Cevaplar 7

Yükleniyor...
322 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Beraber çalıştığınız insanlarla birlikte bazı kararlar almak gerektiği zaman, sizin kendi kalıplarınızdan çıkıp, biraz daha esnek davranmanız ve o insanlara ayak uydurmanız gerekiyor. Bu kritik kararları verirken de hem kendinizi hem de onları ortak bir noktada buluşturmak en zorlayıcı kısım olabiliyor.

635 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üretim‘in birçok zorluğu var. Ancak bu zorluklar sizlerin sistemlerinin güçlülüğüne, prosedürlerinizin ne kadar güçlü olduğuna ve prosedürleri ne kadar doğru uyguladığınıza bağlı olarak değişiyor. Üretim‘de dinamiklik her zaman her noktada değişebiliyor. Dişli çarkları düşündüğümüzde birçok çark var ve herhangi bir çarkın hareket etmesinde bir problem olması, herhangi bir yavaşlık, bir kalite problemi ya da çarkın orada olmaması direkt olarak Üretim‘de sizin karşınıza problem olarak geliyor. Buna bağlı olarak yaşamış olduğumuz problemlere ani reaksiyonlar göstermemiz en önemli ve en zor yanımızdır. Çünkü bu tarz dinamik problemleri yönetirken ister istemez baskı, stres yönetimi, zaman yönetimi ve sonuç odaklılık ön plana çıkan hususlar oluyor.

295 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yaşayacağınız en önemli zorluk, hızlı tüketim malları sektöründe çalıştığımız için kısa zamanda doğru karar vermektir. Hızlı tüketim malları çok hızlı bir şekilde tükeniyor. Dolayısıyla başınıza gelebilecek en kötü şey, tüketicinin sizin ürettiğiniz ve almak istediği bir ürünü arayıp bulamamasıdır. Bu yüzden, bizim dolaylı olarak en çok etki ettiğimiz alandır. Tedarik zincirinin beyni, onu planlamaktır ama kalbi üretimdir. Çünkü gerçekten de tedarik zincirinin kalbi üretimde atıyor. Bunun arkasında dünya kadar satış ve pazarlama projeleri yaparak ortaya çıkarttığımız ürünün, gerçekten hayal edilen ürüne benzemesi için oradaki üretim operasyonunun da sorunsuz ve mükemmel bir seviyede işliyor olması gerekiyor. Mesela benim ekibimdeki genç Mühendis arkadaşlarım da çok kısa sürede çok kritik sonuçlara sebebiyet verebilecek olan kararlara imza atıyorlar. Bize düşen de bu arkadaşlarımızın o kararları en doğru şekilde verebilecekleri bir ortamda yetişmelerini sağlamak, bunlarla ilgili oluşabilecek risklere karşı alınacak önemler hakkında koçluk yapmak diyebiliriz.

1,446 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bildiğiniz gibi üretim ortamı toz, duman, kaynak ve imalattan oluşuyor. Bunun da bazı zorlukları var. Ustalarla sürekli ilişki içindesiniz. O işi pratikte ve deneyimde sizden daha iyi biliyorlar. Bu yüzden onlarla gerekli iletişimi kurabilmek bazen ciddi bir kabiliyet istiyor. Bunun dışında üretimde bir problem çıktığı zaman öteki tarafa da yansıyor ve o problem sizden bir önceki kısımdan kaynaklanmış olabiliyor. Bu yüzden genel üretim hattı hakkında geniş bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Bu bilgiyi edinmek de belli bir zaman alıyor çünkü geniş bir kapsam olduğu için buna sahip olmak bir özveri istiyor. Bunlar gerçekten işin zor yanları olabilir.