Cevaplar 16

Filtrele:Sırala:

Huawei'de nasıl kariyer fırsatları var? (1 Cevap)

Huawei'deişe başlayan kişinin birden fazla kariyer opsiyonu mevcut. Yeni mezun olarakçalışan arkadaşlar genellikle ya yazılım geliştirici ya da test rollerindeçalışırlar. Kariyer gelişimleri bununla da kısıtlı kalmaz. Kendilerini teknikanlamda ilerletip daha yüksek roller almaları mümkün. Teknik anlamda ilerlemekisteyenler Systems Engineer veya Modul Designer olabilir. Müşteriyle çalışmakisteyen arkadaşlar Solution Architect olabilir veya Çözüm Mühendisliği alanındailerleyebilir. Test tarafındaki arkadaşlar o kısımda uzman olup bir noktadansonra müşteriyle iletişim tarafına geçebilir. Ar-Ge’de başlayıp departmandeğiştirerek Sales Marketing gibi bölümlere geçebilir veya buralardabaşladıktan sonra gerekli bilgiyi edinip gerekli performansı gösterdikten sonrabirçok kariyer yollarına girebilir.

Ar-Ge departmanı ne iş yapar? (1 Cevap)

Şirkettebulunan Ar-Ge departmanı o şirketin can damarı gibidir. Huawei’nin şu anda 170binden fazla çalışanı var ve bu çalışanların yarısı Ar-Ge odaklı çalışıyor.Dolayısıyla 80 bin civarı Ar-Ge çalışanı var. Ar-Ge önemli çünkü araştırma vegeliştirmeden oluşuyor. Eğer araştırma olmazsa, yeni bir şeyler üretilmezseileride şirketin ayakta kalması çok zor olur. Bu yüzden yeni bir fikirlebunları hayata geçirmek çok önemli. Geliştirme tarafı da bu fikirleri hayatageçirme noktasında devreye giriyor ve bu ikisinin el ele gitmesi gerekiyor.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (57 Cevap)

BirElektrik Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu çok değişik alanlarda kendisineiş bulabilir. Bu Telekom, operatör, enerji sektörleri, network sistemleriolabilir veya geleceğe yönelik yapılan çalışmalara katılabilir. DolayısıylaMühendislik alanında birçok şey yapabilir. İsterse yazılım tarafına biraz dahaağırlık verip Huawei merkezinde Yazılımcı da olabilir. Benim bazı arkadaşlarımElektrik Elektronik Mühendisliği okuyup üzerine MBA yaparak bankacılık alanınaveya farklı sektörlere geçti. Dolayısıyla hiç limit yok diyebilirim çünküElektrik Elektronik Mühendisi o dereceyi aldıktan sonra belli şeylerikanıtlamış demektir. O noktadan sonra onu hangi tarafa çekeceği kendiinisiyatifinde olan bir şeydir.

Ar-Ge alanında çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (8 Cevap)

Üniversiteve yüksek lisans eğitimini bitirdikten sonra son 17 yıldır Ar-Ge alanındaçalışıyorum. Bu benim tercih ettiğim ve olmak istediğim bir alan. Ar-Ge’ninhızlı ve değişken yapısı beni tatmin ediyor. Bunun yanında devamlı yenifikirler üretmek ve bu fikirlerin günün sonunda gerçek bir şeye dönüştüğünügörmek gerçekten beni motive ve mutlu ediyor. Bu yüzden kariyerimin ilkgününden itibaren Ar-Ge’de çalışıyorum.

Huawei'de yeni başlayanlar için nasıl bir adaptasyon ve eğitim süreci uyguluyorsunuz? (2 Cevap)

Yenibaşlayanlar için bir programımız mevcut. Bizde ilk 2 ay alışma süreci olarakgeçiyor. Yeni gelen arkadaşları bir anda denizin ortasına atıp kendilerinikurtarmalarını beklemiyoruz. İlk geldikleri zaman onlara bir Mentor atıyoruz vebu kişi yeni gelen arkadaşla birlikte 2 ay boyunca bir plan hazırlıyor.Şirketle, süreçlerle ilgili veya teknik anlamda varsa eksikliklerini kapatmakiçin bir program uyguluyor. Bu 2 ay içinde ara sıra sunumlar olabiliyor. Biz debu arkadaşa gerçek projeye benzer bir şekilde demo yapması için görevlervererek gelişimini takip ediyoruz. Tabii ki buradaki hedefimiz yeni gelenkişinin en kısa zamanda şirkete ısınıp adapte olması ve bu büyük projelerekatılıp bize destek vermesini sağlamaktır. Ayrıca İnsan Kaynakları’nın yaptığıbir program da var. Bu programda 3 günlük bir oryantasyon süreci oluyor. Genelanlamda şirketi, Ar-Ge merkezini ve kuralları tanıtan eğitimler veriliyor.