BAT Global Graduate (Management Trainee) Program - Production GG

British American Tobacco currently has an exciting new opportunity for a Global Graduate Program candidate in Operation, Production to be based in our Samsun.

Cevaplar 5

588 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Global Yönetici Adayları Programı'na başvuran arkadaşlar öncelikle bizim web sitemiz üzerinden başvurularını iletiyorlar. Sonrasında kendilerine online olarak iki adet test iletiliyor. Bu testler çoğu şirketten aşina oldukları mantıksal düşünme üzerine kurulu testler oluyor. Bu testleri başarıyla geçen arkadaşlarımız bir telefon mülakatına alınıyor. Telefon mülakatının amacı;birbirimizi tanımak olduğu için pek heyecan yapılıp büyütülecek bir süreç değil. Birkaç örnekle hayatlarını, kendilerini, nasıl düşündüklerini, belli durumlarda nasıl tepkiler verdiklerini anlatmalarını istiyoruz. 

Bu süreçte başarılı olan arkadaşlarımızla başvurulan fonksiyonun Liderlik Ekibi’nden ve İnsan Kaynakları’ndan bir yönetici yüz yüze mülakat yapıyor. Bunu Samsun fabrikamızda veya mobili olmayan arkadaşlar için Skypearacılığıyla da yapabiliyoruz, bu konuda esnekliğimiz de var. Yüz yüze mülakatta telefonda anlatılanı biraz daha detaylı anlamak istiyoruz. Burada da yine benzer bir süreci izliyoruz. Yaşadıkları örnekler üzerinden belli durumlarda nasıl davrandıklarını, nasıl tepkiler verdiklerini anlatmalarını istiyoruz ve biraz da kendilerini kendi ağızlarından dinlemek istiyoruz. 

Burada başarılı olan arkadaşlarımız Değerlendirme Merkezi ya da piyasadan çoğu arkadaşımızın da bildiği gibi Assessment Center dediğimiz bir uygulamaya davet ediliyor. Bu uygulama 1 gün sürüyor ve Samsun fabrikamızda yapılıyor. Yaklaşık 4-6 kişilik bir grup bütün gün boyunca bir vaka üzerinde çalışıyor ve bunun altında üç tane bölüm oluyor. Vakanın ilk bölümünde bu arkadaşlar bir grup tartışması yapıyor ve biz de yöneticiler olarak onları gözlemleyipbelirlediğimiz yetkinlikler üzerinden onları değerlendiriyoruz. İkinci bölümde arkadaşlarımız bu vakanın farklı bir bölümü üzerinden bireysel olarak yöneticilerimizden birisiyle bir tartışma, bir rol oyunu oynuyor. Üçüncü bölümde de arkadaşlarımız bireysel olarak onlara verilen vakayı okuyarak ve vaka çalışmasındaki bilgileri değerlendirerek yöneticilerimize bir sunum yapıyor. Günün sonunda başarılı olan veya beraber yolumuza devam edemeyeceğimiz arkadaşlar anında geri bildirimlerini alıyor, başarılı olan arkadaşlarımız tekliflerini alıyor ve günü böylece sonlandırıyoruz.

453 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yönetici Adayı Programı’nda rotasyonlar yapıyorsunuz. Hangi fonksiyona yönetici adayı olarak girdiyseniz, oradaki alt birimlerde projeler yapıyorsunuz. Dolayısıyla bana en büyük katkısı; kısa süre içerisinde İnsan Kaynakları’nı neredeyse A’dan Z’ye öğrenmek oldu. Yetenek yönetiminden ücretlendirmeye kadar her alanda bulundum ve projeler yaptım. Bunlar gerçekten zorlayıcı ve iş önceliğimizde çok önemli olan projelerdi. Dolayısıyla kısa sürede fonksiyon olarak hem bilgilerimi arttırdım hem de büyük resmi anlamama yardım etti. 

İkinci tarafta çok farklı ekiplerle çalışıyorsunuz. Yaklaşık 6 ayda bir yöneticiniz ve ekibiniz değişiyor. Bu da farklı yönetim stillerine, farklı iş arkadaşlarına, farklı takım arkadaşlarına hızlıca adapte olmanızı gerektiriyor. Bu da bence kişiye çok genç yaşlarda ciddi bir esneklik ve olgunluk katıyor. Bu da benim için Yönetici Adayı Programı’nın bir artısıydı. 

Ben çok fazla rotasyon yaptım. Bu programla 5 buçuk ay İran’daki bir projeye destek verdim. Yine 1 ay boyunca sahada Satış Ekipleriyle beraber bulundum.  Son olarak da Samsun fabrikamıza geldim. Hepsine başlarken işin nasıl olacağı, işi yapıp yapamayacağım ya da gideceğim yerlerde mutlu olup olmayacağım hakkında biraz korkum ve önyargım vardı ama dönüp baktığımda her seferinde “İyi ki yapmışım!” dedim. Hem başardığım şeyler beni çok mutlu etti hem de ilk başta olan fikirlerimin önyargı olduğunu fark ederek gerçekte çok daha farklı ve güzel deneyimler elde ettim. Aslında Yönetici Adayı Programı benim için teknik bilgiler öğrenmenin yanında önyargılarımı yıkan, ufuk açan ve her şeyi yapabileceğime inandıran bir program oldu.

694 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bir projeye yeni başladığımda belli başlı rutinlerim oluyor. Güne kahve ile başlıyorum ve günlük planımı muhakkak yapıyorum. Bir departmana girdiğimde veya bir projeye başladığımda ekipteki arkadaşlarla ne yapmak istediğimizi belirliyoruz. Projede belli şeyler olgunlaştıktan sonra projeden etkilenebilecek paydaşlarımızla bir araya geliyoruz. Genellikle sunumu ben yapıyorum veya ekiple birlikte yapıyoruz. Geri bildirimleri aldıktan sonra projeyi revize ediyoruz. Proje bittikten sonra Liderlik Ekibi’ne bir sunum yapıyoruz. Onlar da sunum sonunda bize geri bildirimlerini iletiyorlar. Dolayısıyla gün içerisinde neler yaptığım, bu döngünün içerisinde nerede olduğuma bağlı olarak değişiyor. Eğer projenin başındaysam, genelde departmanda ekiple birlikte çalışıyorum. Projenin ortasındaysam, fabrikadaki diğer paydaşlarla beraber çalışıyorum.

392 görüntülenme
·
Transkripti Göster

BAT’nin MT Programı; içerisinde pek çok rotasyon bulunduruyor ve pek çok farklı projede çalışmanızı sağlıyor. Ben bu sayede 8 ayda dört farklı departmanda, yedi farklı ofiste çalıştım. Dolayısıyla 2 ay önce çalıştığım Regional Planlama ofisinde veya geçen hafta Kalite Departmanı’nda yaptığım iş ve o gün aldığım görevler çok farklıydı. Regional Planlama Ofisi’ndeyken fabrikanın 2016 yılının bütün kapasite planlarını, oradaki Planlama Ekibi’yle birlikte çalışarak hazırladık ve hala bu dokümanlar üzerinden çalışıyoruz. Hangi ayda kaç makine çalıştıracağımızı, nasıl bir yapıda çalışıp, nasıl ürünler üreteceğimizi konuşuyoruz. Ben de bizzat bütün projelerin hesaplamalarını yapan taraftaydım. Kalite Departmanı’ndayken bir Kalite Güvence Operatörü’nün günlük iş akışının tamamının revize edilmesi üzerine bir proje yaptık. Değişen iş ihtiyaçları doğrultusunda bana böyle bir sorumluluk verdiler. Bu proje hala devam ediyor ve ben de hala destek veriyorum. Şu anda da Tedarik Zinciri Departmanı’nda 50 milyon liralık stoklara sahip hammadde materyallerinin optimizasyonu üzerine çalışıyorum. Dolayısıyla şu ana kadar aldığım görev ve sorumluluklar çok farklıydı ve yorucuydu. Sağolsunlar, her zaman yanınıza çok güçlü bir ekip veriyorlar. O ekip size sürekli destek oluyor ve siz de sürekli bir şeyler öğrenip mutlu bir şekilde çalışmaya devam ediyorsunuz.