Cevaplar 18

Yükleniyor...
1,503 görüntülenme
·
Transkripti Göster

O zamanlar yazılım yaparken günümüz inanılmaz yoğun bir şekilde geçiyordu. Emirler bize disketlerle geliyordu, FTP bile yoktu. Biz bu emirleri sisteme yükledikten sonra bir takım dağıtımlar ve hesaplamalar yapıyorduk ve sabaha karşı 06.00 gibi eve gidiyordum. Saat 10.00-11.00’e kadar uyuyup tekrar geri gelerek aynı koşturmaya devam ediyordum. Bir süreliğine bu yoğunlukta oluyorduk çünkü o proje bunu gerektiriyordu. Şu an dokuz tane genel müdür yardımcımız var ama o zamanlar şirkette bir taneydi. O genel müdür yardımcımız yazılım ve sistemin hepsinden sorumluydu. Yazılımda da birim müdürümüz vardı. Ben de o zamanlar yeni mezun bir mühendistim.

Bir gün masamda genel müdür yardımcımızın yazdığı bir notu gördüm ve notta annemi aramam gerektiği yazıyordu. Ben yokken annem bana cep telefonumdan ulaşamamış, masamı arayınca işler çok kritik olduğu için telefonu genel müdür yardımcımız açmış. Güzel bir şekilde konuşmuşlar ve genel müdür yardımcımız bana o notu yazmış. Ben o notu gördüğümde yutkunmuştum ama neyse ki kötü bir şey olmamış.

1,257 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ofisimizde tüm monitörlerin yeşil olması bizim için çok önemli çünkü monitörler kırmızı olduğunda bir sıkıntı olduğu anlamına geliyor. 14 yıl önce Veri Tabanı bölümünde çalışırken bir anda bütün monitörler kızardı ama normalde böyle bir şey olmaz. Daha sonra CF dediğimiz iki makinenin haberleşmesini sağlayan bir sistemin gittiğini gördük ama daha sonra sistem kendi kendine açıldı. Biz de çok kısa sürelerde sistemi ayağa kaldırdık, arka tarafta da bunları ayağa kaldırma sürecimiz birkaç gün kadar sürdü. Daha sonra bu sorunla ilgili bir araştırma sürecine girdik ama ne olduğuna dair hiçbir şey bulamadık. Kameralara baktığımızda ise gördük ki; sistem odasının içerisinde temizlik yapan ablalardan bir tanesi bezle makineyi silerken power tuşunu indirmiş ve geri kaldırmış. O günden beri sistem odasına elinde kovayla kimse girmiyor ve artık o düğmenin üstünde bir kapak var.

32,589 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olan arkadaşlarım her türlü bilgisayar sistemini yönetecek kapasitede oluyorlar ve böylece okulda öğrendiklerini daha kolay hayata geçirebiliyorlar. Dolayısıyla yazılım, sistem, veri tabanı, hardware, donanım ve danışmanlık alanlarında kendilerini geliştirip çalışabilirler veya kendi işlerini kurabilirler.

Örneğin; imaj işleme konusunda beraber mezun olduğum bir arkadaşım, etrafta uçak uçurmak yasaklanmadan önce aldığı planör uçağın üzerine Praktiker’den aldığı bir köpük uydurarak kameraları sabitlemişti ve sarsıntıyı önlemişti. Böylece Google Maps’in bir benzerini Ankara semalarında planör uçakla yapmaya çalışmıştı. Dolayısıyla bu tür işler de yapabilirsiniz, kurumsal bir yerde de son derece entegre bir sistemin içerisinde, derin uzmanlık gerektiren konularda da çalışabilirsiniz.

Ben şu anda Veri ve Depolama Yönetimi tarafında Birim Müdürü olarak çalışıyorum. Garanti’de ekibimdeki arkadaşlarımla beraber veriye dair her şeyi yönetiyoruz.

5,205 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Biz pratik konusunda çok çalıştık. İki haftada bir verdiğimiz ödevlerimiz vardı ve hemen hemen hepsi piyasada kullanılabilecek kadar kaliteliydi. Bu yüzden bana çok şey öğretti, teorik bilgilerle mezun olmadım. Teorik bilgiyi de pratiği de inanılmaz bir şekilde öğrendim. Bu sayede üçüncü sınıftan sonra çalışmaya başladım ve yazdığım kodlar bir hastane uygulamasında kullanılıyordu.

Ben Hacettepe Üniversitesi’nin Beytepe Kampüsü’nde okudum. Okuduğum yıllarda ağaçlar küçücüktü ama çok keyifli bir kampüstü. Orada ve kaldığım yurtta çok güzel zamanlarım geçti. Ankara’da öğrenci hayatı çok keyifliydi.

552 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Veri Tabanı konusunda kariyer yapmak isteyen arkadaşlarımın okuldayken yapabilecekleri çok fazla şey var. Bunları internetten indirip kendi bilgisayarlarına kurabilir ve orada bir takım parametrelerle oynayarak performans çalışmaları yapabilirler. Bunun yanı sıra birçok büyük veri tabanı firmasının açık sertifika programlarına giderek bu sertifikaları almak mümkün. Bazı konularda yıllarca çalışıp sertifika almanız gerekmiyor çünkü sertifikaların seviyeleri var. Dolayısıyla okuldayken bu sertifikaları alan bir arkadaşımızın buraya iş başvurusuna gelmesi benim için çok etkileyici olur.