Cevaplar 3

Yükleniyor...
897 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yönetici olmak için öncelikle çok büyük hedeflere ulaşabilmek için enerjinizin olması lazım. Kendinize erişilmesi belki güç hedefler koyabiliyor olmanız lazım. O hedeflere yılmadan erişebilmek için koşma enerjisine sahip olmanız lazım. Bu çok önemli. İkincisi; insan ilişkilerinde güçlü olmanız lazım. Çünkü yöneticiler etrafındakilere insanlarla birlikte başarılı olabilen kişiler. Eğer ekibiniz güçlü değilse yönetici olarak siz de çok başarılı olamazsınız. O yüzden de insan ilişkileri, bu insanları motive etmek, doğru insanı belirleyip o insanları kuruluşuna katmak çok çok önemli. Bu bir yetenek tabi ama bunun eğitimi de var. Eğer başarılı bir yönetici olmak istiyorsanız bu konularda iyi olmanız gerekiyor. Bir de bulunduğunuz sektörü anlamanız, bilmeniz lazım. Araştırmaya, devamlı öğrenmeye açık olmamız lazım. Başkalarından öğrenmekten korkmamamız lazım. Her zaman sizden daha iyi insanlar olabilir. Sizin organizasyonunuzda sizden aşağıdaki seviyelerde bu tip insanlar vardır. Her zaman öğrenmeye açık olup, sizden daha iyisini bilen insanlar olduğunu bilerek yaklaşmanız lazım diye düşünüyorum. Bunları diyebilirim.

1,850 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İnsanların işini sevmesini çok iyi anlıyorum. İşlerini seven, çok detaylı ve teknik çalışan insanlardan çok iyi uzmanlar çıkıyor. Yönetici olabilmek için gerçekten insan doğasını bilmek, insanı her şekilde kabullenmek ve insanlarla empatikurabilmek gerekiyor. 

Bir yönetici gündelik hayatta işlerin detaylarını arkadaşlarına bırakıyor. Ekibin ruh halini ve motivasyonunu yönetmekten sorumlu olması, ekibe vizyonvermesi, ekibin koçluğunu yapması ve potansiyellerini en iyi gerçekleştirebilecekleri yolda onlara adım adım destek olması gerekiyor. Bunu da ancak gerçekten insanlarla birlikte olmayı, konuşmayı ve insanlara bir şeyler öğretmeyi seven kişiler daha iyi yapabilir. Bu yüzden uzman ve yönetici arasındaki en temel fark; yöneticilerin her zaman en empatik ve en sempatik haliyle çalışanlarına koçluk verebilmesidir.