Cevaplar 16

Yükleniyor...

▪Yenilikçi bakış açısı

Bir iletişimci olarak öncelikle, gelişen yeni iletişim teknolojilerine adapte olmak gerekir. Küreselleşme ile birlikte iletişimin boyutları da gelişmektedir. Bu bağlamda yenilikçi bir bakış açısına sahip olmak gerekir. 

▪Meraklı ve şüpheci olmak

Iletişim bilimi tarih olarak yeni bir kavram olarak karışımıza çıkmaya başladı. İletişim ortamlarındaki düşünceleri ve fikirleri analiz edebilmek için duygusal zekanızı beslemeniz gerekir. Bu yüzden her daim araştırma yapmak hayat tarzını oluşturmalıdır.

▪Yeni fikir ve projelerin destekçisi olmak 

Yeni fikirler ve projeler iletişim biliminin gelişmesini sağlamaktadır. 

▪Alanda uzmanlaşmak

Iletişim alanında uzmanlaşmak için temel olarak; bu alana ilişkin yapılmış çalışmaları bilmeniz gerekiyor. Örneğin; kitle iletişim araçlarına yönelik yapılan etki çalışmaları ve öncü isimler (Laswell, Muzaffer Şerif...)

▪ Yeni iletişim ortamlardaki gelişmeleri takip etmek

Teknolojik gelişmelerle birlikte iletişim ortamlarında bir dönüşüm meydana gelmiştir. Dönüşüm ile birlikte insanlar artık kendi içeriklerine teknik bir bilgiye ihtiyaç duymadan üretmeye başladı. Bu alanda fark yaratmak için, bu ortamları farklı bir bakış açısıyla değerlendirmek gerekiyor. 

▪Empati kurabilme yeteneği

Iletişime yönelik yapılan çalışmalar genellikle ikna temellidir. Karşınızdaki insanı ikna edebilmek için öncelikle anlamanız gerekir. Insanları gözlemleyerek anlamlandırabilirsiniz. 

▪Öz saygı 

Öncelikle insanları anlayabilmek için, kendinizi dinlemeniz gerekir. Insan belirli bir toplum içinde doğar,yaşar ve ölür. Büyüme sürecinde insan kendi öz saygısını kazanır. Öz saygınızı kazanmak için bu zamana kadar neler yaptınız? 

▪Farklı alanlarda uzmanlaşmak 

Iletişimin temel kavramlarını göz önünde bulundurarak farklı eğitim programları ile kendinize değer katabilirsiniz. (Sosyoloji, psikoloji, felsefe, yeni bir lisan....vs)

Kurumsal iletişim alanlarına göre, başvuru yapmak istediğiniz firmanın değerlerini ve prensiplerini benimsemeniz gerekiyor. Genel olarak sınıflandırmak gerekirse; 

▪ yabancı dil bilgisi

▪ sürücü ehliyeti

▪ alana ilişkin eğitimler ve sertifika programları

▪ lisans eğitimi (tercihen iletişim fakültesi mezunları)

▪ staj tecrübesi ve alana ilişkin yenilikçi hayata geçirilmiş projeler

▪ sunum kabiliyeti ve etkili beden dili hakimiyeti

▪dil hakimiyeti (Türkçe) 

▪aktif öğrenmeye ve yeniliklere açık bakış açısı

Ciner Holding'e bağlı, Habertürk Gazetecilik A.Ş mülakat süreçlerini  iş başvuruları için bir geliştirilmiş uygulamalardan takip edebilirsiniz. Aynı zamanda kendi İnternet sitelerine de göz atmanız gerekiyor. 

Bu tip kurumsal medya organlarına referanslar ile bir adım öne çıkma ihtimaliniz yüksektir. Başvurmak istediğiniz alanlara yönelik referanslar kazanmayı ihmal etmeyin. 

Marmara Üniversitesi'nin tüm imkânlarını ve özellikle sosyal imkanlarının Göztepe kampüsünde toplanması öğrenciler açısından oldukça dezavantajlı bir durumdur. 

İlerleyen zamanlarda tüm kampüslerin Göztepe kampüsünde toplanması gibi bir proje var. Umarım bu proje en kısa zamanda hayata geçirilir.

102 görüntülenme

Sosyoloji bölümü iş olanakları açısından sınırlı  olarak kabul edilse de aslında Durum böyle değil.  Pek çok araştırma merkezleri ve reklam ajansları sosyoloji bölümünden mezun olan insanları bünyesinde çalıştırmaya özen gösteriyor. 

Reklam ajanslarının pazar araştırma birimlerinde, tüketicinin satın alma davranışı, tüketim alışkanlıkları, toplumun AB kategorisinde değerlendirilmesi vs  daha pek çok alanda sosyoloji bölümü mezunları ön plana çıkıyor

432 görüntülenme