Cevaplar 2

Yükleniyor...
1,571 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Endüstri Mühendisliği biraz daha her alana dokunan ve her şeyi yapan bir bölüm gibi gözüküyor. Biraz da öyle, çünkü ben Finans alanında çalışıyorum ama Tedarik Zinciri'nde de çalışabilirim. Daha önce Üretim'de staj yaptım. Gerçekten birçok farklı alanda birçok şey yapabiliyoruz. Genel olarak mezunları gözlemlediğim kadarıyla Optimizasyon ve Tedarik Zinciri tarafında fırsatlar yakalıyor ama Pazarlama ve Satış gibi bölümlerde çalışmalarına da hiçbir engel yok diyebilirim.

745 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bu soruya iyi bir cevap verebilmek için Endüstri Mühendisliği tanımını iyi yapmak gerekiyor. Endüstri Mühendisliği; temel olarak insan, para, teçhizat, makine gibi kaynakların verimli kullanılabilmesine yönelik çalışmalar yapan bir bilim dalıdır. Bunun halk dilindeki karşılığı; “her mühendislikten birazcık” şeklinde yorumlanabilir. Bu klişe açıklama biraz doğru çünkü Endüstri Mühendisliği heterojen bir yapıya sahip.

Biz burada Yön Eylem Araştırmaları, Stok Yönetimi gibi endüstri alanlarındaki farklı mühendislik konularını almakla birlikte, İşletme ve İktisat alanlarına yönelik Pazarlama, Mikro Ekonomi, Makro Ekonomi gibi farklı dersler alma imkanına da sahibiz. Durum böyle olduğu zaman da Endüstri Mühendisleri sektörden bağımsız olarak birçok farklı departmanda rahatlıkla çalışabiliyor. Pazarlama, Finans, Tedarik Zinciri, Satın Alma gibi birçok farklı alanda görev alabiliyor.