Cevaplar 18

Yükleniyor...
28,663 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bizim bölümden mezun olan arkadaşlarımızın hiçbiri bu alanda çalışmadı. Bir arkadaşımız biraz denedikten sonra Rekabet Kurumu’nda çalışmaya başladı. Geri kalan arkadaşlarımızın tamamı özel sektörde ya da kendi kurdukları işlerde çalışmaya başladılar. Bu departmanın doğal akışı sonucunda Dış İşleri Bakanlığı bünyesinde çalışmaya başlıyorsunuz ama bu çok meşakkatli bir süreç oluyor. Sıfırdan katip olarak başladığınız yerde çok uzun süreler sonra belki Konsolosluk makamına geleceksiniz ama bu meşakkatli süreci geçirecek sabra sahip olmayabilirsiniz. Dolayısıyla buraya çok büyük bir adanmışlık lazım. O adanmışlık bizim ekipte yoktu diye düşünüyorum. Özel sektörde bu departmandaki öğretilerin kullanabileceği pek çok iş alanı var. Genel itibarıyla Pazarlama ve Satış alanında veya insan ilişkilerinin olduğu yerlerde arkadaşlarımın çalıştığını görüyorum.

6,298 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pazarlama; tüketicilerin herhangi bir ürünü almaya, denemeye ve onu düzenli olarak kullanmaya teşvik etme sanatıdır. Ticari Pazarlama ise; bunun satış noktalarında yapılan halidir. Satış noktaları içerisinde görebileceğiniz her türlü Pazarlama faaliyeti, Ticari Pazarlama olarak geçer. Bir markete girdiğiniz zaman herhangi bir ürün reyonunda, o ürünün ekstradan daha fazla teşhir edildiği görüyorsanız, bu bir Pazarlama faaliyetidir fakat dükkanın içerisinde yapıldığı için biz buna Ticari Pazarlama deriz. Herhangi bir şekilde markete gittiğiniz zaman bir ürünün tanıtımı yapılıyorsa veya kasiyer size bir ürün tavsiye ediyorsa, bu bir Ticari Pazarlama faaliyetidir. Özetle; Pazarlama’nın dükkan içinde yapılmış versiyonudur diyebiliriz.

2,478 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bu bölümden mezun olanlar bilir, Siyaset Bilimi bölümü sadece okuyarak bitirilecek bir bölüm değildir. Siyaset Bilimi’nde tarihin derinliklerine inilir, tarihin derinliklerinde neler yaşandığı detaylarıyla öğrenilmeye çalışılır ve bakıldığı zaman sosyal bir alandır. Siyaset Bilimi; benim şu an yaptığım işle pek bir alakası yok gibi görünebilir ama bu bölüm insanlara düşünmeyi, mantığı ve neden-sonuç ilişkisini öğreten bir bölümdür. Eğer bu denklemi çözebilirsek hayatta başarılı olamayacağımız hiçbir alan yoktur. Bana göre bu bölümün en büyük öğretisi; insana hayatta mantığı ve düşünmeyi göstermesidir. Bu okuyan arkadaşlar iyi okusunlar çünkü hayatları boyunca kendilerine faydalı olacak mantıklı düşünceyi burada öğreneceklerdir.

646 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Gençler Satış mesleğini edininceye kadar beklemesinler. Kendilerine dinlenmeleri için belli bir süre ayırdıktan sonra, gerçek anlamda bir Satış işi istiyorlarsa, satış yapabilecekleri ya da Satış’ın dinamiklerini görebilecekleri bir firmada staj yapmalarını tavsiye ederim. Birebir satış yapmasalar da o firmanın içerisinde bulunmaları, onlara Satış’ın vizyonunu verme açısından çok büyük fayda sağlayacaktır. Bunun dışında herhangi bir firmaya Satış için başvurduklarında, almış oldukları staj deneyimlerini firmalara aktarmalarını da tavsiye ediyorum.

612 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Satış’ın beni tatmin eden en önemli özelliği, dinamik olmasıdır. Satış hayatın her alanında var ve özel hayatımızda da bizler birer tüketiciyiz. Bizim de satın aldığımız bir takım ürünler veya sattığımız eşyalarımız var. Dolayısıyla hayatın bir parçası olan, işi profesyonel olarak yapıp, bundan para kazanmak işin en tatmin eden yönüdür. İçindeki dinamizm, kişilerle olan ilişkiler sayesinde çok kozmopolit bir yapıya sahip olması, insanları enerjik ve dinamik tutan unsurlardır. Ben de Satış’ın bütün bu unsurları içerdiğini düşünerek yaptığım işten oldukça tatmin oluyorum.