Trafik ve kalabalık gerçekten çekilecek gibi değil.
Arkadaşların sürekli seni ziyarete gelirler. Bu İstanbul'un en büyük artılarından.
İstanbul çok geniş bir yelpazeye sahup her tür insan var kendinizi kesinlikle özel hissetmiyorsunuz yalnız da kalmıyorsunuz.
Şehir her ne kadar pahalı olsa da öğrenci olduktan sonra önünüzde kapalı kapı yok denebilir.
Mekanik şeyler hoşuma gidiyor onlarla uğraşmayı seviyorum. Kendimi bildim bileli hayalimdi denebilir. Bölümüm önceden kafamda belliydi üniversite biraz sürpriz oldu diye özetleyebilirim durumumu.
Açıkçası puanıma göre üniversiteleri sıraladım. İTÜ geldi. İlk tercihim Bilkent sonra da ODTÜ idi. Aslında Ankara'da okumak istiyordum. Ama olmadı.
Nedenim şu: Ankara'da okuyamadım Ankara dışındaki en iyi seçenek de İTÜ'ydü.
Özellikle makina mühendisliği ile ilgili şunu söyleyebilirim ki ilk sene dersler görece kolaydır ve mümkün olan en yüksek ortalama yapılmalıdır. Ayrıca kişisel ilgi alanlarınıza göre bir tane spor ya da müzik gibi bir tane de size akademik katkı sağlayacak iki kulübe katılmanız bence önemli.
Makina Mühendisliği çok genel olarak mekanikle ilgilenir. Yani mekanik ile ilgili her alanda çalışabilir. İş konusu öğrencinin kendini hangi yönde geliştirdiği ile çok alakalıdır makina mühendisliğinde. Son sınıfta Sistem Dinamiği ve Kontrol, Enerji, Otomotiv, Tesisat, Konstrüksiyon ve İmalat kollarından biri seçilir İTÜ'de. Bu kollar bile ne kadar geniş iş imkanları olduğunu gösteriyor.
Benim içini okulun insana kattığı en önemli şey yeni insanlar. Burada tanıştığım insanları seviyorum. Eğer tanıştığım insanlar olmasaydı okuduğum hiçbir okuldan memnun olmazdım.
Adaletsizliğinden hoşlanmıyorum. Sınavların ölçücülüğü zayıf ve aldığınız notlar çok az şey ifade ediyor. Diğer üniversiteler de benzer sorunlara sahip mi bilmiyorum ama eğer bu durumu bir şekilde aşabilmişlerse çözümü paylaşmalarını çok isterim.
Saygın bir üniversite olması diye söylüyor bir çokları. Ben çok faydasını görmüyorum okurken. Türkiye'nin en eski okulu olabilir ama dediğim gibi okurken bana faydası yok. Burada da başkalarının anlattığı şeyleri söylemeyi lüzumsuz buluyorum. Benim izlenimlerime göre büyük kampüsleri geniş öğrenci kitlesi artılarından. İstanbul benim için artı değil çoğunlukla eksi diyebilirim. Okuldaki neredeyse herkesin mühendis olması da benim sayacağım artıların arasında. Özellikle benim bölümümde laboratuvar olanakları da oldukça geniş.