Cevaplar 6

Yükleniyor...

Şu anda Solvoyo’da uygulama danışmanı olarak yaptığım iş, meslek seçerken yapmayı planladığım iş ile birebir aynı. Bu sebepten tekrar tercih yapacak olsam yine endüstri mühendisliğini seçerdim. Bilkent Üniversitesi’nde aldığım eğitimin beni iş dünyasına gerçek anlamda hazırladığını düşünüyorum. Dolayısıyla, tercih yaparken yazacağım okul yine Bilkent Üniversitesi olurdu.

899 görüntülenme

Erasmus öğrencisi olarak Tampere University of Technology’de akademi dünyasının başarılı isimlerinden dersler alma ve iş dünyasının bilinen şirketlerini yakından tanıma fırsatım oldu. Hem Erasmus öğrencisi olarak gittiğim Finlandiya’yı ve kültürünü tanıma hem de Avrupa turu yapma şansı buldum. 5 ay boyunca farklı ülkelerden insanlarla bir arada olmak, farklı bir ülkede yaşamak, sosyal aktivitelerde yer almak, yeni yerler ve yeni kültürler keşfetmek benim için oldukça değerli bir deneyim oldu. Tüm üniversite öğrencilerine tavsiye ediyorum.

733 görüntülenme

Bir mezun gözüyle baktığımda şunu söyleyebilirim ki Bilkent Üniversitesi eğitim kadrosu, eğitim müfredatı, sosyal imkanları, uluslararası anlaşmaları ve sanayi işbirliği ile oldukça kaliteli bir eğitim ve öğretim hayatı sunmaktadır. Bilkent Üniversitesi’nden mezun olmak demek yüksek kalite anlayışına sahip olmak, zaman planlamasını çok iyi yapabiliyor olmak, sosyal ve kültürel açıdan birikimli olmak demektir. Tüm bunlar Bilkent Üniversitesi öğrenci ve mezunlarına staj ve iş başvurularında büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Endüstri mühendisi olmak demek analiz yeteneğinin gelişmiş olması ve çözüm odaklı olmak demektir. Ayrıca, endüstri mühendisliğinin oldukça dinamik bir meslek olduğunu düşünüyorum. Sürekli değişen trendleri takip etmek, en iyiyi aramak ve uygulamak için sürekli araştırarak ve öğrenerek yaşamak gerekmektedir. Bu açıdan endüstri mühendisliğinin meraklı ve öğrenmeye istekli bireyler için oldukça uygun bir meslek olduğunu düşünüyorum.

821 görüntülenme

IE öğrencileri mezun olduklarında pek çok farklı sektörde ve farklı alanlarda çalışabiliyorlar. IE müfredatı oldukça geniş kapsamlı olup, bireysel tercihlere göre şekillendirilmeye açıktır. Bu sebepten, IE öğrencilerinin kariyer planlamasını üniversitenin ilk yıllarından itibaren yapmaya başlamalarını tavsiye ediyorum. Seçmeli dersler ve stajlar ilgi alanlarının belirlenmesi için kullanılabileceği gibi alanını belirlemiş öğrenciler için bilgi ve tecrübe kazanmak, sektörü tanımak için de kullanılabilir. Ayrıca, bitirme projesi konusunu seçerken ilgi alanlarını ve çalışmak istedikleri sektörü göz önünde bulundurmalarını şiddetle tavsiye ediyorum.

Bu söylediklerim sadece IE öğrencileri için değil, tüm üniversite öğrencileri için geçerlidir. Kariyer planlarını mümkün olduğunca erken ve doğru yapabilmek için seçmeli dersler, stajlar ve bitirme projeleri bilinçli tercihlerle şekillendirilmelidir.

Son olarak şunu söyleyebilirim ki üniversite sadece eğitim aldığımız bir kurumdan ibaret değildir. Sosyal faaliyetler, öğrenci kulüpleri ve öğrenci değişim programları da üniversite hayatının bir parçası olmalıdır. Bu sayede öğrenciler kendilerini her alanda geliştirerek kendi geleceklerine değerli yatırımlar yapmaktadırlar.

6,619 görüntülenme

Solvoyo’da günümün nasıl geçtiği dahil olduğum projelere ve bu projelerin işleyişine göre farklılık göstermekte. Bir genelleme yapacak olursam yer aldığım projelerde halihazırda uygulanmakta olan çözümlerimizde günlük rutin kontrolleri yapıyorum. Olası bir aksaklık durumunda modele anında müdahale ederek gerekli düzeltmeleri yapıyorum ve modellerin planlandığı gibi çalıştığından emin oluyorum. Henüz uygulamaya konmamış ve üretim aşamasında olan çözümler için projenin bulunduğu aşamada gerekli geliştirmeleri ve testleri yapıyorum. Aynı projede yer aldığım diğer çalışanlarla projenin işleyişi ile ilgili fikir alışverişinde bulunarak proje için durum değerlendirmesi yapıyoruz. Bunun yanı sıra, uygulamaya konmuş veya geliştirilmekte olan çözümlerimiz için gerekli dokümantasyonları hazırlıyorum.

373 görüntülenme