Cevaplar 26

Yükleniyor...
4,334 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle teknikten çok kişiyi tanımaya yönelik sorular soruyorum. Geçmişinde ne yaptığına örnek vermesini istiyorum, çok teorik işleri sevmiyorum çünkü çok teorik olunca herkesin kendine göre düşünebileceği bir dünya çıkıyor. Çok spesifik örneklerle liderlik gösterdiği alanları, takım çalışmasına ne kadar açık olduğu, yaratıcı olarak şimdiye kadar neler yaptığı, risk almayı sevip sevmediği, nasıl risk aldığı ve o riski alırken kendini nasıl değerlendirdiği, önündeki adımları nasıl hesaba kattığı, hata yapıp yapmadığı, o hatalarından neleri öğrendiği gibi şeyleri anlamaya çalışıyorum. Bunlarla beraber daha klasik olarak güçlü ve zayıf yönlerini sorabiliyorum. Daha teknik alanlarda ve özellikle üst düzey yöneticilerde yaptıkları işlere ne kadar hakim olduklarını, o işin özünü nasıl anladıklarını, sistematiğini nasıl içselleştirdiklerini soruyorum. Bazen de gidişata göre teorik bir oyun sorusu da çıkartabiliyorum.

822 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben ilgi alanlarına odaklanarak mümkün olduğunca çok noktaya dokunabileceğinize inanıyorum. “Çocuk da yaparım, kariyer de!” deyiminin haricinde başka şeylere dokunmaya çalışıyorum. Önemli olan; planlamak ve büyük taşları oturtmaktır. Benim için büyük taş; oğlumun veya kızımın özel günlerinde onlarla beraber olmaksa,  o gün iş yerinde olmamak için planlama yaparak onu oraya oturtuyorum. Öyle olunca da olayları onun etrafına dizebiliyorum. Başka bir zamanda çok önemli bir toplantı varsa çocuklarıma anlatarak o gün olamayacağımı ve neden seyahat etmem gerektiğini izah ediyorum. Yine STK alanlarında veya başka ilgi alanlarımda arkadaşlarımla zaman ayırmam gerektiğinde bunları kendi içinde oturtmaya çalışıyorum. Benim ajandam uzun vadeli olarak planlı olduğu için nerede ne yapacağımı aşağı yukarı bilirim. Son anda ajandayı oynatmak çok kolay olmasa da çok sayıda şeyi yapmaya imkanım oluyor. Dolayısıyla iyi bir planla ve yüreğiniz gerçekten onu istiyorsa yapmak mümkün diye düşünüyorum.

525 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kendimi güncel tutmak için çok okuyorum. Artık internet üzerinden ulaşamayacağınız hiçbir şey yok. Bu yüzden üye olduğum sitelerde nerelerde neler olduğunu takip ediyorum. Teknoloji benim ilgi alanıma giriyor. Dünyada neler olduğu ve nereye gittiği hakkında yazılar okumaya çalışıyorum. Mesleki anlamda bir takım toplantıları kaçırmamaya çalışıyorum, kaçırırsam da katılan arkadaşlarımdan muhakkak kısa bir özet alıyorum. Ben biraz meraklı bir çocuk olduğum için nerede ne olduğuna, bu işlerin bana ne zaman dokunacağına bakıyorum. Anne olduğum için de gelecekte çocuklar için nelerin doğru olabileceğini araştırıyorum.

824 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Düzenli olarak bir araya geliyoruz. Sadece kızlarla, ailelerle veya bütün grupla bir araya geldiğimiz oluyor. Zaten günümüzün teknolojisinde çeşitli gruplarla her an yazışmak mümkün olduğu için benim de böyle en az 3-4 tane mezunlar grubum var. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin düzenlediği bazı aktiviteleri de değerlendiriyoruz.

480 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yönetim kurullarında kadın oranını arttırmak için Türkiye’de epeydir devam eden bir çalışma var ancak geldiğimiz nokta Borsa İstanbul’a kota şirketlerde yaklaşık %14-15 seviyelerinde. Bir yönetim kurulunda bir kadının başarılı olabilmesi ve fark yaratabilmesi için en az üç kadının olması gerekiyor. Bu çalışmaların içinde ben de varım. Çeşitli ve farklı projelerin içinde yer alarak onları destekliyorum. İş hayatına kadınların katılımını kartopu etkisiyle arttırmak mümkün olacak diye düşünüyorum.