Cevaplar 12

Yükleniyor...
9,572 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İsterseniz daha kolay olması açısından analizi bir kütüphaneye çevirelim. Kütüphanede kitapların hangi sıraya göre durduğunu, hangi yazardan kaç tane kitap olduğunu, kitabın kimin tarafından alındığını ve hangi adreste durduğunu anlama ihtiyacımız varsa, bir analize ihtiyacımız var demektir. Dolayısıyla biz oradaki bütün ihtiyacı anlayıp ileriye dönük olarak sistemin kaç tane kitap alabileceğine bakarız ve orada nasıl bir otomasyon olması gerektiğini hayal ederiz. Hayallerimizin doğru olup olmadığını anlamak için ekran dizaynlarını yaparız ve bunları Word veya Excel gibi farklı formatlarda bir tür fonksiyonel analiz dokümanına dökeriz. Kütüphanenin kapısını hangi kartla açacağınızla, kitabı getirdiğinizde hangi bankoya vereceğinize kadar her bilgiyi bir dokümanda oluştururuz. Öyle bir beklentimiz var ki; konuyu bilen veya bilmeyen herhangi bir arkadaşım o dokümanı okusun, kimseye bir şey sormasın ve bütün yazılımı ve testi gerçekleştirsin. Böylece ürün ortaya çıksın. Dolayısıyla analiz bu. İş Analisti de bütün bunların ortaya çıkabilmesini sağlar ve başından sonuna hiçbir hata olmadan süreci işletir.

1,933 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Stajyerlerimize öncelikle buradaki sürecimizi anlatıyoruz. Arkasından proje toplantılarına katılıyoruz. Onlardan da proje toplantılarının notlarını tutmak, projenin içeriğini anlamak, sürelerinin yettiği kadar analizini ve ekran dizaynını yapmak gibi işler bekliyoruz. Bu parçaların her birini hayata geçirebiliyoruz. Bunlar liste veya küçük bir izleme ekranı olabiliyor. Onlara ekran çizimlerinde neler yaptığımızı anlatıyoruz ve komplike olmayan testler yapıyoruz. Uzun dönemli bir stajyerse daha kompleksli işler de olabiliyor.

Örneğin; birlikte bir kredi getirisinin nasıl hesaplanacağıyla ilgili detaylı bir test yapıyoruz. Dolayısıyla stajyer arkadaşlarımız bizim ve rutin çalışma sürecimizin bir parçası oluyor.

1,453 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bu işi yapmak isteyen arkadaşlarımın öğretim süresi boyunca mümkünse IT projelerinin Analiz tarafında yer almalarını tavsiye ederim. Analiz tarafında o projenin ihtiyaçlarının ne olduğu ve o projedeki gerekliliklerin kimler tarafından nasıl yapıldığı gibi konularda görev alırlarsa başarılı olurlar.

Bunun dışında mutlaka evlerinin analizini yapsınlar çünkü büyükşehirlerde her şeyi analiz etme şansları var. Eğer siz bir pazar sabahı boğaza kahvaltıya gidecekseniz, nerede kahvaltı edeceğiniz, ne kadar bekleyeceğiniz, hangi yoldan gideceğiniz gibi analiz etmeniz gereken çok şey olur. Bizim işimiz de bu. Dolayısıyla üniversitede bu tür detaylara inebileceğiniz ve en optimum sonuçları bulabileceğiniz noktalarda görev almanız çok faydalı olur.

Biz burada arkadaşlarımıza hem uzun hem de kısa dönem staj anlamında destek olabiliyoruz. Kısa dönem stajlar yaklaşık bir buçuk ay sürüyor. Burada onlara olabildiğince analiz ve test süreçlerinin nasıl olduğunu anlatmaya çalışıyoruz ve onlar bunları uygulayabiliyorlar. Üniversitede bu tür bir staj yapmak arkadaşlarım için iyi bir deneyim olabilir. Şu anda iki ayrı uzun dönem stajyerimiz var ve haftada üç gün bizimle birlikteler. Burada tam zamanlı çalışan bir kişi ne yapıyorsa, onlar da onu yaparak işi pratik ediyorlar. Bu kadar detaylı, komplike bir işi deneyimlemek istiyorlarsa buraya gelebilirler. Ben bizim işimizi Garanti’nin Bonus Kredi Kartı’nın reklamlarındaki kocaman peruk takanlara benzetiyorum çünkü o kadar çok detay var ki bir süre sonra kafanız kocaman oluyor. Ben bu yüzden stajı arkadaşlarıma öneriyorum.


1,391 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ekibimizde şu anda Koç Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi gibi okullardan mezun arkadaşlarım var. Genel olarak bu işi yapan arkadaşlarım ağırlıklı olarak Endüstri Mühendisliği’nden mezun olduğu için mühendislik bakış açısı bizim için iyi oluyor.

Bilgisayar Mühendisliği, Bilişim Teknolojileri, İşletme bölümlerinden mezun arkadaşlarım da var. Dolayısıyla analitik düşünebilme, neden-sonuç ilişkisi kurabilme, detaylara hakim olma ve üretme sizin için önemli faktörlerse bu işi yapabilirsiniz. Biz özellikle Bilgisayar Mühendisliği mezunlarının yazılım yapmaları gerektiğini düşünüyoruz fakat bize son dönemlerde ağırlıklı olarak yazılım yapmak isteyip daha sonra analiz kısmına gelenler oluyor, onlarla da çalışıyoruz.


1,127 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İş sahibinin işinin kapılarını sonuna kadar açıp bizlerle ve bütün proje ekibiyle birlikte proses etmesi çok tatmin edici bir nokta. Ben yaklaşık 25 yıldır IT sektöründeyim ama sanki bir ürün satan insanmışım gibi onlarla beraber çalışıyorum. Ben “İş sahibiyim ve ben ne istersem sen bir Analist olarak onu yapmak zorundasın.” gibi bir cümleyle hiç karşılaşmadım. Aksine onların bizden istediği her şeyi oturup konuştuk ve bize mantığı anlattılar. Eğer bankalar arası para piyasasındaki bir money market’i yapıyorsanız money marketçi oluyorsunuz. Arkasından hisse senedi alıp satıyorsanız hisse senedi alıp satıcısı oluyorsunuz. Bunlar çok tatmin edici noktalar.

Ekibimde birlikte çalıştığım herkesin kişisel gelişiminin ilerlediğini, iş yapış yöntemlerinin değiştiğini ve geliştiğini görmek ayrı bir tatmin noktası çünkü herkes geliştiği zaman siz de gelişmeye başlıyorsunuz. Dolayısıyla ekipçe gelişimi görmek, bunun bir parçası olmak ve akşam eve buradan satın aldığım kırıntılarla gidebilmek güzel. Bu kırıntılar da güzel bir yemek, öğrendiğim yeni bir konu olabilir.