Demand Planner

We are an organization growing proudly with real value creation. Join us to add your mark to the list of “Made by You”.

Cevaplar 3

356 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Merhaba arkadaşlar, ben Mehmet Tolay! Unilever Türkiye Talep Planlama Müdürüyüm. Sizlere bugün bir Talep Planlamacının neler yaptığından bahsedeceğim.

Bildiğiniz gibi Türkiye oldukça dinamik bir pazar, son zamanlarda VUCA (volatility, uncertainty, complexity and ambiguity) kelimesi sürekli gündemde. FMCG sektöründe bir Talep Planlamacı bu VUCA dünyada bir işin en etkin ve verimli şekilde yönetiminden sorumludur. Bulunduğu kategorilerde bir Talep Planlamacı, o kategorinin beynidir. Operasyonun en verimli şekilde işlemesi için bütün işi planlayıp koordine eder. Satış ve Pazarlama ekiplerine verdiği geribildirimlerle doğru hedefe gidilmesi, iş sonucunun kısa ve uzun vadeli olarak elde edilebilmesi için yönetir.

Burada sales and operations planning (S&OP) prosesi temel proseslerden birisidir. Bir Talep Planlamacı, bu S&OP prosesinin ana sahibidir. Bu işin en önemli aşamalarından birisi, talebi tahmin edebilme kısmıdır. Bunun için belli döngülerle bu işin sürekli yönetilmesini, forecasting sürecinin düzgün olmasını, FMCG sektöründe talebin en etkin şekilde tahmin edilmesini sağlar.

En temel ana hedefi servistir. Bizim müşterilerimize ve tüketicilerimize ürünün rafta bulunması için çok büyük bir sözümüz var. Bunu yaparken maliyet ve verimlilikle birlikte nakit akışını en etkin şekilde yönetmeye çalışır. Bu yüzden de bir kar-zarar tablosunu yönetir.

Günlük hayatı sorun çözmek ve optimizasyonla geçer. Bir şirket hedefinin ne olduğu, şirketin o hedefe nasıl ulaşacağı, bir operasyonun nasıl yönetildiği, bir üretimin nasıl yapıldığı gibi konulara bakar.  Fabrikadaki ve hammaddedeki sorunları öğrenir, fabrikadaki verimliliğin arttırılmasına yönelik çalışmalar yapar, depo ve lojistik tarafındaki birçok yere etki eder ve o ürünün zamanında rafta bulunmasını sağlayarak şirkete finansal bir değer kazandırır.

Bunun dışında geleceğe yönelik çok sayıda çalışmalar yapar. Bildiğiniz gibi satış tarafında E-Commerce çok büyüyen bir kanal. E-Commerce ile birlikte bizim değişmemiz ve çevik bir tedarik zincirine dönmemiz gerekiyor. Bu yüzden dijitalleşmeyle ilgili talep tahmini, raporlama, üretim, depolama ve lojistik süreçleri gibi çok sayıda konu üzerinde çalışıyoruz. Talep Planlama oldukça geliştirici bir pozisyon. Bu tecrübeyle birlikte bir şirketin veya tedarik zinciri operasyonunun nasıl işlediğini çok iyi bir şekilde öğrenebilirsiniz.


8,486 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Aslında hepimiz bir işi alıyoruz ve o sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz. Tabiki tüm departmanların kendine has dinamikleri var ve orada belki kişinin uygunluğu devreye giriyor olabilir ama özellikle şöyle olmalı böyle olmalı gibi benim bir tanımım yok. Unilever’in bir tanımı var, şirkete aldığı herkesi yönetici olarak varsaydığı için, temel yetkinlikler üzerinden gidiyor. Herhangibir birey pazarlamaya da girecek olsa, satışa da, tedarik zincirine de, aynı yetkinlik özelliklerine bakıyor. Büyüme tutkusu diye bir yetkinliğimiz var, onun bir takım özellikleri var. O özellikleri gösteren tüm arkadaşlarımız buraya herhangibir departmana gelip çalışabilirler.

2,265 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Unilever’de Supply Chain kariyeri aslında en başta çok önemli bir genel yönetim tecrübesi çünkü çok fonksiyonlu bir işi yönetiyorsunuz, içinde insan yönetimi var, sendika yönetimi, strateji, yatırım, satın alma, müşteri hizmeti, planlaması var. Dolayısıyla çok renkli ve çok kapsamlı bir iş, yani tedarik zinciri gerçekten çok önemli bir genel yönetim tecrübesi.