Pfizer

Pfizer Universe Career Program

WE WOULD LIKE TO INVITE YOU TO PFIZER UNIVERSE CAREER PROGRAM AS MANAGEMENT TRAINEE FOR MARKETING & SALES!

Pfizer MT Universe Kariyer Programı başvuru ve işe alım süreci nasıl ilerliyor? (1 Cevap)

Aday ilaç sektöründe ve Pfizer’de çalışmaya karar vermişse, kariyer sitelerinde dönemsel olarak açılan özel MT programlarına başvurabilir. İnsan Kaynakları Departmanı bu başvuruları inceledikten sonra özgeçmişleri uygun olan adaylarla video mülakatı, genel yetenek testi ve İngilizce sınavı gerçekleştirir. Bu mülakatlarda başarılı olan kişiler şirketimize davet edilerek bir değerlendirme mülakatına tabi tutulur. Eğer aday Pazarlama MT programına başvurmuşsa Satış ve Pazarlama Müdürleriyle birlikte vaka bazlı mülakatlara girer. Bunlardan da başarılı olursa üst yönetim mülakatlarına davet edilir. Bu mülakatlardaki ana amaç; adayın hem Pfizer kültürüne hem de ilaç sektörüne ne kadar hazır olduğunu gözlemlemektir. Eğer aday bu aşamadan da başarıyla geçerse İnsan Kaynakları Departmanı tarafından yapılan referans kontrolü sonrasında MT programına dahil olmak üzere ona teklif sunulur.

Pfizer MT Universe Kariyer Programı mülakatlarında neler soruluyor? (1 Cevap)

Pfizer MT mülakatlarında ağırlıklı olarak davranışsal mülakat tipinde sorular soruluyor. Buradaki ana amaç; adayın gelecekteki potansiyelini keşfetmesi için geçmişteki deneyimlerini paylaşması ve irdelemesidir. Bu bağlamda Pfizer’dekiMT Programı mülakatlarında ağırlıklı olarak sizlerin geçmiş tecrübenizde neler yaptığınız, neleri başarıp başaramadığınız ve bunlardan neler öğrendiğiniz sorgulanır. Bunun dışında genel yetenek testi, İngilizce testi, video mülakatı gibi farklı teknikler de var. Bu aşamalarda başarılı olan bir adayvaka bazlı mülakatlara da tabi tutulur. Burada da Satış ve Pazarlama Müdürleriyle birlikte bir vakayı tartışarak mülakat gerçekleştirilir.

Pfizer MT Universe Kariyer Programı nedir? (1 Cevap)

Pfizer Universe MT Programı’ndaki Universe kelimesini bu seneden itibaren kullanmaya başladık, yeni bir branding yaptık ama Pfizer’in MT’ye olan yaklaşımı senelerdir var. Universe MT Programı, sınırları çizilmiş bir program değil; bu bir kültür, yaklaşım ve aidiyet. Pfizer Universe MT Programı’na girenler onun bir parçası oluyor ve şirket de o arkadaşlarımızı bu şekilde görüyor.

Öncelikle işe alım süreçlerine başvuruyorsunuz. Bir CV taramasından sonra zihinsel yetkinlik ve İngilizce sınavlarına giriyorsunuz ve video mülakat aşamasına geliyorsunuz. Ardından İK ile çalışacağınız alanın yöneticileriyle görüşüp vaka sunumu yapıyorsunuz. Bir direktör görüşmesinden sonra da işe alım yapılıyor. Teklifler veriliyor ve bu programa dahil olan arkadaşlarımız herhangi bir departmanda işe başlıyor.

Ağırlıklı olmak üzere Strateji ve Ticari Operasyonlardaki Dijital Pazarlama, Pazar Araştırmaları, Satış Teşkilatı Etkinlik Sistemleri gibi bölümlerde çalışıyor ve ilk senesinde bazı eğitimlere dahil oluyor.  O eğitimlere devam ederken bir iş ilanı çıktığı zaman bir üst pozisyona geçme fırsatı olabiliyor.

Biz Universe MT Programı’nı bir süreç olarak görüyoruz. İlk senesi biraz daha tanımlı olduğu için hangi eğitimleri alması ve hangi departmanda başlaması gerektiğini söylüyoruz fakat 1 seneden sonra kişinin kendi isteğine bırakıyoruz. Biz onlara imkanları sağlıyoruz, eğitim programlarımız oluyor ama kişi kendi yöneticisiyle anlaşıp istediği ölçüde programlara katılıyor. Aynı zamanda Ürün Müdürlüğü gibi pozisyonlara başvurma şansı da oluyor. Orada da bugüne kadar Pfizer’de MT programında elde ettiği deneyimlerini ve kendisini nasıl geliştirdiğini anlatarak kendini gösterme imkanı yakalıyor.

Bazen MT’likte çalışma süresi 2-3 seneyi bulabiliyor ve daha kısa da sürebiliyor. Bu kalıpları belli ve aşamaları standart olan bir süreç değil. Bu sürecin nasıl ilerleyeceğine, kişinin güçlü ve gelişim alanlarına, yetkinlik ve becerilerine, işin ihtiyacına göre değişebiliyor. Örneğin; Ahmet ve Zeynep arkadaşımızın ilk başladığı yer Pazar Araştırmaları olabilir fakat Ahmet’in bir sonraki adımı Ürün Müdürlüğü olabilirken, Zeynep’in bir sonraki adımı Dijital Pazarlama olabilir.

Pfizer nasıl insanlara uygun bir şirket? Pfizer'ın şirket kültürünü anlatır mısınız? (2 Cevap)

Pfizer’e 1995 yılında girdim. 23 yıldır şirkette çalışıyorum, hala gelişmeye ve değişmeye devam ediyorum. Şirketim de çalışanların gelişmeye ve öğrenmeye açık olmasını, yeni bir zorluğa atılırken heyecan duymasını ve istekli olmasını bekliyor. Dolayısıyla bizim için en önemli şey, öğrenebilen, kendini geliştirebilen, istekli olan, zorluklar karşısında ayakta durabilen, insanlarla birlikte çalışmayı seven kişilerin olmasıdır. Biz işe alımlarda potansiyele bakıyoruz ve onları geliştirebilmek amacıyla alıyoruz. Bu yüzden her rolde çalışabileceklerine ikna olduğumuz arkadaşlarımızı aramıza katıyoruz.

Pozisyon Bilgileri

0 - 2 Yıl Tecrübe
Tam Zamanlı / Full Time


Son Başvuru Tarihi: 06.05.2018
Başvuru süresi doldu.
Pfizer

87 soru, 215 cevap.