Cevaplar 7

Yükleniyor...

Siemens A.Ş.'de 5 yılı aşkın süredir Orta Gerilim AIS Gebze Fabrikası'nda Sipariş Yöneticisi olarak görev yapmaktayım. Bu görevimin yanında Nisan 2014'ten beri Siemens AŞ. Çeşitlilik Konseyi Sözcülüğü'nü sürdürmekteyim.

350 görüntülenme

Bundan 5 sene önce ilk işe başladığım Siemens ile bugün gördüğüm ve bir parçası olarak hissettiğim Siemens arasında çok büyük fark var. Siemens'te işe girmek ve elektrik mühendisi bir kadın olarak enerji sektöründe lider ve çok uluslu bu şirkette görev almak kariyer planımda amaçladığım bir adımdı. Mühendislik anlamında Siemens gerçekten herkesin kendisini geliştirebileceği ve gerçekleştirebileceği bir okul. Aynı zamanda Çeşitlilik Kulübü'ne katıldıktan sonra Siemens'in bir okul olmanın ötesinde aslında ailelerimizden bile çok vakit geçirdiğimiz büyük bir aile olduğunu çok daha fazla hissettim. Siemens kültürünü çok daha iyi anlamama olanak sağladı. İlk öğrendiğim şey, farkındalığın hangi pozisyonda ya da kaç yıldır çalışırsanız çalışın çok önemli olduğuydu. Fark ettiğiniz çeşitlilik (düşünce, bakış açısı, kültür, yorum vb.) çok küçük bile olsa bunu hem sosyal yaşamınıza hem de iş yaşamınıza adapte edebiliyorsunuz. Böylece bu size ve firmanıza sürdürülebilir bir gelişim olanağı sağlıyor. Farklı uluslardan, farklı kültürlerden ve farklı yaş aralıklarından birçok meslekten farklı kişiyle çalışmak, eğer kendinizi kapatmadan algılarınızı açmayı başarabilirseniz çok büyük bir şans. Bunun, bağlılık ve iç motivasyonunuzu sürdürülebilir hale getirmenin en başarılı yollarından biri olduğunu düşünüyorum.

1,515 görüntülenme

Düşler Akademisi ile sene boyunca çalışmalarımız devam etti. Bu çalışmalar neticesinde daha önce de bahsettiğim "Engelliye Doğru Yaklaşım" Eğitimi'ni eğitim kataloğumuza ekledik ve onların bünyesinde verilen bu eğitimden Siemens A.Ş. olarak da faydalanmaya başladık. Bu çalışmalar sırasında İnsan Kaynakları departmanından aldığımız destek için tekrar teşekkür ederiz. Yine Düşler Akademisi mutfağında engelli gençlerin çalışmalarıyla yapılan kurabiyeler Siemens Kartal Kampüs'ündeki marketimizde, drajeler ise Siemens Kartal Kampüs kafeteryasında satılmaya başlandı. Bu çalışmalar sırasında tedarikçimiz olan ISS Catering, Kurumsal İletişim ve Siemens Gayrimenkul Hizmetleri bölümlerimizden bizlere destek olan herkese tekrar teşekkür ederiz.

195 görüntülenme

-Aynı pozisyon için aynı özelliklere sahip bir kadın ve bir erkek iki aday var ise kadın adaya öncelik verilmesi
-Askerlik görevi için şirketten ayrılan çalışanların dönüşü konusunda yöneticilerinin olumlu görüş vermesi halinde öncelik verilmesi
-Gebze ve Kartal yerleşkemizde hamilelik izninden dönen kadın çalışanlarımız için süt odaları
-Gebze ve Kartal yerleşkemizde hamile ve engelli çalışanlarımız için özel park alanları
-0-6 yaş arasında çocuğu olan kadın çalışanlarımıza verilen kreş yardımının eşini kaybeden erkek çalışanlarımıza da verilmesi
-Okulların açıldığı ilk gün kadın çalışanlarımıza izin verilmesi
-Kampüslerimizin engelliye uygunluk raporu yazıldı ve iyileştirme çalışmaları kapsamında asansörlere braille alfabeli yapıştırmalar, tuvaletlere tutamaçlar ve rampalar yapılması
-İş ilanlarımıza engelli adaylar için özel ibare eklenmesi
-Engelsiz bankacılık hizmeti olarak engellilere uygun ATM hizmeti gelmesi
-Engelli çalışanlarla ve yöneticileriyle anket yapılması
-Türkiye'deki bazı öncü olabilecek üniversitelerle görüşüldü ve şirketimiz bünyesinde çalışabilecek başarılı engelli gençlerle iletişim yolları araştırılması
-Eğitim kataloğumuza "Engelliye Doğru Yaklaşım" Eğitimi eklendi.

259 görüntülenme

Daha önce de bahsettiğim gibi Çeşitlilik Konseyi 2011 Haziran ayında kurulmuştur. Bu dönemde Sayın Hüseyin Gelis'in, Abidin Dino ve Nazım Hikmet arasında geçen "Mutluluğun resmini yapabilir misin?" diyaloğundan esinlenerek Sayın Javed Mulani'ye "Çeşitliliğin resmini yapabilir misin?" şeklinde sorması üzerine 2011 Eylül ayında Siemens Gebze Kampüsü'müzde yer alan Çeşitlilik Tablosu yapılmıştır.
Aslında bu resimde kelime anlamı olarak çeşitlilik değil, aksine çeşitliliğe neden ihtiyacımız olduğu resmedilmiştir. Çeşitlilik bizi daha ilerilere taşıyacak güçlü bir at olarak resmedilmiştir.
Siemens'in global vizyonu olan "Vizyon 2020"'de anlatıldığı gibi bizleri bir sonraki çağa taşıyacak olan farklı düşünce tarzlardır. Geleceğe giden yol, farklı güçlü yönlerin birleştirilerek çözümler yaratılmasından geçmektedir. Aynı şekilde tabloda güçlü bir kadın figürünün yanında farklı dinlerden insanlar, çeşitli mesleklerden genç insanlar ve aynı zamanda yaşlı insanların iletişimde olduğu ve bu güçlü atın ilerlemesi için beraberce emek verdikleri görülmektedir. Böylece bütün bu insanların çeşitlilikleri sayesinde sürdürülebilir ve farklı bilinçlerin aynı amaç uğruna birleştiği, aynı zamanda başarıya ulaştığı görülmektedir.
Tabloya dikkatlice bakanların arka planda fark edebileceği iki ayrıntı daha vardır: Resmin içinde saklı yedi tepe ve ayrıca arkada yazan 'Siemens' yazısı. Bu da tabloyu bizler için bir kat daha anlamlı kılmaktadır. Siemens Türkiye bu amaçla önce Çeşitlilik Konseyi'ni, sonrasında Çeşitlilik Kulübü'nü kurmuştur. Ben de bu kulübe 2014 yılında katıldım. Yaptığımız çalışmalar benim şirkete olan bağlılığımı ve inancımı çok arttırdı. Projelere ve konseye o dönem sektörülerimizden bir tanesi olan Infrastucture & Cities sektör sözcüsü olarak katıldıktan sonra 2015 Nisan ayında daha önceki konsey sözcümüz Sayın Sedef Karagöz'den konsey sözcülüğü görevini devraldım. 2011'den günümüze kadın çalışan oranı %23'e ulaşmış (%1 artış), yönetim kademesindeki kadın yöneticilerin oranı %22'de korunmuş ve 35 yaş altındaki yönetici oranı %18'e (%7 artış) çıkmıştır. 35 yaşındaki yöneticilerimizi de bu kategoriye dahil edersek bu oran %24'e çıkmaktadır. Aynı zamanda Siemens Türkiye'de 14 farklı ülkeden 43 kişi çalışmaktadır.

219 görüntülenme