Cevaplar 15

Yükleniyor...
1,289 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Eğer bilgi teknolojilerinde çalışmak istiyorsanız, öncelikle bir kendinize döneceksiniz. Bakacaksınız, ben neleri yapabilirim, neleri yapamam. Sadece teknolojiden anlıyor olmak, bu işte başarılı olacağınız anlamına gelmez. Sadece matematiğinizin iyi olması, iyi bir mühendis olacağınız anlamına gelmez ya da bilgisayar mühendisi olmanız, kodlamada süper olacağınız anlamına gelmez. Dolayısıyla, öncelikle kendi özelliklerinizi keşfetmeniz gerekiyor, sonrasında kendi özelliklerinize en uygun iş kolunu seçmeniz gerekiyor. Artık eskisi gibi, bilgisayar mühendisleri yazılım yapar, matematik mühendisleri yazılım yapar gibi kavramlar kalmadı. Bilgi teknolojilerinde çok fazla rol var ve bunlardan sanıyorum %50 civarı kodlamayla ilgili roller. Onun dışında kalan rollerin hepsi, o kodlama yapan ekibin yönetilmesiyle ilgili roller. Dolayısıyla bir kendinize bakacaksınız, neyi yapabilirim, neyi yapamam, bunu bir tartacaksınız. Karar verdiğiniz noktada, sürekli inceleme yapmanız lazım, eğitimlere gitmeniz lazım, internet üzerinden kendinizi geliştirmeniz lazım. Sürekli, durmadan durmadan öğrenmeniz lazım. Akabinde de zaten başarı size gelecektir.

955 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle içinize dönmeniz gerekiyor ve kendi yetkinliklerinizin farkına varmanız gerekiyor. Burada iki farklı grup olduğunu düşünüyorum ben. Bir tanesi; proje yönetimi, analiz, test süreçlerinde daha başarılı olacak, iletişim yönü daha güçlü olan bir grup. Diğeri de; olmazsa olmazımız, teknolojik altyapıdan anlayan, biraz geek dediğimiz, derin işlerle ilgilenmeyi seven ama daha kapalı çalışan grup. Dolayısıyla bu iki gruba da yönelik farklı farklı pozisyonlar şu anda günümüzde teknoloji firmalarında mevcut.

607 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Vizyoner olmanız lazım. Yeni trendleri sürekli olarak takip etmeniz lazım. Bu yeni trendleri, kendi işlerinize nasıl yansıtırsınız ve birlikte nasıl harmanlarsınız, bunu sürekli olarak düşünüyor olmanız lazım. İyi bir takım oyuncusu, iyi bir ekip yöneticisi olmanız lazım ve genel olarak iletişiminizi yüksek tutmanız gerekiyor. Sadece yaptığınız işe focuslanırsanız, bilgi teknolojileri alanında belli bir yere kadar gelirsiniz. Ondan ötesine gitmek oldukça zor olacaktır sizin için. Genel olarak benim çalışma tarzımda, iletişim çok ön plandadır. Hiçbir zaman sadece kendi payıma focuslanmam, resmin genelini görmek isterim ve sadece teknik bakış açısıyla işe odaklanmam. Bu da, iş birimleriyle aramda her zaman ciddi bir iletişim oluşmasına neden olmuştur. Bir Bilgi Teknolojileri Uzmanı olarak iş birimleriyle iletişiminizi yüksek tuttuğunuz zaman, başarının ilk adımını atmışsınız demektir.

471 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bilgi Teknolojileri alanında çalışan iki farklı tür insan vardır. Bir tanesi, daha stabil ve görev odaklı iş yapmayı sevdiği için buna daha yetkin olduğu için bu alanı tercih etmiştir. Bunlar daha çok teknik rollerdedir. İkinci tür inanlar ise, iletişimi yüksek, başarı odağı yüksek ve sonuç odaklı insanlardır. Bunlar da daha çok proje yönetim rollerini üstlenirler. Ben, ikinci tür insanlara dâhilim. Benim için her şeyden önce, yaptığım işin başarılı olması ve insanlar tarafından takdir edilmesi gerekiyor. Tamamen de bu takdiri bulduğumu söyleyebilirim. Çünkü bilgi teknolojileri rolleri olmadan şirketlerde neredeyse hiçbir iş gerçekleşmez. Her zaman belli bir süreç sizsiz yürümez. Dolayısıyla gerçekten tatmini yüksek bir iş yaptığımızı söyleyebilirim.

516 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İşim gereği olarak oldukça teknik, çok net olması gereken bir iş. 1 ve 0’lardan oluşuyor takdir edersiniz ki. Ama ihtiyaçlar ne yazık ki öyle değil. Hiçbir zaman net bir şekilde talebi öğrenemezsiniz. Talebi öğrenmek için ya da bunu nasıl gerçekleştirebileceğiniz planlamak için çok fazla efor sarf etmeniz gerekir. Bu noktada, iletişimi yüksek ekiplerle çalışmanız sizin faydanıza. Ama eğer ekibinizde de iletişimi yüksek, IT tarafında yetkin insanlar yoksa oldukça zorlanıyorsunuz. Neyse ki Pronet’te oldukça iletişimi de yüksek, teknik kapasitesi de yüksek bir ekibimiz var. Dolayısıyla bizim için çok fazla sorun olmuyor.