Cevaplar 33

Yükleniyor...

Arada bir doktor çıkıyormuş işte. :p

24,581 görüntülenme
1

Şöyle bir söz vardır, tıbbiyeye girmiş herkes bilir bunu: "Tıp fakültesinden her şey çıkar, ara sıra doktor çıkar." Bence bu, tıp eğitimi sonrası imkanlar açısından kısa ve öz bir söz. Önemli olan "mektepli" olmak değil artık günümüzde. "Alaylı" olarak da birçok işi benimseyip öğrenebilir hatta yapabilirsiniz.

1,376 görüntülenme
1

Tip bolumunden mezun olanlar cekilen kuralar sonucu ulkemizin saglik kuruluslarindan birinde pratisyen hekim olarak ise baslarlar. Ancak zorunlu hizmet kuralari cekildiginde hemen gidilmez tus beklenir.tus sonucunda bir yere yerlesenler yerlestikleri yerde asistan olarak goreve baslarken digerleri 2 yillik zorunlu hizmet icin pratisyen hekim olarak ise baslar. Mezun oldugunuzda diplomaniza devlet tarafindan el koyulan tek bolum olan tipta zorunlu hizmetinizi yapana kadar diplomaniz verilmez haliyle ozel hastanelerde calisamazsiniz. Zorunlu hizmet sonrasinda diplomayi alinca ozele gecebilirsiniz :)

4,447 görüntülenme
1

Genel bir algı olarak doktorluk yapar... Hastane, nöbetler, hastalar, stres... doktorluğun en büyük eksileri olarak görülür. bence tıp fakültesinin en önemli yanı pre-klinik bölümdür. daha çok araştırma yapabileceğiniz yeniyi en iyiyi arayabileceğiniz özelliklerle klinikten ayrılır ve daha caziptir. bunun dışında yurtdışı çalışma olanakları var fakat fazlaca bir bilgim yok o konuda.

2,311 görüntülenme

Aslında ne kadar geniş olanaklar var gibi görünse de,mezun olduktan sonra 2 yol karşına cıkacak.Bunlardan birine karar vermek asıl mesele.1.yol pratisyen olarak kalmak.2.yol ise uzmanlık yapmak.Hala okumaya hevesi olanlar 2.yolu secerler.bu da tıp eğitimi 6yıl boyunca onu ne kadar yıpratıp yıpratmadığına bağlıdır

2,635 görüntülenme

6 yıldan sonra tusu kazanamazsa sanırım 2 yıl zorunlu hizmet yapıp pratisyen hekim olur.

1,581 görüntülenme

Hekimlik yaparlar ozel devlet suan bi sürü hastane var .

1,526 görüntülenme

Tus sınavına girip uzmanlığı alır ve uzman olduğu alanda mesleğini icra eder . Tus a girmeyenler de acil servislerde vs mesleğini yapar.

1,506 görüntülenme

Tıp fakültelesinde eğitim 6 yıldır. Okuldan okula değişmekle beraber, ilk 3 yıl teorik eğitim, son 3 yıl da pratik eğitim alınır.

Teorik eğitim alınan ilk 3 senede, amfilerde hocanız size ders anlatır. Bu dersler Anatomi, Biyokimya, Histoloji, Farmakoloji gibi Temel Bilimler olarak adlandırılan alanların dersleridir. Klinik Bilimlerden de Dahiliye, Pediatri, Kadın Doğum gibi alanların da temel düzeyde eğitimleri verilir.

İlk 3 yılı atlatan tıpçı, 4. senesinde artık Stajyer Doktor olarak adlandırılır. Okuldan okula değişmekle beraber, genelde, büyük stajlar olarak adlandırılan Dahiliye, Pediatri, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Cerrahi bölümlerinde staj yaparsınız. Stajlarda size teorik derslerin yanında muayene becerilerinizi geliştirecek eğitimler verilir, bir hastadan hastalığının hikayesi nasıl alınır öğretilir. Bu eğitimlerin ardından sizden hasta hazırlamanız istenir. Serviste halihazırda yatmakta olan hastalardan en başından bir hikaye alıp baştanaşağı bir muayene yaparsınız. Servislerde hocanızla vizit yaparsınız, hocanıza hasta sunarsınız. Artık iş ciddileşmiştir ve direkt hocanızla muhattapsınızdır. Her stajın sonunda teorik sınav ve sözlü sınav yapılır.

5. sınıf da yine okuldan okula değişmekle beraber küçük stajlar senesidir. Birkaç haftalık Psikiyatri, Radyoloji, Adli Tıp, Kulak Burun Boğaz gibi stajlardan oluşan 5. sınıf kimi okullarda en rahat yılken, bazılarında ise zorlayıcı geçmektedir.

6. sınıfta artık İntern Doktorsunuzdur. Sınav, staj derdi bitmiştir, fakat artık hastanede mesai yapmaktasınızdır. Bazı geceler nöbet tutarsınız. Hastaya ilk bakan doktor siz olursunuz. 300 lira civarı bir maaşınız vardır.

Artık mezunsunuz. Önünüzde TUS* adı verilen bir sınav var. Bu sınava 2 yıl boyunca harıl harıl hazırlandınız, dersanelere gittiniz (Dersane demişken, TUS'a hazırlık dersanelerine kaydolmak için yaklaşık 8000 TL'yi gözden çıkarmalısınız), denemelere girdiniz, kamplara katıldınız.
Eylül ve Nisan olmak üzere yılda 2 defa yapılan bu sınav neticesinde aldığınız puana göre tercih yapıp bir bölüme yerleşirsiniz ve yerleştiğiniz bölümde 3 ile 5 yıl arasında asistan hekim olarak eğitim alırsınız. Bu uzmanlık eğitimi süresince doktorluk da yaparsınız, maaş da alırsınız. Uzmanlık eğitiminiz bitince zorunlu hizmet atamanız yapılır.

TUS'ta bir yere yerleşemedinizse zorunlu hizmet atamanız yapılır. Devletin atadığı yerde Pratisyen Hekim olarak çalışmaya başlarsınız.

* http://tr.wikipedia.org/wiki/Tıpta_Uzmanlık_Eğitimi_Giriş_Sınavı

Yolunuz uzun, işiniz zor. İyi araştırılmalı, zorluklar göze alınmalı. Çileli, fakat bir o kadar da tatmin edici.

Şimdiden kolay gelsin :)

29,269 görüntülenme

Sağlık kuruluşlarında doktor olarak, üniversitelerde akademisyen olarak ya da araştırmacı olarak çalışırlar :)

1,444 görüntülenme
Sonraki Sayfa »