Cevaplar 104

Filtrele:Sırala:

Yiğit Güven sordu.

Yazılım dilleri, tasarım ve kodlama üzerine yoğunlaşmak istiyorum, nasıl bir bilgisayar önerirsiniz? (2 Cevap)

Yazılım dillerinin çoğu ile programlama düşük özellikli bilgisayarlarda yapılabilir, ortalama bir bilgisayar gayet yeterli olur. Özellikle ilgilenmek istediğin bir dil varsa ona özel arama yapabilirsin.

Tasarım konusu biraz farklı. Görüntü işlemek gibi spesifik konularda iyi donanımlı bilgisayarlar zamandan kazanç sağlıyor.

Yazılım Geliştirme Teknolojileri üzerine çalışmak için nasıl özelliklere sahip olmak gerekir? (1 Cevap)

Yazılım; anlamayı, yazılım dünyasını takip etmeyi gerektiren ve bu anlamda çok meraklı olmayı gerektiren bir rol. Yazılım, çok hızlı değişen bir dünya. Bundan 5 sene öncesine kadar bu kadar popüler olmayan bulut teknolojileri şu anda dünyanın gidişatını inanılmaz değiştirebiliyor. O yüzden bulutun neyi ifade ettiğini çok iyi bilecek kadar teknik olmak gerekiyor. Ama yalnızca teknik olmak ve kod yazmak yeterli değil. Zamanımın üçte biri çeşitli toplantılarda ve etkinliklerde Microsoft’u temsil ederek geçtiği için, temsil ettiğimiz kitleye “Gelin arkadaşlar kod yazalım.” demek yeterli olmuyor. Fırsatların nerede olduğunu, tehlikelerin nerede olduğunu, piyasanın nereye gittiğini, dünya çapında yeni çıkan fırsatların nerelerde odaklandığını ve öbeklendiğini anlatabilmek gerekiyor. O yüzden özellikle işletme mezunu olmam da benim için bir anlamda artı değer yaratıyor. Piyasanın nereye gittiğini anlayabilmek, yeni startupların nereden çıktığını ve nasıl büyüdüklerini anlamak önemli. O yüzden piyasayı takip eden meraklı bir insan olmak, teknik ve analitik olmak ayrıca İngilizce’nin iyi olması önemli. Özellikle yazılım dünyası İngilizce’yi çok iyi bildiği ve gelişmeler İngilizce’de oluştuğu için bu dünyayı takip edebilecek kadar iyi İngilizce bilmek ayrıca dış yayınları bu anlamda çok iyi takip etmek gerekiyor.

Yiğit Güven sordu.

Yazılım dilleri, tasarım ve kodlama üzerine yoğunlaşmak istiyorum, nasıl bir bilgisayar önerirsiniz? (2 Cevap)

Yazılım yapmak ve tasarım yapmak dersen ikisi için de farklı sistem gereksinimleri mevcuttur. Örneğin Adobe programları kullanarak tasarım yapmak istiyorsan MACINTOSH veya grafik kartı GTX (harici olarak) olan bir bilgisayar önerirken yazılım yapmak için grafik kartı o kadar önemli olmayıp RAM en az 8GB ve işlemcisi i7 veya i5 tarzı bir bilgisayar öneririm. Bir de hangi dilde kodlama yapacağın da önemli. Mesala  swift kullanarak İOS uygulamalar geliştireceksen yine MACINTOSH bilgisayar almanı öneririm. Diğer diller için bilgisayar türü o kadar önem arz etmemektedir.

SERCAN LÜLLECİ sordu.

Matematik Bölümü mezunu biri kariyerine nasıl Yazılım alanında başlayabilir? (1 Cevap)

Merhaba,

Öncelikle tabii ki yazılım ve bilgisayar gibi dersleri seçmeli ders olarak seçmeli.

En önemlisi ise okurken çalışmaya başlamak. Çalışmaya başlamadığı sürece kendini gerçek hayattaki yazılım sektörüne hazırlayamazsın.

Kolay gelsin.