Cevaplar 8

Yükleniyor...

Bazı gruplar yüzünden siyasi kimlikle ön plana çıkıyor oluşu ve bunun tüm öğrencilere atfedilmesi.

1,650 görüntülenme

Psikoloji mezunu her yerde çalışabilir.Hastane, poliklinik ve ruh sağlığı merkezlerinde, aile sağlığı merkezlerinde, çocuk yuvalarında, kreş ve huzurevlerinde, okullarda ve ıslahevlerinde, adliyelerde, kitle iletişimi ile ilgili kurum ve kuruluşlarda, propaganda ve kamuoyu araştırma merkezlerinde vs. çalışabilirler.

Tabi özel ve kamu diye bir durum var.Bu kadar geniş olduğuna bakmayın, mezun olur olmaz iyi bir maaşla hemen işe başlayamazsınız. Devlette ( hastane, adliye,huzurevi, ruh sağlığı merkezleri) çalışmak için kpssye girmek gerekiyo ki ne kadar doyurucu bir iş olur orası meçhul. Yeni mezun olmuş bir psikolog ise özel kurumlarda çok önemsenmiyo diye biliyorum. Çünkü bu bölüm için 4 yıl bitirmek kafi değil.Özelde iyi bir gelir kendinizi ne kadar geliştirdiğinize bakar, hangi eğitimlerle destekleniyorsunuz? bunlar önemli.

İsteyen formasyon alıp psikololik danışman ve rehber öğretmen olrak MEB e bağlı okullarda da çalışabilir. Yani aldığımız derslerden dolayı PDR mezunlarının çalışabileceği her yerde çalışabiliriz.Ama sonuçta psikoloji okuyoruz neden PDRci olalım ki? :)

Bunların yanında süpervizyonlu yüksek lisans yapıp yeterli donanıma sahip olduğumuzda kendi kliniğimizi açabiliyoruz. En güzel yanı da bu olsa gerek :) Ben psikoterapist olmak için bu bölümü seçtim, bunun için klinikte yüksek yapmam lazım.

Siz de hedeflerinizi ve isteklerinizi iyice belirledikten sonra tercihlerinizi yapın derim.İş insanın ayağına gelmiyo çünkü. 'Şu okuldan şu bölümden mezun olursam sırtım yere gelmez, ben çok kazanırım' gibi bi durum yok.Okullar sadece fırsat sunar.İster ODTÜ mezunu olsun, ister Boğaziçi isterse Ankara hukuk siz emek vermemişseniz, 4 yılı dolu dolu geçirip bi şeyler katmamışsanız en kısa zamanda o düşüncelerinizden kurtulsanız iyi edersiniz, yoksa hayal kırıklığına uğrarsınız..

172,684 görüntülenme

Kampüsü çok iyi. İnsanlar arasındaki iletişim, saygı, hoşgörü gerçekten olması gerektiği gibi. Rahatsınız yani bir de yurtlarda kalıyorsanız sizden iyisi yok, tüm imkanlar ayağınızın altında. Kızılaydan dolmuşa binip o egzozlu havayı soluduktan sonra kampüse ayak bastığınız anda ciğerleriniz bayram ediyor.Yeşili sevenler için cennnet adeta. Eğitim dilinin İngilizce olması büyük bir avantaj bence

464 görüntülenme

İstanbula göre ucuzdur yaşamak. kalması, yemesi, içmesi daha hesaplı. daha az kalabalıktır, sokakta yürümek kimine göre daha güvenlidir (istanbulla kıyaslama yapmam tercih dönemimde ikisinin arasında kalmam yüzündendir:))

2,492 görüntülenme