşmeye sınavlarımdan dolayı gidememiştim ve bana Skype mülakatı şeklinde bir esneklik sağlanmıştı. Bu görüşmenin ardından departmanla görüşmem gerekiyordu. Ben Satış Stajyeri olarak başvuruda bulundum ve benimle direkt olarak Satış Direktörü görüştü. Bu fırsatı çoğu firmada yakalayamazsınız. Müdür seviyesindeki kişilerle görüşebilirsiniz ancak direktörle görüşemezsiniz. Dolayısıyla direktörün sizinle görüşmeye gelmesi, size verilen değeri de göstermiş oluyor ve bu görüşmeden sonra da işe alım süreci tamamlanmış oluyor.

300 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Career Kitchen Programı’nın tanıtımını gördükten sonra Kariyer.net üzerinden ilana başvurdum. Daha sonra bir CV elemesi oldu ve bu elemenin sonucunda adaylara online sorulu video mülakatı şeklinde ufak bir test yapıldı. O sorulara belli bir süre içinde cevap verip tamamlayarak gönderdim. Bu süreçten geçenler için bir grup mülakatında Case çalışması yapıldı. O mülakatı da geçenleri birebir görüşmeye davet ettiler. Benim girmek istediğim departman bana soruldu. Mülakatımda da o departmandan sorumlu İnsan Kaynakları Görevlisi, o departmanın direktörü ya da alt birimlerin müdürleri vardı. Bu sürecin sonunda kabul alarak işe başladım.

238 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İlk olarak Perfetti Van Melle’nin ilanını Facebook’tan gördüm ve çok renkli bir ilanı vardı. Kariyer.net’te ilanı inceleyip hemen başvurdum. Başvururken başvurmak istediğim departmanları öncelik sırasına koydum. Sonrasında online bir mülakata davet edildim ve bu mülakatı istediğim bir zaman aralığında cevapladım. Mülakat 6 farklı sorudan oluşuyordu ve yarısı Türkçe, diğer yarısı İngilizceydi. Örneğin; “Hangi filmi tekrar izlemeyi tercih edersiniz?” gibi ilginç sorular vardı ve İngilizce seviyemizi iyi ölçen sorular da mevcuttu. Online mülakatta başarılı olan bizler Case Study’e çağrıldık. 6-7 kişiden oluşan gruplar halinde ve 2 gözlemci eşliğinde Case’i gerçekleştirdik. Burada da başarılı olduktan sonra İnsan Kaynakları Partneri ve başvurduğumuz departmanın direktörleriyle birebir mülakatlar yaptık. Bunun sonucunda da Career Kitchen Programı’na katılmaya hak kazandık.

281 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle online olarak site üzerinden başvuru gerçekleştiriyorsunuz. Sonrasında İnsan Kaynakları tarafından olumlu olarak seçilen adaylar arasındaysanız size online bir araçtan video mülakatı gönderiliyor ve bu mülakatta 5-6 tane soru cevaplamanız isteniyor. Kimi sorular sizin yeteneklerinizle ilgiliyken, kimi sorular da tamamen hobileriniz ya da hayatta güncel olarak yaptığınız şeylerle ilgili oluyor. Bu mülakatta da başarılı olursanız 2 hafta içerisinde bir Case Study çalışmasına davet ediliyorsunuz. Burada sizi gruplara bölerek bir vaka veriyorlar ve bu vakayı çözmeniz bekleniyor. İnsan Kaynakları’nın sizde dikkat ettiği şey; vakayı doğru ya da yanlış çözdüğünüz değil, olaylara nasıl yaklaştığınız ve nasıl çözdüğünüz oluyor. Vaka çalışmasında da başarılı olursanız teklif sürecine geliyorsunuz ve teklif her iki taraf için olumlu olursa staja başlıyorsunuz.

260 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kariyer.net üzerinden CV göndererek sürece başlanıyor. Uygun bulunan kişilerin CV’leri incelendikten sonra bir video mülakat aşamasına geçiliyor. Mülakatta önceden hazırlanmış sorulara video kaydıyla cevap veriyorsunuz ama karşımızda bir insan olmadığı için o süreçte doğal olup karşınızda biri varmış gibi kendinizi ifade etmeniz gerekiyor. Sonrasında video mülakatta başarılı bulunan adaylar bir Case gününe davet ediliyor. Öncesinde şirketle ilgili sunumlar gerçekleştiriliyor ve dijital dünyayla ilgili bir eğitim veriliyor. Öğleden sonra 7-8 kişilik gruplarla beraber bir grup mülakatı yapılıyor. Orada size bir vaka veriliyor ve o kişilerle vakayı çözmeniz bekleniyor. Doğru cevabı vermekten ziyade, çözüme gidiş yolunuz, kendinizi ifade edişiniz ve insanlar kurduğunuz iletişime bakılarak değerlendiriliyorsunuz. Bu aşamayı da geçtiğinizde birebir görüşmeler başlıyor. Bu görüşmelerde İnsan Kaynakları Müdürü, Departman Müdürü ve en son Departman Direktörü’yle görüşüyorsunuz. Bu görüşmelerde de daha çok başvurduğunuz departmanla ilgili detaylardan bahsederek sizi daha yakından tanımalarını sağlıyorsunuz. Bunda da başarılı bulunursanız Career Kitchen Programı’na başlıyorsunuz.