Cevaplar 14

Yükleniyor...
3,330 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Tüm Planner’lar benzer ve aynı şekilde bütçe yönetimi yapar. Önce sezon öncesinde brüt karlılık hedefi doğrultusunda bir bütçe yapar. Yaptığı bütçekarlılığa, markaya, indirim oranını belirlemeye ve ürünün satış dönemine göreürüne bir sevk planı verir. Ardından sezon içine girip açık kalan bütçeyi doldurur. Doldurduğu bütçeyi de doğru ve karlı bir şekilde yönetir. Karlılıktan kasıt; iyi satan bir modeli çoğaltmaktır. Bu çoğaltma işlemi yeni bir renk açma önerisi veya benzer modelleri çoğaltmak olabilir. Buna paralel olarak indirimi yönetir, satmayan ürüne indirim yapar ve satan ürüne indirim yapılmayacağını bilip onu çoğaltır.

1,534 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ürün Planlama’da biz sezonluk ürün planı bütçesi yapıyoruz. Alım planı, brüt kar, adet, fiyat gibi bileşenlerle bütçe yaparak bunu Buying Ekibi’yle ve Tedarik Ekibi’yle paylaşıp sezon içinde ve öncesinde bu bütçeyi yönetmeye çalışıyoruz. Öncelikle geçmiş sezonların performansına bakıyoruz. Gelecek sezonların trendleri doğrultusunda bütçeleri tamamlayıp sipariş yazımına başlıyoruz. Bu işin sezon öncesi tarafıydı, bir de sezon içi tarafı var. Sezon içinde açık bütçenin yönetimi ve sipariş yazımı, indirim yönetimi, aktüellerin ve RPT’lerinyapılması, sezon içinde mağazaların homojenliğinin sağlanması için StorePlanlama Ekibi’yle düzenli olarak toplantı yapılması gibi işler yapılıyor.

63,865 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Matematik bölümünü seçmemin birçok nedeni vardı çünkü çok farklı iş kollarına yöneliyor. Bunlardan birisi Finans’tır. Ben kendi kariyer planımda öncelikle Finans’ı düşündüm. Bankada stajlarım oldu ve ek ders olarak ekonomi dersleri alarak gelişimimi o yönde yapmaya çalıştım. Fakat sonrasında bana çok durağan ve sıkıcı geldi. Bunun dışında bilgisayar olabilir. Alınan derslerle Master yaparak programcılık yapılabilir. Bu tamamen kişinin hayatta ne istediğine karar vermesiyle alakalıdır. Kişiler Pazarlama’ya yönelebilir. Ben ilk mezun olduğumda stajlarımdan sonra bankacı olmak ya da finans alanında çalışmak istemeyip Pazarlama’da olmak istedim. Mezun olduktan sonra bir holdingde Pazarlama departmanına girdim fakat burada rakamlar o kadar azdı ki yaptığımız hiçbir hareketi rakamlarla ölçemiyorduk. Daha sonra iş hayatımı Kategori Yönetimi ve Planlama üzerine kurgulayıp son 6 yılımda Koton’da farklı marka ve gruplarda Planlama Yöneticiliği ve Müdürlüğü yaparakgeçirdim.

3,361 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Boğaziçi Üniversitesi Matematik bölümünde temel olarak analiz etmeyi ve doğru yere odaklanmayı öğrendik çünkü Boğaziçi Üniversitesi Matematik bölümü sayılarla ilgili değil, daha çok soyut kavramlarla alakalı bir bölüm. Bu vesileyle biz süreçlerde de bu soyut kavramların nelere sebep olabileceğini ve bilgilerin nerelere yönelebileceğini öğrendik. Bu da benim iş hayatımda bana çok büyük bir katkı sağladı. 

Matematik bölümünün bana kattığı o soyut dünya ve o soyut dünyanın neden-sonuç ilişkileri; şu an Planlama’da da bütçe ve bu bütçenin sezon içindeki yönetimi, bütçedeki artışlar, azalışlar ve değişimlerin nelere sebep olabileceğini önceden planlayabilmemi ve bu planlar doğrultusunda daha karlı ve hızlı bir marka yönetebilmemi sağlıyor. Bu yüzden Matematik bölümünün kişiliğime ve dünyaya olan bakış açıma kattığı değerler çok farklı ve onları şu anda Koton’da bulunduğum pozisyonda uygulayabiliyorum.

457 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Güzel olan yanlarının yanında zor yanları da çok fazla çünkü sorumluluğumuz çok büyük. Biz ürünün sezon öncesindeki bütçeyi ve sezon içindeki bütçe yönetimini yaptığımız için birçok konuda sorumluluğumuz var. Doğru ürüne doğru adeti vermek, sezon içinde ürün geldikten sonra doğru yerde doğru zamanda sergilenmesini ve doğru fiyata satılmasını sağlamak, satmayan ürüne indirim yapmak, satan ürünü tamamlayıp yerine yeni ürün koymak gibi süreçlerin tamamı bizim sorumluluğumuzda olduğu için tüm alanlara dokunuyoruz. Dolayısıyla gerektiğinde Buying Ekibi, gerektiğinde de Tedarik Ekibi ve Lojistik Ekibi’yle çok sıkı takip yapıyoruz ve bu takipler zaman zamaniş içinde tartışmalara sebep olabiliyor. 

Bizim sadece işi ve rakamları değil, ilişkileri de çok iyi yönetmemiz gerekiyor. İlişki yönetimiyle de birçok işimizi doğru yerlere getirebiliyoruz. Sadece sayısal bir departman değiliz, sözel ve kişisel ilişkilerle, kişisel gelişimlerle iş yapıyoruz. Tüm ekipleri rakamlarla yönetmeye çalışıyoruz çünkü yönettiğimiz ekiplerin bir kısmı rakamları değil, moda ve müşteri tarafından bakıp işi yöneten ekiplerdir. Dolayısıyla yaptığımız hareketleri ve bütçeyi moda tarafında da algı yaratacak şekilde kurgulayıp Buying Ekibi’ne anlatmak ve aynı bakış açısıylabakmayı sağlamak gerekiyor. Neyse ki Koton’daki Buying Ekibi çok analitik bir ekip olarak oluşturuluyor ve Planlama’yla aynı rakamları okuyabildiği için de her geçen sene Koton gelişerek büyüyor.