Cevaplar 13

Yükleniyor...
11,412 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İTÜ İşletme Mühendisliği’ni bizler karışık bir pizzaya benzetiyoruz çünkü hem Pazarlama Yönetimi dersini hem seçmeli ders olarak Girişimcilik dersini hem de Teknik Resim ve Termodinamik gibi mühendislik derslerini alıyoruz. Dolayısıyla siz bu bölümden çok yönlü bireyler olarak mezun oluyorsunuz. Bu sebeple mezun olduktan sonra iş hayatında öğrenebileceğiniz noktalar farklılaşıyor. Örneğin; benim birçok arkadaşım Satış, Finans, Pazarlama gibi departmanlarda kurumsal şirketlerde çalışırken; bundan 3 veya 4 sene önceki mezunlar kendi şirketlerini kurmak, start-up yollarına gitmek için başvuruda bulundular. Bilişim’e yönelen çok fazla mezun var. Bilişim’le ilgili 1 ya da 2 dersimiz olmasına rağmen kişilerin kendilerini bu yönde geliştirmesiyle ulaşabildikleri noktalar gözüküyor. Çünkü İşletme Mühendisliği’nde sizler bir mühendisle olan iletişimi öğrenirken, ayna zamanda yönetim dersleri sayesinde olaylara farklı yönlerden bakma şansı yakalıyorsunuz. Bunun dışında reklamcılıkla ilgili ajanslarda çalışan ve aynı zamanda start-up’ı olan birçok arkadaşım var. Ben de Perfetti Van Melle’de Satış Stajyeri olarak çalışıyorum.

2,756 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İTÜ İşletme Mühendisliği bölümü çok yönlü bir bölüm. 1. ve 2. sınıfta ortak mühendislik dallarından aldığınız derslerin ardından, farklı mühendislik dalları özelinde Termodinamik, Teknik Resim gibi dersler; 3. ve 4. sınıfta da Pazarlama, Yönetim, Finans gibi dersler alıyorsunuz. Bununla beraber iş hayatında karşılaşabileceğiniz bir problemin çözümünü yaptığınız tasarım dersleri de var. İTÜ İşletme Mühendisliği’ni diğer bölümlerden ayıran kısmını bu tasarım dersleri olarak da düşünebiliriz. Siz tasarım dersinde, iş hayatında karşılaşabileceğiniz bir problem için en baştan sonuna kadar bir çözüm üretiyorsunuz. Ben de Perfetti Van Melle’de staj yaparken bir proje tamamıyla bana atandığı için, o projeyi en başından sonuna kadar yürütme şansım oldu. Bunu daha önce derslerde gördüğüm gibi, burada uygulama şansı buldum.

526 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İTÜ İşletme Mühendisliği Kulübü’nün Yönetim Kurulu Üyesi olarak yaptığımız işler birer iş simülasyonu gibiydi. Örneğin; Perfetti Van Melle’nin İTÜ’deki Career Kitchen Programı’nın tanıtımını biz gerçekleştirdik ve bu sayede bu programdan haberdar oldum. Bu programa başvuruyu gerçekleştirirken kulüpçülük hayatımda yaptığım bir toplantının bana verdiği rahatlığı, tecrübeyi kullandım ve böylece rahat bir iletişim kurabilme şansım oldu. Bununla beraber Perfetti Van Melle’de bir projede çalışırken, kulüpçülük hayatımda gerçekleştirdiğim bir etkinliği düşünerek o tecrübelerimden de faydalanma fırsatı buldum.

293 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Burada öğrenciyken ne isteyip ne istemediğinizi görme şansı yakalıyorsunuz çünkü mezun olduktan sonra bazı kararları vermek ve bazı noktalardan keskin dönüşler yapmak çok zor olabiliyor ama öğrenciyken kendinizde bu opsiyonu görebiliyorsunuz. Ben Finans, Pazarlama ve Satış departmanında farklı alanlarda stajlar yaptım. İlk olarak bir danışmanlık şirketinde İnsan Kaynakları’yla ilgili bir çalışma yaptım. İnsan Kaynakları stajında adaylardan neler beklendiğini ve adayların ulaştığı noktalarda karşılarına çıkacak geri dönüşleri görme şansım oldu. Bu stajın ardından kariyer hedefime ulaşmak için yapmam gerekenleri görmüş oldum çünkü bir CV elemesinde bakılan noktaları öğrendim. Bir Finans stajıyla da yapmak istediğimin kişisel ve saha iletişimi olduğunu gördüm ve Finans’ın değil, Satış’ın bana göre olduğunu fark ettim. Dolayısıyla neyi isteyip istemediğinizi görmek için ideal bir yol; çok fazla firmada staj yapmak diyebilirim.

245 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Satış stajlarında iki taraflı çalışma şansı buldum. Hem genel merkezde hem de saha ofisinde çalıştım. Saha ofisinde sahada gerçekleşen aksiyonların beklentileri uymadığı zamanlarda, bu aksiyonların karşımdaki kişinin iletişim tarzına göre nasıl değişebileceğini görmüş oldum. Genel merkezde de proje üstünde çalışarak büyük ve uluslararası bir firmada yapılan aksiyonların bana nasıl sonuçlar doğuracağını gördüm. Bu da bana kurumsal ve uluslararası bir firmada belli noktalara ulaşarak, belli işleri yapmak için kolaylık sağladı. Bununla beraber sahaya çıktığım zaman kurumsal tarafımla beraber iletişim yeteneğimin gelişmiş olduğunu da fark ettim.