İŞ TECRÜBELERİ

Koton

Senior Designer

2015 - Devam

EĞİTİM TECRÜBELERİ

Dokuz Eylül Üniversitesi

Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü

1995 - 1999

Mood Board nedir? Moda temalarınızı nasıl belirliyorsunuz? (2 Cevap)

Her sezon için temaların altındaki kumaşları araştırıyoruz. Kumaşları araştırdıktan sonra tüm temaların altına kumaşların temaya olan uygunluğunu bir üst yönetime sunuyoruz. Örneğin; De-code temasının altında çizgililerimiz, tartan checklerimiz olacak ve Retro Garde temamızda kadifeleri kullanacağız. Yine fluid velvet'lerden bahsediyoruz. Örme grubu içerisinde hangi tip kumaşları kullanacağımızı anlatıyoruz ve bir üst yönetime sunuyoruz. Eğer onaylanırsa koleksiyon içerisinde bu kumaş cinslerini tema ve konseptlerimiz dahilinde kullanmaya başlıyoruz.
2,891

Accademia Italiana Arte Moda Design Fashion Design Yüksek Lisansı size neler kattı? (1 Cevap)

Accademia Italiana; İtalya’nın Floransa kentinde bulanan, moda ve tasarım alanında hem üniversite hem de Master programı sunan bir okul. İtalya’da Master yaparken çok çeşitli milletlerden Tasarımcı arkadaşımla birlikte aynı sanat ortamını paylaşma fırsatı buldum. Farklı kültürlere sahip insanlarla iletişim kurmayı, farklı politik ve ekonomik yapıları, sosyal ve kültürel normları öğrendim ve tasarımsal anlamda da farklı bir bakış açısına sahip oldum. Bunun dışında farklı bir akademik araştırma şansım da oldu. Dolayısıyla size kişisel gelişim ve zorluklarla mücadele anlamında çok fazla katkı sağlıyor. Problem çözme yeteneğiniz de geliştiği için gerçek hayata hazır hale geliyorsunuz.
450

Perakende ve Hızlı Moda sektöründe tekstil ve moda tasarımı bölümü mezunu iş imkanları nelerdir? (1 Cevap)

Hazır giyim markaları ve Tasarım departmanlarında, tekstil alanına yönelik ihracat yapan firmaların Ar-Ge departmanlarında Ar-Ge Uzmanı olarak ya da Tasarımcı olarak çalışabilirler. Eğer imkanları varsa Freelancer olarak da çalışabilirler.
755

Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümü bölümü size neler kattı? (1 Cevap)

Ben çok bilinçli bir tercih yaptım. Çocukluğumdan beri belli kumaşları ve boyaları bir araya getirerek ortaya bir şeyler çıkarmaya çalışıyordum. Dolayısıyla çocukluğumdan beri hangi branşı seçeceğim belliydi. Ben hem okulu hem de bölümünü birincilikle bitirdim. Bence Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Tekstil ve Tasarım bölümü sektöre Tasarımcı yetiştirirken doğru uygulama metotlarını kullanıyor. Ben okulda tasarım jürilerinde kendi tasarımlarımı nasıl savunduysam, şu anda da aynı şekilde hem kreatif direktörlerimize hem de marka yöneticileri ve direktörlerimize aynı karşılığı veriyorum. Aynı zamanda Güzel Sanatlar Fakülteleri farklı düşünme biçimlerini geliştirme bakımından da önem taşıyor diyebilirim.
1,406

Designer olarak çalışmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Moda; estetiği, kültürü, ekonomiyi ve günlük yaşamı birbirinden ayırmaksızın birleştiren son derece dinamik bir olgu olduğu için siyasetten, sanattan ve ekonomiden etkilenen sosyal bir yapıdır. Bu noktada öğrencilerin kültürel altyapılarının gelişmesi ve beslenmesi gerekiyor. Ben öğrencilere bu beslenmeyi gerçekleştirmeleri ve görsel algılarını geliştirmeleri için festivallere, bienallere, sanat ortamlarına gitmelerini ve ilgili yayınları takip etmelerini tavsiye ediyorum. Bu aynı zamanda onların problem çözme yeteneklerini de geliştirecektir diye düşünüyorum. Genç Tasarımcı arkadaşlarıma hep denemelerini ve cesaretli olmalarını tavsiye ediyorum. Eğer tasarımlarına güveniyorlarsa korkmasınlar ve cesaretli olsunlar. Dayanakları da mevcutsa tasarımlarını muhakkak savunsunlar diyebilirim.
427