Cevaplar 17

Filtrele:Sırala:

Finans alanında çalışmak için nasıl özelliklere sahip olmak gerekir? (12 Cevap)

Çok kesin bir özellik söyleyemeyiz çünkü işin içeriğinde bütçeleme, raporlama ve vergi gibi çok farklı konular var. Bu yüzden Finans stajı yapmak çok önemli çünkü bir bölümün yaptığı işi sevmeyebilirsiniz ama başka bir bölümü sevebilirsiniz. Bu yüzden Finans alanını seviyorum veya sevmiyorum demek biraz zor diye düşünüyorum. Philip Morris’te Finans Stajyeri olmak için rakamlarla aranızın iyi olması, rakamları sevmeniz ve Satış ya da Pazarlama kadar insanlarla iç içe olan bir bölüm olmadığı için bunun farkında olarak başvurmanız gerekiyor. Tabii ki çalıştığınız ekiple, koçunuzla ve aynı departmanda çalışan insanlarla iletişime geçiyorsunuz ama aynı zamanda projenin size ait olduğu ve günün sonunda o rakamlarla baş başa kaldığınız gerçeği var. Bu yüzden bunları bilerek ve isteyerek başvurmak çok önemli.

Staj yapmak neden önemli? Stajlar öğrencilere neler katıyor? (16 Cevap)

Okulda teknik bilgileri alıyorsunuz ama önemli olan bunları uygulamada ne kadar yapabildiğinizdir. Bu yüzden staj size bu konuda fırsat sunuyor. Bunun dışında insanlarla olan ilişkileriniz de çok önemli çünkü tek bir projeyi tek başınıza halletmeniz her zaman mümkün değil. Staj; insanlarla ilişkilerinizi nasıl kontrol ettiğiniz, nasıl yönlendirmeler aldığınız ya da iletişim kurarken nerede hata yaptığınızla ilgili bilgileri edinmek için büyük bir şans diye düşünüyorum.

Finans Departmanı'nda staj yapmanın zor yanları nelerdir? (1 Cevap)

Finans Departmanı biraz teknik bir departman ve bu teknik kısmı okulda alıyorsunuz ya da aldığınızı düşünüyorsunuz. Bu noktada işler biraz teorik kaldığı için uygulamaya geçirildiği noktada hiçbir şey bilmediğiniz hissiyatına kapılabiliyorsunuz. Bence bu hissiyata kapılmamak gerekiyor çünkü bilmediğiniz şeyler elbetti ki olacaktır. Önemli olan bunun üstesinden gelebilmenizdir. Bu yüzden de öğrenmeye açık olmanız gerekiyor. Ben ilk başlarda işleri nasıl yapacağımla ilgili biraz strese girmiştim ama bir yerden sonra alıştığımda işlerin o kadar da zor olmadığını gördüm. Bu yüzden korkmamak gerektiğini düşünüyorum.

Ekonomi bölümü kimlere göredir? Nasıl özellikler gerektirir? (1 Cevap)

Ekonomi bölümünde okumak için rakamları, matematiği ve analitiği sevip sözel kısımlarıyla iyi anlaşmanız gerekiyor. Analitik kısmını çok fazla kullanıyorsunuz çünkü insanlara nasıl dokunabileceğinizi, ticaretin nasıl işlediğini ve insanları nasıl daha mutlu edebileceğinizi sorguluyorsunuz. Dolayısıyla bunlara karşı ilginiz varsa Ekonomi okumanız doğru bir tercih olabilir.

Ekonomi Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (16 Cevap)

Ekonomi bölümü mezunu genellikle İktisat, Kalkınma ya da Ekonomi Yönetimi gibi alanlara yönelir. Bu da genellikle Dünya Bankası, İMF ya da Merkez Bankası yerlerde olabilir. Ekonomi, Finans’la çok alakalı gibi görünüyor ama aslında pek bir alakası yok. Finans dersleri almıyorsanız, Ekonomi bitirdiğiniz takdirde Finans yapabilmek biraz soru işareti yaratıyor. Ekonomi bölümü okuduktan sonra akademik veya teknik alanlara yönelmek istemiyorsanız Finans’a yönelmeniz daha kolay olacaktır. Benim bu konudaki en büyük şansım; Ekonomi’yi ana dal, Finans’ı yan dal olarak yapmamdır.