Cevaplar 13

Filtrele:Sırala:

İş hayatında başarılı olmak için olmazsa olmaz üç şey nedir? (6 Cevap)

İş hayatında başarılı olmak için neyin neden olmayacağına değil de, neyi nasıl yapıp başaracağınıza odaklanmak gerekiyor. Kişi mütemadiyen kaynaklarını gözden geçirmeli ve ulaşmak istediği hedefe göre bu kaynakları yeniden yapılandırarak hedefine odaklanmalıdır.İnsanlarla ilişkileriniz, doğru arkadaşlarla çalışmanız, arkadaşlarınıza hedeflerinizin ne olduğunu ve bu hedefe neden kilitlenmeniz gerektiğini doğru bir şekilde anlatmanız çok önemli. Bütün bunları yaparken açık, dürüst ve şeffaf olmanız çok önemli. Eğer hata yapıyorsanız bunu sahiplenmeniz; dürüst ve açık ekosistemin oluşması adına çok önemli. Hatalı düşündüğünüzü söyleyip o hatayı düzeltmeye çalışmak olağanüstü bir konfor. Ben yeni başlayan arkadaşlara bu konforu değerlendirmelerini ve hayatlarına katmalarını öneriyorum. Migros’ta bunu çok rahatlıkla yapabileceğiniz bir yapı var.Benim için olması gereken etik değerler ile içinde bulunduğumuz ekosistemin bize sağladığı ortamı çok uyumlu olarak görüyorum. Bu yüzden 25 yıldır Migros çalışanıyım.

Format Direktörü olarak birçok görevi bir arada yaparken nelere dikkat ediyorsunuz? (1 Cevap)

Bunu ceket gibi çıkarmadaki en kritik nokta şu: Size derdini anlatan bir personeliniz veya ön tarafta şikayetiyle ilgilendiğiniz bir müşteriniz sizin samimi olup olmadığınızı bilir. Dolayısıyla bu ceketleri samimiyetle ve hızlı bir şekilde giyip çıkarmak gerekiyor ve bunu yaparken dertlerle, tasalarla uğraşıp bunlara değer katma çabasında olmak gerekiyor. Zaten Macrocenter’ın mottosu da değer katmaktır. Hayata, en basit bir güne veya yağmurlu bir güne nasıl değer katabileceğimizdir.

İş - özel hayat dengesini nasıl sağlıyorsunuz? (7 Cevap)

İş - özel hayat dengesini sağlamak o kadar da kolay bir şey değil. Bununla beraber sahada öyle bir dinamik yaşam var ki, bu dinamizm ve hareket halinde olma durumu özel hayata da yansıyor. Buradan çıkıp spora da gidiyoruz. Macrocenter’da çalışan arkadaşlarımızın çoğu bir spor merkezine üyedir veya bireysel olarak spor yapıyordur. Dolayısıyla devinim kazanılmışken, biz de hayatımızın geri kalanını hararetle, heyecanla ve o bakış açısıyla yaşıyoruz.

Perakende sektöründe çalışmanın tatmin edici yanları nelerdir? (2 Cevap)

Bir günün nasıl geçtiğini anlamıyoruz çünkü burada çok dinamik ve hareketli bir ortam var. Çok fazla zamanımızı mağazada geçiriyoruz. Dolayısıyla mağazanın içinde bir aile ortamı yaratmış oluyoruz. Bu yüzden de dostane bir ortam var ve Migros’un geneli de böyledir. Şeffaf ve adil bir yapı olduğu için insanlar içeride kendilerini huzurlu ve mutlu hissediyor. Başlarına ne yaptıkları zaman iyi şeyler veya kötü şeyler geleceğini bildikleri için gündelik hayata adaptasyon çok kolay oluyor. Bir yandan kamyonlarımız, öbür taraftan müşterilerimiz geliyor. Promosyonlarımız değişiyor veya Macro Style’larımız geliyor. Böylece bir günü hiç anlamadan şen şakrak bir şekilde hep beraber geçiriyoruz.

Perakende sektöründe çalışmanın zor yanları nelerdir? (3 Cevap)

Birden fazla ceketi çıkarmanız ve bunu son derece hızlı yapmanız gerekiyor. Örneğin; soğuk bir kış gününde kamyonu indireceksiniz. O kamyon sizin arzu ettiğiniz ölçülerde gelmemiş olabiliyor veya çok beklediğiniz, o gün promosyona gireceğini düşündüğünüz bir ürün çıkmayabiliyor. Buna ilişkin bir stres yaşarken birden bire bir arkadaşınız sizi ön tarafa müşteri şikayeti çözmek üzere davet ettiği zaman, hızla o halet-i ruhiyeden soyunarak müşterinize olağanüstü bir servis vermek durumunda kalabiliyorsunuz. Dolayısıyla benim için en zor ve en keyifli yanı sürekli birden fazla ceketi giyip çıkarmaktır. Bu yüzden de geliştirici bir meslek olduğunu söyleyebilirim, tekdüze olmadığı kesin.