Cevaplar 3

Sırala:

Başvurularınızı chatbot’tan veya birçok dijital mecradan yapabiliyorsunuz. Dünyada bir ilk olarak chatbot’la 30 saniyeden kısa bir sürede başvurunuzu tamamladıktan sonra uygun bulunmanız durumunda size bir oyun linki geliyor. Oyun linkini açıp oyunu oynuyorsunuz. Bu oyunda sizin hafıza, matematik, analitik gibi birçok özelliğinizi ölçmeye çalışıyoruz. Buradan aldığınız puanla belli bir seviye yakalarsanız size bir videolu soru gönderiyoruz. Mesela 2015’teki video sorumuz buydu: “IT teknolojisini VR gözlüklere nasıl adapte edip yeni bir teknoloji geliştirebiliriz?” Adaylarımız bu sorulara 3 dakikayı geçmeyecek şekilde online olarak cevap verdi. Çok zamanımızı aldı ama kimseye haksızlık yapmamak adına bu videoların hepsini izledik. Bu aşamadan geçen adaylarımızla İngilizce testi, grup mülakatı ve birebir mülakat yaptık.


Grup mülakatlarında lütfen heyecan yapmayın, dünyanın sonu değil. Kendinize güvenin, enerjinizi yüksek tutun. Biz güçlü iletişim, yüksek enerji ve inovatif fikirlere bakıyoruz. O aşamadan sonra birebir mülakatta daha önce tercih ettiğiniz fonksiyona göre bir pozisyon belirleyip daha detaylı bilgi veriyoruz. Son olarak da teklif aşamasına geliyoruz.

İşe başladığınız gün boyunca oryantasyon süreci devamediyor. Turkcell çok büyük bir firma ve içinde çok fazla departman var. Buyüzden yaklaşık 1 hafta boyunca Turkcell’in nasıl bir yapısı ve kurum kültürüolduğu hakkında bir eğitim gerçekleştiriyorlar. Bu oryantasyondan sonra herkesdepartmanında devam ediyor ama sonrasında ara ara 18 ay boyunca eğitimler devamediyor.

İlk eğitimimiz müşteriyi tanıma üzerineydi. Burada çağrımerkezlerinde ve Turkcell mağazalarında çalışarak müşterilerimizi tanımayabaşladık. Daha sonrasında Ericsson, Nokia, Huawei gibi teknoloji devleri burayagelerek bütün genç yeteneklere kendi şirketleri hakkında eğitim verdiler. Kenditeknolojilerinden bahsettiler ve başarılı olan genç yetenekleri belli sınavlarsonrasında yurtdışındaki genel merkezlerinde ağırlayarak bir teknoloji eğitimiverdiler.

Eğitimlerin en keyiflisi bence MIT eğitimleriydi. Burada1 hafta boyunca bir otele kapandık ve sabah-akşam çalışarak yeni bir ürün veyateknoloji çıkarmaya çalıştık. Boston’dan gelen eğitmenlerle sınırlarımızızorlayarak yaratıcı şeyler ortaya koymaya çalıştık. Ardından fikirlerimizijüriye sunduk ve başarılı olan arkadaşlar ürünlerini geliştirmek için MITBoston kampüsüne gittiler.

Bunun dışında Turkcell sürekli kendinizigeliştirebileceğiniz bir yer. Hangi alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanızAkademi’de bununla ilgili birçok eğitim var. Aynı zamanda yaratıcı fikirlereaçık bir şirket olduğu için kendinize güvenip karşı tarafı inandırdığınızsürece yolunuz açık oluyor ve işinizi canlıya geçirebilmek içindestekleniyorsunuz.

Bizim başvuru sürecimiz 28 Şubat’ta bitecek, Mart ayındanitibaren de süreçlerimiz başlayacak. Öncelikle onlara bir oyun göndereceğiz vebu oyunu geçen arkadaşlarla bir video mülakatı yapacağız. Ardından İngilizcetesti göndereceğiz, bunu geçen arkadaşları grup mülakatına alacağız. Bu grupmülakatından sonra birebir mülakat yapacağız. Bunu da geçen arkadaşlara işbaşlangıç tarihlerini vererek onları işe başlatacağız.

 

 

İlgili Konular

Staj

432 soru, 563 cevap.

Turkcell

25 soru, 29 cevap.

Teknoloji

46 soru, 50 cevap.

Telekomünikasyon

15 soru, 13 cevap.