Cevaplar 5

Yükleniyor...
142 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Unilever’e 2012 yılında ev bakım kategorisinde Pazarlama’da başladım. Orada Cif, Sunlight ve Omo markalarında çalıştım. 3 sene önce de ev dışı tüketim sektöründe hizmet veren Unilever Food Solutions Departmanı’na geçtim, şu anda Portfolio Pazarlama Müdürü olarak çalışıyorum. 3 sene içerisinde çeşitli görev değişikliklerim oldu ama genel olarak ürün ve inovasyonlar üzerine çalışıyorum.

162 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ürün portfolyosunu oluşturmak için şu anki durumumuzu analiz ederek markalarımızı ve ürünlerimizin finansal olarak ne kadar büyüdüğünü ve portföyümüzün neye cevap verdiğini belirliyoruz. Daha sonra trend raporlarına bakıyoruz. Endüstriyi anlamak adına araştırma şirketleriyle birlikte çalışıyoruz ve o analizlerle trend raporlarını birleştirip nereye gideceğimiz konusunda bir öngörü çıkarıyoruz. Ardından sahaya çıkarak şeflerle konuşuyoruz ve onların günlerini inceliyoruz. Mutfakta hangi ürünleri kullandıklarını, hangilerini kendileri yaptığını, nelere ihtiyaçları olduğunu belirleyerek o ihtiyaçlara çözüm buluyoruz. Bu ihtiyaçları alt alta sıralayıp bir fikir havuzu oluşturuyoruz. Ardından R&D ve Supply Chain ekipleriyle birlikte bu ürünleri nasıl üreteceğimiz konusunda çalışıyoruz. Daha sonra ürünü çalışarak demo yapıyoruz ve şeflere denetiyoruz. Bu süreçler 6 aydan uzun sürüyor ama bir fikir kırıntısıyla başlayıp büyüyor.

Transkripti Göster

Keşfetmek benim hayatımda çok önemli bir yere sahip. Yeni şeyler keşfetmeyi, keşfettiğim şeylerle kendimi geliştirmeyi ve değiştirmeyi hayat amacım olarak görüyorum. Keşfetmek; bilinmeyen ve var olan bir şeyi bilinçlendirip tekrar hayata çıkarmaktır. Bu yüzden bir sorunum olduğunda farklı çözüm yöntemleri geliştirmeye çalışıyorum. Bazen hiç bilinmeyen bir sokağı ya da tarihi bir eseri tekrardan keşfedebiliyorum.

Transkripti Göster

Portfolyo Pazarlama, Ürün ve Marka Pazarlama olarak geçiyor. Ürün tarafında işimizi mevcut ürünlerimiz ve geliştirdiğimiz inovasyonlar olarak iki taraflı yönetiyoruz.

Portfolyo Pazarlama mevcut ürünler için; ürünün kendisinden, konumlandırmasından, fiyatından, nerede listeli olduğundan, paketinden ve ürüne yapılan promosyonlardan sorumludur. Ürünün formülasyonunda değişiklik yapılacaksa R&D Ekibi ile, fiyatında değişiklik yapılacaksa veya rakibe göre stratejik fiyat indeksi daha farklı bir noktada olacaksa Satış Ekibi ile, ürünün konumlandırılmasında değişiklik yapılması gerekiyorsa da şeflerle birlikte çalışır.

Sıfırdan yönettiğimiz inovasyon sürecinde ise ileriye yönelik olarak portfolyomuzda nereye gideceğimiz ve markalarımızı nereye taşıyacağımız noktasında yeni inovasyonlara karar veriyoruz. Bunları yaparken genel ekiplerin yönlendirme tarafında bulunarak R&D, Fabrika ve Satış ekipleriyle, şeflerle birlikte çalışıyoruz. Daha sonra hangi ürünlerin çıkacağını ve hangi ihtiyaçlara cevap verileceğini belirliyoruz.


Transkripti Göster

One Young World Summit, her sene dünyanın farklı ülkelerinde ve şehirlerinde yapılan bir konferanstır. Konferansın amacı; dünyanın büyük problemlerine çözüm bulabilmek için genç liderleri ve bu konudaki kanaat önderleri bir araya getirmektir.

Ben de 2015 yılında Unilever’in yönlendirmesiyle, sosyal sorumluluk projelerinde var olmayı sevdiğim için bu konferansa katıldım. O zamanlar Omo markasında çocukların eğitimleri için anneleri bilinçlendirmek üzerine bir proje yapıyordum. Benim gittiğim sene konferans Bangkok’taydı. Konu iklim değişikliğiydi ve bu konuda neler yapılacağından bahsedildi. Ayrıca açlık, eşitlik, kadın hakları konuşuldu ve bunları konuşan herkes kendi konusunda etkileyici insanlardı. Ben de onların konuşmalarından çok etkilendim. Örneğin; Ürdün’de bir dövüş kulübü açan genç bir kadın vardı, kadınların kendilerini nasıl savunabileceğini anlatıyordu.

Bu konferans her sene farklı ülkelerde yapılıyor. Unilever de kendi çalışanlarından bu tarz konularda konuşmak isteyenler için böyle bir fırsat sağlıyor.