Cevaplar 10

Sırala:

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, temel bir mühendislik olduğundan iş alanı da oldukça geniştir. Network alanında çalışmak istiyorsanız güvenlik tarafında bizler gibi geniş alan, yerel alan, ses, video, yazılım, elektronik gibi birçok farklı alanda çalışabilirsiniz. Buna ek olarak çok teknik bir iş yapmak istemiyorsanız satış öncesi veya teknik satış tarafında da kendinize güzel bir kariyer planlayabilirsiniz.

İş imkanlarını iş alanlarından daha iyi bulabilirsin aslında. Gecen sene ben öyle arastırmıstım istediğim meslekleri :) Bölüm mezunları haberleşmenın içinde oldugu pek çok firmada, sanayide iş bulma imkanına sahip. Kocaeli gibi sanayi şehrinde okursanız iş bulma imkanınızda bi nebze daha artıcaktır tabi. Ptt,trt, thy gibi firmalarda iş bulma olanagımız var :) haberleşmeyle ilgili sistemlerin (telefon telgraf vs vs) tasarımını çalıştırılmasını da elohab mezunları yapar :)
Alt bölümler vardır

Mikrodalga
Anten
Radar
Gömülü sistemler
Haberleşme
ve dahası aklıma şimdi hepsi gelmedi isteyen araştırıp öğrenebilir.Bu konular üzerinde kendini daha geliştirip o alanlarda gerek devlet gerek özelde iyi paralar kazanılabilir
Bu mühendislik dallarının amacı ve alanı kuvetli (elektrik) ve zayıf (elektronik) akımlarla çalışan sistemlerin yapımı, geliştirilmesi ile ilgili eğitim ve araştırma yapmaktadır. Elektronik ve Haberleşme Mühendisi, telgraf-telefon haberleşmesinden, uyud optik haberleşmesine, enerji üretiminden bilgisayarla bilgi üretimine, ev aletlerinden tıp aletleri üretimine kadarn yayılan çok geniş bir alanda kullanılan her tür mikroeletronik eleman, elektronik devre düzen ve sistemlerin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretimi ile ilgili işleri planlar ve yürütülmesini sağlar.
PTT, TRT, Aselsan, THY, ALARKO gibi resmi ve özel kuruluşlarda, tıp elektroniği ile ilgili firmalarda, bilgisayar sektöründe görev alabilirler
Seminerlere katıldığımda bölümümü soran herkesten aldığım cevap genelde '' ooo çok iyi bir bölüm, geleceğin mesleklerinden'' tarzı şeyler olsa bile ben bir mühendisin iş imkanını kendisinin yarattığını düşünüyorum. Çünkü bu meslekte ''kendinizi geliştirdiğiniz'' sürece varsınız. Gelişime, değişime, öğrenmeye ve yeniliklere açık olunduğu sürece becerilerin de yardımıyla her yerde iş bulunabileceğine inanıyorum. Tabii ki bir mezun değilim fakat naçizane görüşüm bu şekilde :)
Elektrik-Elektronik mühendisliğine göre daha az sayıda üniversitede bulunması ve daha özelleşmiş bir bölüm olması nedeniyle iş imkanı daha fazladır.
Hem elektroniğin geniş sektöründe hem de haberleşmenin getirdiği avantajla telekomünikasyon sektöründe iş bulabilmektedir.
Özelde, devlette çeşitli işler bulabilir.
Elekronik ve haberleşme sektöründe (turkcell, türk telekom, bosch, vodafone, beko, arçelik,tübitak, aselsan,tai,havelsan,karel elktronik, general electric, nokia, ericson veya star-up lar) pek çok farklı şirkette çalışabilirler. Kamu şirketlerin, kurumsal çok uluslu şirketler çalışabilir, kendi girişimlerini kurabilir veya start-up larda çalışabilirler. Ar-Ge ya da marketing departmanlarında çalışabilirler. Bölümün çalışma imkanları çok geniş olduğu için daha çok tercih yapacak kişinin eğilimine bağlıdır.