Management Trainees for Finance

Management Trainee Program is an extensive program designed for the brightest, most ambitious university graduates.

Cevaplar 5

212 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Benim hikayem biraz karışık çünkü çok fazla rotasyonlu bir MT süreci geçirdim. Ben Finans’ta başladım, yaklaşık 6-7 ay Üretim Finans’ı yaptıktan sonra Ticari Alacaklar bölümünde 1 buçuk sene çalıştım. Ardından da Muhasebe’ye geçtim. Ticari Alacaklar döneminde Pazarlama’ya ilgim olduğunu fark ettim. Pfizer de böyle şeylere çok açık olduğu için çok kısa bir süre Muhasebe yaptıktan sonra Marketing tarafına geçtim ve orada çeşitli işler yaptım. Başladığım iş Strateji ve İş Geliştirme’ydi ve bunu 1 buçuk seneye yakın yaptım. Sonra da 3 sene boyunca Satış ve Pazarlama Etkinlikleri, İç Analitiği ve İç Görü departmanlarında bulundum. Akabinde tekrar Finans’a döndüm ve MT’lik dönemim bitmiş oldu.

MT’lik döneminde işin mutfağında oluyorsunuz ve size ciddi sorumluluklar veriliyor. 3-5 aylık bir MT olsanız da çok eski çalışanlarla aynı masada oturuyorsunuz ve sizin fikirleriniz de onlarınki kadar değerli oluyor. Sizin geçtiğiniz yoldan onlar da geçtiği için sizin verdiğiniz emeğin ne kadar kıymetli olduğunu biliyorlar. Bu yüzden harika bir tecrübeydi.

187 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pfizer’deki MT dönemim muhtemelen en keyif aldığım dönemdi, bunu ben biraz üniversite özlemine benzetiyorum. Üniversitedeki gibi 9-10 kişiyle birlikte mezun oluyorsunuz ve beraber çalışmaya başlayıp her şeyi beraber öğreniyorsunuz. Üniversitedeki çalışma ortamı gibi açık bir ofiste çalışıyorsunuz, ortak derslerinizdeki projeler gibi cross functional takımlarda bir araya geliyorsunuz. Gene sosyal kulüplerdeki aktivitelerdeki gibi bir toplantı organize edip 1 haftayı beraber geçiriyorsunuz. ÖSS gibi bir sınav dönemine benzetebileceğim temel medikal eğitimlerine katılıp sınavlara beraber çalışıyorsunuz. Dolayısıyla bu şekilde vakit geçirdiğiniz için mükemmel bir arkadaşlık ortamı doğuyor. Bunun sonrasında da özel hayatınızdaki tatil planlarınıza bu arkadaşlar dahil olmaya başlıyor. Şimdi kimimiz farklı şirketlerde, kimimiz başka divizyonlarda, kimimiz de yurtdışında çalışıyor ama her fırsatta bir araya geliyoruz. O dostluk hiç bitmiyor.

1,648 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pfizer Finans Divizyonu’nda çeşitli operasyonel departmanlar var. Alacakların takibini ve faturalandırmasını yapan, Satın Alma’nın sorumluluğunu, ödemeleri ve maaşları üstlenen, muhasebe işleriyle uğraşan ayrı ayrı departmanlarımız var. Bir de benim yönettiğim commercial tarafla yakın çalışan, bütçeleme, bütçe takibinin ve performans değerlendirmelerinin yapılması gibi işleri takip eden bir Business Finance Departmanımız var ve bu kısım biraz daha stratejik işliyor. Pfizer’deki rotasyon kültürü sebebiyle bizde başlayan bir MT arkadaşımızın bu departmanların her birinde maksimum derece kazanıp toplam finans bilgisini belli bir seviyeye getirerek yöneticilik tecrübesi için hazırlanmasını amaçladığımız bir kültür var.

282 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Her departmanın ayrı görevleri var. Satın Alma, kendi satın almalarının iyileştirilmesiyle, operasyonel taraf ise SAP’le ilgili projelerde çalışıyor. Biz de Yönetim Finans kısmıyla ilgili projelerde çalışarak yaptığımız yatırımların geri dönüşlerine bakıyoruz. Alternatif olarak ne gibi yatırımlar yapabileceğimiz, kaynağımızı nerede daha iyi kullanabileceğimiz, en çok getiriyi nereye yatırım yaparsak alacağımızı konuşuyoruz. Saha Ekibi’ne mi yoksa daha fazla promosyona mı yönelmemiz gerektiğiyle ilgili projeler yapıyoruz. Nasıl bir stratejiyle ilerlememiz gerektiğini de işi yöneten ekiple beraber tartışıyoruz.

327 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Finans Divizyonu bizde büyük bir organizasyona sahip. Yaklaşık 40 kişi kadar çalışıyoruz ve altında farklı departmanlar var. Bu departmanları belki Operasyonel ve Stratejik olarak ikiye bölebiliriz. Operasyonel departmanlarda ödemeler, alacaklar, muhasebe gibi işler oluyor; Stratejik olarak da Yönetim ve Finans Departmanı var. Operasyonel departmanlarda işin çok mutfağındasınız ve Pfizer’in tüm işlerini detaylı görüyorsunuz. Yaptığınız işler Yönetim ve Finans Departmanında toplanıyor ve orada Business’la daha yakın çalışıp stratejik partner olacak şekilde inputlar sağlayarak danışmanlık yapıyorsunuz.