Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir?

5 Cevap

Bilişim dünyasının her alanında çalışmaya hazır şekilde mezun olabilirsiniz. Kendi işinizi yapabilir veya kurumsal firmalarda çalışabilirsiniz. İş imkanları kendinizi geliştirmenizle doğru orantılı bir şekilde çok hızlı artacaktır.

Sevdiğiniz alanlarda çok çaba harcayıp okul dışında kendinizi geliştirmeniz oldukça önemli.

19,698
Bilişim sektöründe ne iş olursa yaparım abi tarzında :)
7,587
Kabaca söylemek gerekirse öğretmenlik haricinde içinde bilgisayar geçen her işi yapabilir. Yazılım ve uygulama ağırlıklı bir bölümdür. Dolayısı ile sektöre geçildiğinde CTIS mezunları birçok rakibine göre daha avantajlıdır.

Geçenlerde Obama 2020 yılında Amerika'da 1.4 milyon bilgisayar programcısı işi açılacakken yalnızca 400 bin bilgisayar bilimi mezunu verileceğinden bahsediyordu. Benzer durum Türkiye ve Dünya'nın geri kalanı için de geçerli. Böyle bir ortamda kendini geliştirmiş bir CTIS öğrencisi "iş bulur" değil "iyi iş bulur" kategorisindedir.
9,293
Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümü Bilkent Üniversitesi'inde kısaca CTIS(Computer Technology and Information Systems ) olarak anılıyor. Ctıs mezunları Network, Database, Web Development, Project Management gibi birçok farklı alanda çalışabilmektedir. CTIS mezunları mühendis değildir ve mühendis diploması almazlar, fakat pratikte, özellikle de özel sektörde, birçok CTIS mezunu, bilgisayar mühendisleri ile aynı işi yapabilmektedir. Bu tamamen bilişim sektöründe hangi alanda çalışmak istediğinize göre değişmektedir. Müfredatta yer alan ve ilk 2 seneyi oluşturan temel programlama ve teknoloji derslerinden sonra yönelmek istediğiniz alan ile ilgili gerek CTIS bölümünden gerekse okuldaki diğer bölümlerden( Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, İşletme v.b) seçmeli dersler alabilir ve mezun olduğunuzda hangi alanda çalışmak istediğinize buna göre karar verebilirsiniz. Kamu sektörü hariç, piyasadaki çoğu kurum ne mezunu olduğunuzdan ziyade ne iş yapabildiğinize göre size iş imkanı sağlar. Ama genel çerçeve olarak, programlama, network, web development,project management gibi birçok bilgisayar mühendisinin de yaptığı işleri yapmaktadır CTIS mezunları. Umarım yardımcı olabilmişimdir.