Cevaplar 6

Sırala:

İlk başta bir oryantasyon süreci var ve bu süreç boyunca fabrikayı, sahayı, satış fonksiyonlarının nasıl çalıştığını gördük. Farklı departmanlardaki kişiler bize sunum yaparak bu sektörün nasıl olduğunu, burada nasıl bir iş ortamının olduğunu anlattı. Bunun dışında bizim sunum eğitimlerimiz oluyor. Bu süreçte şirket içinde farklı iş yürüme sistemlerine dair eğitimler alıyoruz. Şimdi de 2. döneme başlayacağımız için bu süreçte değişen olaylardan haberdar olmak adına yeni eğitimler alacağız.

Staj programı iki gün PMSA’da, iki gün de Philsa’da olmak üzere dört günlük bir oryantasyon süreciyle başladı. Buradaki departmanlardan çalışanlar bize gelip departmanların temel olarak ne iş yaptığını anlattılar. Profesyonel bir danışmanlık firması tarafından bir günlük sunum teknikleri eğitimi verildi ve bu eğitimlerde 15-20 dakikalık sunum videoları izlettiler. Bu videolarda neleri doğru yapıp yapmadığımızı söylediler ve günün sonunda kendimizi bu konuda geliştirdiğimizi gördük. Bunun dışında teknik ve soft-skill konularında birçok eğitim aldık ve kendimizi gayet güzel bir şekilde geliştirdik.

En başta oryantasyon kısmında şirketi tanıma üzerine eğitimler var. Tüm departmanlardan saygın kişiler size departman hakkında bilgiler vererek şirketi daha yakından tanımanızı sağlıyor. Bunun yanı sıra şirketin kültürünü daha iyi bilmeniz ve ona hakim olmanız adına bazı temel davranış biçimleri hakkında eğitimler veriyorlar. Ayrıca fabrikayı gezdirip fabrika ve oradaki departmanlar hakkında bilgi veriyorlar. Şirketin kendi iç eğitimleri olabiliyor veya sunum becerilerinizi geliştirmek için verilen eğitimler olabiliyor. Ben de stajım süresince kendim isteyerek bir eğitime katıldım ve yeni bilgisayar programları öğrenme şansım oldu. Hatta bir projemde bunların hepsini kullandım. Dolayısıyla katılmak istediğiniz eğitimlere katılabiliyorsunuz.

Eğitimin başında sunum teknikleriyle ilgili bir eğitim aldık, bu da her iki cycle’da da final sorularımızdan oluşuyordu. Bu sürecin sonunda da 2 gün süren, geniş kapsamlı ve dışarıdan satın alınan bir sunum eğitimi aldık. Bu sayede ben birçok şeyi yanlış yaptığımı fark edip onları düzelttim. Duruşlar, mimikler ve konuşmaların nasıl olacağıyla ilgili birçok teknik öğrendim. Projeyle ilgili bir sorun olduğunda kime sorsam yardımcı oldu ve bunlarla ilgili de küçük çapta eğitimler aldım.
Şirket, çalışanlarına sürekli yatırım yapıyor ve stajyerler de gerçek bir çalışan gibi hissedebiliyor. Biz bu süreç içerisinde daha çok Philip Morris yöneticilerinin aldığı iletişim ve sunum eğitimlerini aldık. Bir gün boyunca özel bir firmadan gelen eğitmenler hem etkili sunum yapabilme hem de iletişim becerileri konusunda eğitim verdiler. Benim için oldukça iyi bir eğitimdi ve bana çok fazla katkısı olduğunu düşünüyorum.
Öncelikli olarak şirket kültürünü tanımanız ve şirketin sizi tanıması gerekiyor. Yöneticinin size nasıl davrandığını analiz etmeniz sizin için de bir eğitim oluyor çünkü bunu hayatınızın kalan kısmında örnek olarak da kullanabiliyorsunuz. Bunun dışında sürekli online eğitimler oluyor ve bu eğitimler mail olarak bildiriliyor. Bu eğitimler çok kaliteli ve önemli olduğu için kendinizi geliştirmeniz açısından da çok yararlı diye düşünüyorum.

İlgili Konular

FMCG

25 soru, 36 cevap.

Satış

260 soru, 336 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Pazarlama

253 soru, 347 cevap.

Hepsini Göster (6)
Staj

418 soru, 545 cevap.