Cevaplar 17

Yükleniyor...
2,960 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İşe alımlarında CV inceleme ya da mülakat aşamasında not ortalaması ilk olarak değerlendirdiğimiz bir kriter değildir. Bu noktada bizim için not ortalaması ancak adayın mülakat performansını destekleyici bir unsur olarak ön plana çıkabilir. Örneğin; adayın not ortalaması dışında bizim ilgilendiğimiz alanlarda başarı bursu ya da yapmış olduğu bir projede kazandığı bir başarı olabilir. Biz mülakatlarda bunları daha çok ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. EY, çalışılan süre zarfı boyunca başarıyı destekleyip ödüllendiren bir kurumdur. Bu noktada mülakatlarda bu yönümüzü oldukça yansıtıyoruz. Bizim için başarının her türü çok önemli olduğu için not ortalamasını önceliğe almıyoruz. Dolayısıyla kişinin hayatı boyunca kazandığı başarılar bizim için daha önemlidir.

4,317 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Biraz kişinin kararına bağlı olmakla birlikte hangi mesleği yapıp yapmayacağına karar vermiş olması çok önemlidir. Ben üniversite hayatındayken son sınıfta İnsan Kaynakları Departmanı’na yönelmiştim. Dolayısıyla son sınıfta İnsan Kaynakları dersi alıyordum ve bu mesleği sevdiğim için de kararım oluşmuştu. Bu yüzden de İnsan Kaynakları’nda direkt işe başlayarak devam etmiştim. Ancak kişinin net bir kararı yoksa ya da ilgili alanda tecrübe edinmek istiyorsa minimum 1-2 yıl karar verdiği meslekte çalışması ve o mesleği güçlendirmeye yönelik yüksek lisansa başlaması iyi olabilir. Bu, kişinin içinde bulunduğu duruma ve kendi ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebilir. Yurtdışında bir yüksek lisans planlıyorsa, izin alma veya işe ara verme durumlarından dolayı mezun olur olmaz yapması daha avantajlı olabilir.

3,329 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikli olarak kendi mesleğime dair birçok farklı kişiyi tanımış oldum ve en büyük kazanımım bu diye düşünüyorum. Birbirinden değerli hocaları tanımak çok güzeldi ve hepsi kendi alanlarında uzmanlaşmış, teorik olarak bilgi verebilecek kişilerdi. Ben tecrübeli olarak yüksek lisansa gittiğim için birçok konuyu uygulamada da görmüştüm. Tüm bunları teoriyle desteklemek ilerleyen kariyer hayatımda sağlam temeller oluşturdu. Bitirme tezindeki konuyu ben belirledim ve çalışanların İnsan Kaynakları Departmanı’ndan neler beklediğini araştırmak istedim. Bu noktada yaptığım araştırmalarda aldığım sonuçlar kendi meslek hayatımda her zaman kullandığım, önem verdiğim ve mutlaka bir işi yaparken dikkate aldığım doneler oldu. Bu sebeple de oldukça katkısı oldu diyebilirim.

4,856 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü; analitik düşünme ve finansalları anlama konusunda ciddi bir altyapı sağladı. Bir İnsan Kaynakları çalışanı olarak sosyallik ve iyi iletişim yönleri dışında mutlaka analitik yönlerimizin güçlü olması gerekiyor. Dolayısıyla İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü bana bu konuda çok şey kattı diyebilirim.

1,007 görüntülenme
·
Transkripti Göster

EY Türkiye’de hemen hemen her departmanda stajyer olarak çalışma imkanı bulunuyor. Genellikle kış ve yaz aylarında stajyer ihtiyacımız oluyor. Bunun için ilk olarak ilanımızı yayınlıyoruz ve gelen başvurular üzerinden görüşmeler yaparak staj süreçlerini başlatabiliyoruz. Staj yapacak olan öğrencinin haftanın 5 günü devam etmesini bekliyoruz. Bunun sebebi de; öğrencinin gerçek bir iş tecrübesine yakın bir tecrübe edinmesini istememizden dolayıdır. Kendisinin de istekliliği ve yeterliliğiyle kendisine belli başlı sorumluluklar veriliyor. Böylece neredeyse işe alınmış bir Asistan kadar iş tecrübesine sahip olabiliyor. Bu sebeple haftada 5 gün çalışmasını talep ediyoruz. Bazı departmanlarımızda haftanın 3 günü devam ederek de stajyerlik yapılabiliyor. Bu da ders yoğunluğu fazla olan arkadaşlarımıza sağladığımız bir esneklik diyebilirim.