Migros'ta proje stajyerliğinden tam zamanlı çalışmaya geçiş sürecinizi anlatır mısınız? (1 Cevap)

Proje stajyerliği döneminde 3 gün Migros’ta çalışıyordum, 2 gün okula gidiyordum. Burada İş Geliştirme Departmanı’nın verdiği bir artı değer olarak farklı projeler vardı. Bu projeler de okulda öğrendiğim derslerin çıktılarını kullanabileceğim bir alandı. Bu yüzden okulda öğrendiğim dersleri burada uygulama fırsatım oldu. Bir anlamda Migros İş Geliştirme’de kariyerime devam etme isteğim bu farklı ve gelişen yapıdan dolayı ortaya çıktı diye düşünüyorum.
110

Stajyer olarak P&G'deki görevleriniz nelerdi? İş - okul dengesini nasıl sağladınız? (1 Cevap)

Yaz aylarında staj yaptığım için okulum yoktu. Burada staj sürecinde normal bir çalışan kadar çalışıyorsunuz. Ben Talep Planlama tarafında staj yaptım, 3 ay boyunca 3 farklı projem vardı ve her projede çok farklı insanlarla çalıştım. Dolayısıyla direkt iş hayatına girdiğinizde neler olacağını görmek, şirketi anlamak ve buradaki insanları tanımak çok güzel bir tecrübe oldu.Çalıştığım projelerden bir tanesi, daha çok ay sonunu tahmin etmek üzerine model yazdığımız bir projeydi. Değişen iş dengelerinin talep tahminlerimize nasıl etki edeceğini önceden tahmin ediyorduk ve müşterilerimiz adına talep tahmini üzerine çalışıyorduk.
79

Stajyer olarak çalışmanın zor yanları nelerdir? (1 Cevap)

Benim çalışma arkadaşlarım çok yardımsever. Bizim ofiste 20 kişi var ve hiç birisi ben bir şey sorduğumda suratlarını bile asmıyorlar. Çok yoğun olmalarına rağmen kendi işlerini bırakıp benimle ilgileniyorlar. Sağ olsunlar, o konuda kendimi çok şanslı hissediyorum. Takıldığım yerlerde onlara soruyorum, cevap verdiklerinde not alıyorum ve zorlukları bu şekilde aşabiliyorum. Öğrenme aşamasında çok stres yaptığım günler de oldu ama hem müdürüm hem de çalışma arkadaşlarım beni rahatlattılar. Her konuda yardımcı oldukları için bir sıkıntı olmadı.
125

Arçelik'te stajyerler için mülakatlarda neler soruluyor? (1 Cevap)

Arçelik’in çalışanlarında aradığı bir takım yetkinlikler var. Bizim işveren marka değer önermemizde aradığımız özelliklerden bir tanesi yenilikçi olmaktır. Bu yüzden stajyerlerde aradığımız özellikler; kişinin yenilikçi, takım çalışmasına yatkın ve meraklı olması, kendisini ve işini sürekli geliştirmesidir. Dijital işe alım süreçlerimizin yanı sıra Ar-Ge, Üretim, Mühendislik gibi bazı teknik roller için departman yöneticileriyle teknik mülakatlar da yapıyoruz.
460

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

İş İlanları (2)