Cevaplar 3

Sırala:
Analitik düşünmek önemli çünkü yaptığımız çalışmaların çoğunu bilgisayarlar üzerinden analizlerle yürütüyoruz. İkinci olarak söyleyebileceğim şey çok yönlü olmak ve kolay adapte olabilmek. Gittiğimiz yerlerde, ister Garanti Bankası'nın şubeleri olsun isterse birimleri, buralarda hem bulunduğumuz ortama alışmak hem hızlı bir şekilde öğrenmek hem de onları denetlemek durumundayız. Dolayısıyla bunları hem kolay bir şekilde öğrenebilme yeteneğimizin hem de bulunduğumuz ortama adapte olabilme yeteneğimizin oldukça üst seviyelerde olması gerekiyor. Seyahat etmekten de aslında biraz keyif alıyor olmak lazım. Üçüncü olarak söyleyebileceğim bence iletişim. Evet, bilgisayar başında çok fazla vakit geçiriyoruz ama insanlarla iletişim oldukça önemli. Çünkü denetim karşılıklı yürüyen bir şey, dolayısıyla empati yeteneğinizin yüksek olması gerek, insanlara nasıl yaklaşacağınızı biliyor olmak bence çok önemli. Meraklı olmak lazım, bir müfettiş bence bir şeyleri sorgulamalı. Bunun dışında belki de en önemlisi ketumiyet. Açacak olursak, öncelikle bulunduğumuz yer dolayısıyla birçok hassas bilgiye erişim imkanımız oluyor ve bunları gerektiğinde saklamamız, sızmasını engellememiz gerekiyor. Bunu gerektiğinde iş arkadaşlarıyla bile paylaşmıyor olmak oldukça önemli diyebilirim.
Müfettiş Yardımcılarımızın çok yönlü, gelişime açık, analitik düşünebilen, takım oyuncusu olarak çalışabilen, sorgulayıcı, detaylara önem veren ve son olarak da bizim mesleğe has olan ketum olmalarını bekliyoruz. Öncelikle Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başladıktan sonra elbette ki uzun bir eğitim sürecimiz var. Görev yaptığımız süre boyunca farklı farklı eğitimlere katılıyoruz ama aslında iş başında eğitim diye de bir olgu var. Dolayısıyla bazı şeyleri hem denetleyip hem öğrenmemiz gerekiyor, bu nedenle gelişime açık olmak çok önemli. Her gün yeni bir şey öğrendiğimiz bir ortamdayız dolayısıyla gelişime açık olmasını bekliyoruz müfettiş yardımcılarımızın. Denetim aslında bir ekip işi, bireysel olarak yapılabilen bir şey değil. Dolayısıyla takım oyuncusu olmak, o ekibin bir parçası olarak faaliyet göstermek gerçekten önemli. Takım oyuncusu olarak çalışmayan Müfettiş Yardımcısının başarılı olabileceğine ben şahsen inanmıyorum. Daha sonra sorgulayıcı olmak. Gerçekleştirdiğimiz denetim çalışmalarında bize gelen hiçbir veriyi, hiçbir bilgiyi doğru kabul etmememiz, her zaman kaynağına inmemiz, doğruluğunu sorgulamamız gerekiyor. Bunun yanında analitik düşünmek, gerçi bu artık internette karşılaşabileceğimiz her iş ilanında olan bir özellik ama analitik düşünmek gerçekten bizim işimizde de önemli. Çünkü aynı anda çok farklı görevlerle ilgilenmemiz gerekebiliyor ve bir çok süreci aynı anda yürütmemiz bekleniyor bizden. Dolayısıyla analitik düşünme gerçekten mesleğimizde olmazsa olmaz bir şey. Bunun yanında biraz da bizim mesleğimize has olan ketum olmak, ketumiyet özelliği mevcut. Görevde olan Müfettişlerimiz görev süreleri boyunca çok farklı denetim çalışmalarında bulunduğu gibi zaman zaman gizli ve hassas kabul edilebilecek bazı erişim imkanı sağlayabilmektedirler. Bu da aslında büyük bir yetki, yine beraberinde büyük de bir sorumluluk getiriyor. O bilgilerin sadece denetim çalışmaları gereğince kullanılmasını ve aslına bakarsanız sır saklama yükümlülüğünü ihlal etmeyecek şekilde Müfettişlerimizin ve Müfettiş Yardımcılarımızın davranmasını bekliyoruz. Bu yüzden de ketumiyet bizim için olmazsa olmaz bir özellik.

Ben en önemli özelliğin iletişim kurabilmek olduğunu düşünüyorum. Denetim tek başına yapılabilen bir faaliyet veya bireysel bir çalışmanın ürünü değil. Dolayısıyla iyi bir takım oyuncusu olmak gerekiyor. Takımda güzel bir iletişimin sonucunda bir denetim faaliyeti ortaya koyabiliyorsunuz. Denetim faaliyetlerinizi hem takımınızla hem de denetlediğiniz kişilerle müzakere etmeniz gerekiyor. Müzakere edebilmek için de iletişime açık olabilmek gerekiyor. Bunun dışında Müfettiş Yardımcılarının çok kolay adapte olabilmesi gerekiyor çünkü biz çeyreklik olarak denetim alanlarımızı değiştiriyoruz. Dolayısıyla her bir alan yepyeni bir başlangıç ve bilgi birikimi oluyor. Buna erişebilmek için denetlediğimiz alana çok hızlı bir şekilde adapte olabilmemiz lazım ki, öğrendiğimiz bilgileri yorumlayarak güzel bir iş çıkartabilelim. Bunun dışında seyahat etmeyi sevmek gerekiyor çünkü bizim yurt içinde ve yurt dışında iştiraklerimiz ve şubelerimiz var. Dolayısıyla denetim faaliyetleri kapsamında zaman zaman oralara gidebiliyoruz. Bundan keyif almak gerekiyor çünkü seyahat etmek insana benzersiz bir deneyim katıyor. Gittiğiniz her yerin kültürünü öğrenmek, oradaki insanları tanımak ve denetim faaliyetinde bulunmak çok keyifli. En önemli özelliklerden biri de etik olabilmektir. Kişi ilk önce kendisi etik değerlere sahip olabilmeli ki, denetim faaliyetlerini de etik değerlere uygun bir şekilde gerçekleştirebilsin. Son olarak ketum olmak gerekir çünkü böylece edindiğiniz bilgiler size kalır ve böylece bu bilgileri paylaşmamanız gereken insanlarla paylaşmazsınız. Biz denetim faaliyetleri kapsamında birçok değerli bilgi edinebiliyoruz. Bu yüzden ketum olmak çok önemli.

İlgili Konular

Kurumsal Bankacılık

13 soru, 12 cevap.

Dijital Bankacılık

28 soru, 28 cevap.

Hepsini Göster (8)
Teknoloji (IT) Denetimi

10 soru, 10 cevap.

Denetim

60 soru, 77 cevap.

İlgili Şirketler

EY Türkiye

88 soru, 157 cevap.

Akbank

12 soru, 18 cevap.

PwC

7 soru, 5 cevap.

Aktif Bank

24 soru, 47 cevap.

Burgan Bank

59 soru, 129 cevap.

Hepsini Göster (10)
DenizBank

151 soru, 324 cevap.

Softtech

56 soru, 112 cevap.

Garanti Bankası

77 soru, 194 cevap.

British American Tobacco

115 soru, 247 cevap.

ING

53 soru, 74 cevap.