Cevaplar 10

Yükleniyor...
544 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Domus Academy, kendi alanında dünyanın en iyi tasarım okullarından birisidir. Benim aldığım master eğitiminde her ay belli tasarım gruplarıyla, brandlerle ya da tasarımcılarla workshop’lar düzenleniyordu. Bu workshop’larda işi tek başınıza değil, grup olarak yapıyorsunuz. Hintli, Avrupalı, Japon, Koreli gibi çok farklı milletlerden ve farklı kökenlerden insanlarla okuyorsunuz. Bu kişilerin tasarıma yaklaşımını, onların kendi bilgisi, kültürü ve zenginliğini tasarıma nasıl yansıttığını veya aynı probleme nasıl farklı yaklaşımlar geliştirdiğini görmek çok ilham verici oluyor.

Ben Domus Academy’de 1 sene okudum ve tasarıma bakış açımı gerçekten çok değiştirdi.

3,114 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bizde biraz aile geleneği gibidir. Dedemle annem oradan mezunlar, ben de ailede akademiden mezun olan 3. kuşağım. Bu yüzden Mimar Sinan Üniversitesi ortaokuldan beri hedefimdi. Bölümdeki eğitim de öğrencilerin sınırlarını zorlayan, potansiyellerini aşmalarını sağlayan bir sistemdi. Bu kulağa biraz meşakkatli gelebilir fakat bu beraberinde bir meydan okumayı ve kendini aşma halini getiriyor. Aynı zamanda Mimar Sinan Üniversitesi’nde benim çok değerli bulduğum özellik; bölümde dokuma, baskı ve giysi tasarımını paralel olarak öğrenmenizdir. Bu da size sektörde daha bütüncül bir bakış açısı kazandırıyor.

297 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Güzel sanatlar fakültelerinin Tekstil ve Moda Tasarımı bölümlerini bitirmek gerekiyor ama bence bu işe ilgi, sevgi ve heves duyan herkes yapabilir. Okulda belli bir teknik donanım alıyorsunuz ama işe olan ilginiz ve tutkunuz çok önemli.

279 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bazen koleksiyonu oluşturma aşamasında tüm fonksiyonlar istediğiniz gibi gitmeyebiliyor. Yaptığınız işi bir puzzle gibi düşünün. Puzzle’ın bir parçası eksik kaldığında içinize sinmeyebiliyor, istediğiniz sonuç çıkmayabiliyor veya bazı şeyleri tekrardan yapmak durumunda kalabiliyorsunuz. Dönemsel olarak da zaman baskısı altında çalışabiliyorsunuz ama işi yapıp tecrübe kazandıkça daha kolay yönetebildiğiniz bir şey haline dönüşüyor. Koleksiyon dönemlerinde fazla mesailerle de çalışabiliyorsunuz ama tüm bu saydıklarım güzel bir iş ortaya çıkardığınızda küçük detaylar olarak kalıyor.

325 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Koton tasarıma çok kıymet veriyor. Dolayısıyla sizi özgür kılan ve inisiyatifveren bir firma. Ben kendi adıma kendimi bir bütünün parçası gibi hissederek çalıştım. Mutlu çalışıp katkınızın da değerli olduğunu hissettiğiniz zaman tatmin duygusu da beraberinde geliyor.