İŞ TECRÜBELERİ

British American Tobacco

Doğu Afrika Pazarları Genel Müdürü

2003 - Devam

EĞİTİM TECRÜBELERİ

Boğaziçi Üniversitesi

Uluslararası İlişkiler Bölümü

1991 - 1996

BAT'de nasıl yurt dışı kariyer fırsatları var? Kendi deneyiminizi anlatır mısınız? (1 Cevap)

BAT çok uluslu bir firma ve belki de uluslararası firmalar içerisinde gerçek anlamda bunu hak eden ender firmalardan bir tanesidir. Şu anda mevcutta 30’a yakın arkadaşımız yurtdışında çalışıyor ve Türkiye’de almış oldukları deneyim ve becerileri oradaki ülkelere aktarıyor. Dolayısıyla BAT’nin uluslararası olmasının yanı sıra, Türkiye’de yapmış olduğu uygulamaların mükemmelliğinden dolayı çok büyük fırsatlara sahip olunabiliyor. Ben Tekel Entegrasyon Projesi’nin hemen ardından 2009 yılı içerisinde İngiltere’deki Genel Merkez’e geçtim. Burada Global Ticari Pazarlama ve Satış Ekibi’nin bir üyesiydim. Bir takım projelerde hemen hemen tüm ülkeleri kapsayacak çalışmalar yaptım. Yaklaşık 2 buçuk yıl İngiltere’de çalıştıktan sonra 2 yıl kadar da Moskova’da çalışma imkanı buldum. O dönem içerisinde Rusya Saha Ekibi, yeniden yapılanmanın kararını aldı, ben de o yapılanmanın dizaynını ve uygulamasını gerçekleştirdim. Aslında bu pozisyonlar kendi içimizde bir gurur kaynağıdır çünkü Rusya gibi büyük bir ülkede Türkiye’deki birikimimizi, bilgimizi ve becerimizi uygulama imkanına sahip olduk. BAT Türkiye çok büyük bir okul ve buradaki öğretiler dünyanın her bir yerinde kullanılabilecek potansiyele sahip diyebilirim.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (19 Cevap)

Bizim bölümden mezun olan arkadaşlarımızın hiçbiri bu alanda çalışmadı. Bir arkadaşımız biraz denedikten sonra Rekabet Kurumu’nda çalışmaya başladı. Geri kalan arkadaşlarımızın tamamı özel sektörde ya da kendi kurdukları işlerde çalışmaya başladılar. Bu departmanın doğal akışı sonucunda Dış İşleri Bakanlığı bünyesinde çalışmaya başlıyorsunuz ama bu çok meşakkatli bir süreç oluyor. Sıfırdan katip olarak başladığınız yerde çok uzun süreler sonra belki Konsolosluk makamına geleceksiniz ama bu meşakkatli süreci geçirecek sabra sahip olmayabilirsiniz. Dolayısıyla buraya çok büyük bir adanmışlık lazım. O adanmışlık bizim ekipte yoktu diye düşünüyorum. Özel sektörde bu departmandaki öğretilerin kullanabileceği pek çok iş alanı var. Genel itibarıyla Pazarlama ve Satış alanında veya insan ilişkilerinin olduğu yerlerde arkadaşlarımın çalıştığını görüyorum.

Pazarlama nedir? Ticari Pazarlama nedir? (1 Cevap)

Pazarlama; tüketicilerin herhangi bir ürünü almaya, denemeye ve onu düzenli olarak kullanmaya teşvik etme sanatıdır. Ticari Pazarlama ise; bunun satış noktalarında yapılan halidir. Satış noktaları içerisinde görebileceğiniz her türlü Pazarlama faaliyeti, Ticari Pazarlama olarak geçer. Bir markete girdiğiniz zaman herhangi bir ürün reyonunda, o ürünün ekstradan daha fazla teşhir edildiği görüyorsanız, bu bir Pazarlama faaliyetidir fakat dükkanın içerisinde yapıldığı için biz buna Ticari Pazarlama deriz. Herhangi bir şekilde markete gittiğiniz zaman bir ürünün tanıtımı yapılıyorsa veya kasiyer size bir ürün tavsiye ediyorsa, bu bir Ticari Pazarlama faaliyetidir. Özetle; Pazarlama’nın dükkan içinde yapılmış versiyonudur diyebiliriz.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü size neler kattı? (1 Cevap)

Bu bölümden mezun olanlar bilir, Siyaset Bilimi bölümü sadece okuyarak bitirilecek bir bölüm değildir. Siyaset Bilimi’nde tarihin derinliklerine inilir, tarihin derinliklerinde neler yaşandığı detaylarıyla öğrenilmeye çalışılır ve bakıldığı zaman sosyal bir alandır. Siyaset Bilimi; benim şu an yaptığım işle pek bir alakası yok gibi görünebilir ama bu bölüm insanlara düşünmeyi, mantığı ve neden-sonuç ilişkisini öğreten bir bölümdür. Eğer bu denklemi çözebilirsek hayatta başarılı olamayacağımız hiçbir alan yoktur. Bana göre bu bölümün en büyük öğretisi; insana hayatta mantığı ve düşünmeyi göstermesidir. Bu okuyan arkadaşlar iyi okusunlar çünkü hayatları boyunca kendilerine faydalı olacak mantıklı düşünceyi burada öğreneceklerdir.

Satış alanında kariyer yapmak isteyen öğrenci ve yeni mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir? (8 Cevap)

Gençler Satış mesleğini edininceye kadar beklemesinler. Kendilerine dinlenmeleri için belli bir süre ayırdıktan sonra, gerçek anlamda bir Satış işi istiyorlarsa, satış yapabilecekleri ya da Satış’ın dinamiklerini görebilecekleri bir firmada staj yapmalarını tavsiye ederim. Birebir satış yapmasalar da o firmanın içerisinde bulunmaları, onlara Satış’ın vizyonunu verme açısından çok büyük fayda sağlayacaktır. Bunun dışında herhangi bir firmaya Satış için başvurduklarında, almış oldukları staj deneyimlerini firmalara aktarmalarını da tavsiye ediyorum.