Cevaplar 4

Yükleniyor...

Temel matematik, temel kimya, temel fizik gibi dersler haricinde tamamen mesleğe uygun ve keyifli dersler var. Zorlayıcı bir bölüm değil ancak ders konuları geniş kapsamlı haliyle çalışma süresi biraz uzun. 

4 yıllık yeni bölümü açıldı İstanbul Üniversitesi' nde. Açık öğretim ile okuyorum. Maaşlar konusunda ne yazık ki bir fikrim yok, ancak kurs vs gerekmeden de olunabiliyor. 

Üniversiteye göre değişiklik gösterdiğini düşünüyorum. Ben Marmara Üniversitesi mezunuyum, İstanbul Üniversitesi' nden de arkadaşlarım var. İnsanın öz güvenini düşürecek kadar zor gerçekten. Şöyle anlatayım, sonrasında yüksek lisans yapan arkadaşlarım, yüksek lisansın üniversiteden çok daha kolay olduğunu söylüyor, üstelik İngilizce eğitim olmasına rağmen. Bol sabır ve derse devamlılık ile kolaylaşabiliyor ama bu kolaylık da 80-90 gibi notlar değil tabi ki :) 

Bilgi Üniversitesi'nin de zor olduğunu biliyorum ancak eğitimi ve sınav sistemi güzeldi. Zor ama biraz daha keyifli en azından.

154 görüntülenme

Sistem ben üniversitedeyken tekrar değiştiği için şuan sorumlu olduğunuz dersleri tam olarak bilmiyorum. Ancak ben lisedeyken hem matematik hem de Türkçe-edebiyata aynı oranda çalışmam gerekiyordu. Sayısal bölümden net yükseltmeye çalışan arkadaşlar da oluyordu ancak bence hiç gerek yok, zaten sınavda sınırlı bir zaman oluyor. Matematik- geometri ve Türkçe - edebiyattan en az yanlışla sınavı tamamladıktan sonra ortalama bir coğrafya- tarih neti yeterli oluyor. Bu arada ilk sınavda, sanırım şimdiki adı TYT, sıralamanız geride olsa bile moral bozmamalısınız. Önemli olan ikinci sınavlar yani şimdiki AYT'ler. İlk sınavda sıralamam 39 binlerde iken ikinci sınavda 8 binlerde idi. TYT için de çalışın ama AYT'ye çalışmayı asla TYT sınavından sonraya bırakmayın. 

Bunun haricinde hukuk fakültesi kazanmak yerine bu bölümü incelemek sizin için daha faydalı olacaktır. Mesleğimi seviyorum fakat hukuk fakültesini kazanmadan önce, henüz lisedeyken daha fazla fikir sahibi olmak isterdim. Hukuk fakültelerindeki eğitim sistemini de pek doğru bulmuyorum açıkçası. Hiçbir hukuki temelimiz olmadan çok yoğun bir eğitime atılıyoruz. Bu durumu kolaylaştırmak adına şimdiden hukuk başlangıcı sayılabilecek makaleler okuyabilirsiniz. Böylelikle bu alanda ilerlemek isteyip istemediğinizi de daha iyi anlayabilirsiniz. 

Umarım bu bilgiler faydalı olur. İyi çalışmalar :)

409 görüntülenme