Cevaplar 9

Yükleniyor...
1,312 görüntülenme
·
Transkripti Göster

BSH Traunreut Fabrikası’nda 2008 yılında yaz stajımı yaptım. Yurt dışında çalışmak gerçekten büyük bir sorumluluk. Fakat bu sorunluluğu almayı kariyerinizde yapacağınız büyük bir yatırım olarak düşünebilirsiniz. Çünkü farklı kültürler tanımak; farklı çalışma ortamları, farklı yaşam tarzlarını gözlemlemek kişinin gerçekten bakış açısını genişletiyor. Yeni bakış açısı kazanmasını sağılıyor. Böyle ortamlarda güçlü iletişimler kurabilmek, böyle ortamlara uyum sağlayabilmek de çalışana değer katıyor.

20,397 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Açıkçası her sektörde çalışılabilecek bir meslek. Çünkü Türkiye’de insanlar meslek seçimini ileride çalışacağı yerlere göre yapıyorlar. Hani ben bu alanda çok başarılıyım, bunu seçeyim gibi. Örneğin; genetik mühendisliği mesela, Türkiye’de çok yok. Okuyanlar benim gördüğüm hep Amerika’ya gidiyorlar. Makine mühendisliği ben okurken sektör bazlı değil, bütün sektörlerde iş bulabilecek bir mühendislikti. Bende tabi babamın da etkisi var. Teknik bir bölümden geldiği için onun da yönlendirmesi oldu. Ben başlangıçta erkek egemen bir yerde okuyacağım için tedirgin oldum. Hatta üniversite tercihlerinde benim okulumda, benim bölümümde okuyan birisini bulup iletişime geçmiştim. Herhangi bir zorluk yaşayıp yaşamadığına dair sorular sormuştum. Bir problem olmadığını söylemişti ki; gerçekten ben de bir sürü erkek arkadaşla birlikte keyifli bir şekilde okudum. Bazen sınıfta 70 öğrenci arasında tek kişi ben olabiliyordum. Hoca beni fark etmeyebiliyordu mesela.

1,379 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öğrenciyken bazen staj yapmak bir zorunluluk, bir külfet gibi gelebilir ama iş hayatı için gerçekten çok önemli bir fırsat. O yüzden mutlaka stajlarını ilerde çalışmak istedikleri bir firmada yapmaya çalışsınlar. Firmaları tanımak için de üniversitelerde düzenlenen kariyer günleri önemli bir fırsat. Firma çalışanları ile konuşup onlardan fikir alabilirler. Ne istediğini bilmek, kendini tanımak gerçekten en önemlisi. Çünkü iş hayatındaki kariyer hedeflerini ancak bu şekilde belirleyebilirler. Onun dışında yurt dışında eğitim ve staj olanaklarını da mutlaka araştırsınlar. Kısa bir süre de olsa yurt dışında bulunsunlar. Çünkü gerçekten farklı kültürler ve farklı yaşam tarzları bakış açısını genişletiyor. İnsanın ufkunu açıyor. Hobi edinsinler mesela. Çünkü hobiler iş hayatının baskısına ve stresine karşı gerçekten kişiyi motive edebiliyor. Süreçte de yaratıcı çözümler sunmalarına yardımcı olabiliyor. Biraz klasik olacak ama öğrenciliğin de tadını çıkarsınlar.

1,778 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Her gün yeni bir durumla karşılaşmak, ona yeni çözümler üretmek durumunda kalmak yeni şeyler öğrenmemi sağlıyor. Gerçekten yaptığım iş dinamik ve canlı. Bu da beni aslında heyecanlı kılıyor. Bu da çok hoşuma gidiyor. Aynı zamanda yöneticilerimin bana sorumluluk vermesi, karar alma süreçlerine katılmam ve fikirlerimin değerli bulunması da beni motive eden diğer etkenlerden. Sunduğum çözümün de olumlu sonucunu görmek günün donundaki tüm yorgunluğumu alıyor.

841 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Çözüme ulaşmak her zaman çok kısa sürede gerçekleşmeyebiliyor. Bize şikayet bildirimi geliyor, biz değerlendiriyoruz, inceliyoruz; gerekirse fabrika ile birlikte çalışıyoruz. Gidip şikayeti yerinde görmek gerekebiliyor. Ancak bunlardan sonra bir çözüm üretmeye başlayabiliyoruz. Bu sürece de Türkiye’den Almanya’dan pek çok farklı kişi katılabiliyor. Çünkü ürün geliştirme ile ilgili bir durum söz konusu ise, geliştirme merkezlerimiz Almanya’da. Bu gibi durumlar çok geniş bir süreci kapsadığı için kısacık bir şekilde çözüme ulaşmak her zaman pek kolay olmayabiliyor. Ama biz süreçlerimizi her zaman iyileştiriyoruz. Ve bu sayede de verimliliğimizi arttırıyoruz.