New Graduate Application for 2019 - Process Engineer

How would you like to improve machinery and process systems while also managing teams of people?

Cevaplar 5

1,594 görüntülenme
·
Transkripti Göster

P&G’de bütün başvuru süreçleri online sistem üzerinden ilerliyor. Her yıl Kasım ayında staj ve tam zamanlı olmak üzere ilanlarımızı açıyoruz. Adaylarımız online başvuru yaptıktan sonra başvuru şartlarını sağlamaları durumunda onlara online test gidiyor. İki tane online test yapıyorlar. Bundan da başarılı oldukları zaman yazılı teste davet ediyoruz. İki ya da üç mülakatı da tamamladıktan sonra başarılı oldukları takdirde tekliflerini sunuyoruz.

 

405 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Aslında üniversiteye ilk girdiğimde idealist bir Elektrik Mühendisi olmak, hatta Mekatronik yan dalı yapmak ve Ar-Ge ile ilerlemek istiyordum. Daha sonra dünyanın o kadar da kolay olmadığını ve farklı alanlarda da kendimi geliştirmem gerektiğini fark ettim. Bu gelişimi sağlamak için oldukça çeşitli sektörlerde çalıştım. En sonunda da ne çok teknik bir alanda ne de çok sosyal bir alanda çalışmak istediğimi fark ettim. Üretim alanı da bana bu alanda çok büyük bir avantaj sağladı çünkü Üretim içerisinde hem yönetimsel beceriler gelişiyor hem de data analizlerine veya herhangi bir probleme yeni bir bakış açısı getirerek teknik bilgiler de kullanılıyor.

1,261 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Hammadde gelir, makinada şekillenir ve bunu bir takım operatörler vasıtasıyla yaparız. Bunun sonucunda da ürünler hazırlanıp, ilgili müşteri ve tüketicilerimize doğru sevk edilmek üzere yola çıkar. Tedarik zinciri adını verdiğimiz bu döngüde proje bazlı da çalışıyoruz. Örneğin; hammaddeleri bitmiş bir ürüne çevirmek için, ekipmanlar üzerinden bir takım dönüşümlerle o transformasyonu sağlarken, malzemeleri %100 oranında kullanamayabiliyoruz. Yaptığımız üretimde en ufak bir malzeme kaybının yıllık bazda ne kadar büyük meblağlarda kayıplara sebebiyet vereceğini kabaca düşünecek olursak; en ufak bir malzeme kullanımının arttırılması, kayıplar %1 oranında bile olsa azaltılması sayesinde çok büyük ölçekli bir maliyet avantajına çevirmiş oluyoruz. Düne kadar ben aslında bir malzemeyi sonuna kadar kullanarak katamadığım zaman sadece o malzemeyi kaybetmiş olmuyorum, o malzemeyi elden de çıkaramıyorum. Elden çıkarmak için de ekstra para ödüyorum. Dolayısıyla kendi çıkarttığım atığı atabilmenin bile bir maliyeti var. Bu şekildeki maliyet projeleri bir örnek sayılabilir. Üretim hatlarının verimliliğini engelleyecek şekilde sürekli plansız kayıp yaşatan problemlerimiz var. Örneğin; buradaki plansız kayıp yaşatması, hattın üretim yapabileceği belli dönemlerde yaşadığı bu tarz plansız arızalardan dolayı üretim duruyor. Durduğu süre boyunca da üretim kaybı yaşanıyor. Bunu ne kadar az plansız olarak kurarsak, ne kadar arızaların önüne geçersek o kadar da verimli üretim sağlamış oluyoruz. Kaba tabirle birim zamanda üç değil de beş üretiyoruz. Bu yüzden bunu da ekibimin yaptığı projelere örnek olarak verebilirim.

910 görüntülenme
·
Transkripti Göster

P&G liderlerini içten yetiştiren bir şirket. Biz şu anda başlangıç seviyesindeyiz ama geleceğin liderleriyiz. Bizim yöneticilerimiz de bize bu şekilde bir güven ilişkisiyle yaklaşıyorlar. Bunun dışında buraya geldiğiniz ilk günden itibaren çok büyük bir sorumluluk altına giriyorsunuz. Bu sorumlulukla beraber motive oluyorsunuz ve bir sonraki görevinizin de aynı sorumlulukları getireceğinin bilincinde olarak hem şirkete hem de kendinize en fayda sağlayacak bölümde çalıştığınızı öngörebiliyorsunuz.

380 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Açıkçası Üretim alanında insanlarla birebir iletişim içinde olduğumuz için kritik durumlardan biri de insan ilişkileridir. Bu yüzden insanlarla iletişim içinde olabilen bir yapıda olmak gerekiyor. Tabii ki teknik bir altyapının olması, analitik düşünme veya verileri yorumlayabilme kabiliyetleri de birer ekstradır diye düşünüyorum.