Cevaplar 16

Yükleniyor...
1,002 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Huawei'de işe başlayan kişinin birden fazla kariyer opsiyonu mevcut. Yeni mezun olarak çalışan arkadaşlar genellikle ya yazılım geliştirici ya da test rollerinde çalışırlar. Kariyer gelişimleri bununla da kısıtlı kalmaz. Kendilerini teknik anlamda ilerletip daha yüksek roller almaları mümkün. Teknik anlamda ilerlemek isteyenler Systems Engineer veya Modul Designer olabilir. Müşteriyle çalışmak isteyen arkadaşlar Solution Architect olabilir veya Çözüm Mühendisliği alanında ilerleyebilir. Test tarafındaki arkadaşlar o kısımda uzman olup bir noktadan sonra müşteriyle iletişim tarafına geçebilir. Ar-Ge’de başlayıp departman değiştirerek Sales Marketing gibi bölümlere geçebilir veya buralarda başladıktan sonra gerekli bilgiyi edinip gerekli performansı gösterdikten sonra birçok kariyer yollarına girebilir.

5,133 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Şirkette bulunan Ar-Ge departmanı o şirketin can damarı gibidir. Huawei’nin şu anda 170 binden fazla çalışanı var ve bu çalışanların yarısı Ar-Ge odaklı çalışıyor. Dolayısıyla 80 bin civarı Ar-Ge çalışanı var. Ar-Ge önemli çünkü araştırma ve geliştirmeden oluşuyor. Eğer araştırma olmazsa, yeni bir şeyler üretilmezse ileride şirketin ayakta kalması çok zor olur. Bu yüzden yeni bir fikirle bunları hayata geçirmek çok önemli. Geliştirme tarafı da bu fikirleri hayata geçirme noktasında devreye giriyor ve bu ikisinin el ele gitmesi gerekiyor.

7,783 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bir Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu çok değişik alanlarda kendisine iş bulabilir. Bu Telekom, operatör, enerji sektörleri, network sistemleri olabilir veya geleceğe yönelik yapılan çalışmalara katılabilir. Dolayısıyla Mühendislik alanında birçok şey yapabilir. İsterse yazılım tarafına biraz daha ağırlık verip Huawei merkezinde Yazılımcı da olabilir. Benim bazı arkadaşlarım Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyup üzerine MBA yaparak bankacılık alanına veya farklı sektörlere geçti. Dolayısıyla hiç limit yok diyebilirim çünkü Elektrik Elektronik Mühendisi o dereceyi aldıktan sonra belli şeyleri kanıtlamış demektir. O noktadan sonra onu hangi tarafa çekeceği kendi inisiyatifinde olan bir şeydir.

466 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üniversite ve yüksek lisans eğitimini bitirdikten sonra son 17 yıldır Ar-Ge alanında çalışıyorum. Bu benim tercih ettiğim ve olmak istediğim bir alan. Ar-Ge’nin hızlı ve değişken yapısı beni tatmin ediyor. Bunun yanında devamlı yeni fikirler üretmek ve bu fikirlerin günün sonunda gerçek bir şeye dönüştüğünü görmek gerçekten beni motive ve mutlu ediyor. Bu yüzden kariyerimin ilk gününden itibaren Ar-Ge’de çalışıyorum.

502 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yeni başlayanlar için bir programımız mevcut. Bizde ilk 2 ay alışma süreci olarak geçiyor. Yeni gelen arkadaşları bir anda denizin ortasına atıp kendilerini kurtarmalarını beklemiyoruz. İlk geldikleri zaman onlara bir Mentor atıyoruz ve bu kişi yeni gelen arkadaşla birlikte 2 ay boyunca bir plan hazırlıyor. Şirketle, süreçlerle ilgili veya teknik anlamda varsa eksikliklerini kapatmak için bir program uyguluyor. Bu 2 ay içinde ara sıra sunumlar olabiliyor. Biz de bu arkadaşa gerçek projeye benzer bir şekilde demo yapması için görevler vererek gelişimini takip ediyoruz. Tabii ki buradaki hedefimiz yeni gelen kişinin en kısa zamanda şirkete ısınıp adapte olması ve bu büyük projelere katılıp bize destek vermesini sağlamaktır. Ayrıca İnsan Kaynakları’nın yaptığı bir program da var. Bu programda 3 günlük bir oryantasyon süreci oluyor. Genel anlamda şirketi, Ar-Ge merkezini ve kuralları tanıtan eğitimler veriliyor.