Part-Time Universe Marketing

We invite you to Pfizer as a Part-Time team member!

Cevaplar 4

1,075 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pfizer’de öncelikli olarak yarı zamanlı çalışanları önceliklendiriyoruz çünkü kısa dönemli stajların hem gelen kişiye hem de şirkete çok fazla katma değer yaratmadığını gözlemledik. Dolayısıyla üniversite öğrencilerine şirketimizde haftanın 2-3 gününü ayırarak bizlerle çalışabilecekleri ve farklı fonksiyonlarda değer katabilecekleri bir ortam yaratıyoruz ve onları geleceğin Pfizerleri olarak konumluyoruz. Bu kapsamda yine onlar için eğitim ve gelişim süreçlerimize dahil ettiğimiz, toplantılara davet ettiğimiz ortamlar yaratıyoruz. Part-time süreçleri yetenek havuzumuzu beslediğimiz alanlardan olduğu için çok kıymetli. Biz de full-time çalışanlarımız için nasıl işe alım yapıyorsak, part-time çalışanlarımızı da benzer bir işe alım sürecinden geçiriyoruz.

782 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Biz böyle bir ihtiyacımız olduğu zaman duyuru yapıyoruz ve kariyer platformlarından başvuru alıyoruz. Sağlıklı takip yapabilmemiz için başvuruların oradan yapılması bizim için çok önemli. Bizim belli başlı sınavlarımız var. Hem zihinsel beceri hem de İngilizce önemli kriterler olduğu için onları sınavlarda ölçümlüyoruz. Bunun dışında video mülakatı aşamasında beş sorumuz var. O soruların cevaplanmasını bekliyoruz ve cevaplanan soruların hepsini tek tek izleyerek ona göre ilerliyoruz. Daha sonra İnsan Kaynakları’ylave yöneticilerle bir ön görüşme oluyor. Bunun için de bir vaka verip onun sunumunu isteyerek yetkinlik bazlı mülakat yapıyoruz. Son olarak da direktörlerle bir görüşme aşaması oluyor. Yönetici görüşmesi sonrasında da teklifimizi vererek part-time arkadaşımızı aramıza katıyoruz.

657 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Hekimlerimizi, hastalarımızı ve eczacılarımızı çok iyi anlamamız, burada tedavilerin nasıl oluşturulduğunu, ne gibi eksikliklerin olduğunu, bizim bu eksikliklerde nasıl yardımcı olabileceğimizi, sunduğumuz ilaçların bu ihtiyaçlara nasıl cevap verdiğini bilmemiz gerekiyor.

Önce ihtiyaçları anlayarak bu ihtiyaçlara göre verdiğimiz hizmet ve ürünleri en iyi şekilde nasıl konumlandırabileceğimizi, daha sonra bunu paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, hekimlerimize, eczacılarımıza nasıl anlatabileceğimizi belirliyoruz.

Yaptığımız her işin insan hayatına hizmet etmesi ve insan hayatında fark yaratması lazım. Bu farkı yaratan birincil paydaşlarımız olan hekimlerimiz ve eczacılarımıza, bu farkı ve hizmeti doğru bir şekilde anlatabilmemiz ve bunu anlatabilmek için de doğru kanalları, ortamı ve eğitimleri vermemiz lazım. Pazarlama departmanında yaptığımız her iş, diğer FMCG şirketlerinden farklı olarak sağlık alanına yansıyor. Önce sağlık alanındaki ihtiyaçları anlıyoruz, daha sonra bu ihtiyaçlara hizmet verecek olan ürün ve servisleri oluşturup bunu en doğru şekilde anlatıyoruz. Bunun birçok yolu olabilir, her ürünün yaşam eğrisine göre farklı öncelikleri olabilir ama temel amacı bu.

661 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pfizer’de sahiplenme kültürü var. İnsanların sizden bir şey istemeden önce sizin o işi %100’ünüzden fazlasını vererek yapmanız, sorumluluk almanız, bunları yaparken beraber çalıştığınız kişilere güven vermeniz, adımlarınızı geleceği planlayarak atmanız, yaptığınız işin sonuca ulaştığından emin olmanız ve bunların hepsini kimseyi kırmadan yapmanız gerekiyor. Pfizer’de çalışan insanlar genç yaşta yüksek sorumluluklar alan, bunu yapmak için çabalayan ve istekli olan kişilerdir.

Bizim için merak ve potansiyel çok önemli çünkü rotasyon kültürünü de bunlar sağlıyor. Kişinin başka şeyleri, rotasyonu ve işini daha iyi yapması, daha fazla sorumluluk almaya istekli olması gerekiyor. Bizde çok ciddi bir takım çalışması var. Farklı fonksiyonlar beraber çalışarak işleri üretiyorlar. Bunu da çok yapıcı ve iyi bir ortamda yapıyorlar. Dolayısıyla çalışmaya istekli, meraklı, öğrenmeye ve kendini geliştirmeye aç, insanlarla beraber çalışmaktan keyif alan, beraber çalıştığı kişilerin başarmasını sağlamak için çaba sarf etmeye hazır olan ve onların başarısından mutlu olan kişiler arıyoruz.