Cevaplar 14

Sırala:
Mutlaka en az 1 topluluğa girin ve sabit olarak takip edin. İlk etapta, çılgın gibi, gördüğünüz tüm topluluklara yazılacaksınız, ancak en azından 1 tanesinin devamlı olmasını sağlayın. Bu size çok çok büyük katkılar sağlayacaktır.

Ayrıca ODTÜ'nün sıradan bir üniversite olmadığını hatırlayın. Dolayısıyla, kafanızı iyi toplayarak bu üniversiteye gelin. Ben kimim, neyim, ne yapıyorum, ne yapmak istiyorum, hedeflerim, beklentilerim neler? Eğer 4. sınıfa geldiyseniz ve bu soruların en azından kabaca yanıtlarını veremiyorsanız, boşuna okuyor olabilirsiniz.

İnsanlarla tanışmaya çalışın, sosyal olun; ancak derslerinizden kopmayın. Size en büyük tavsiyem, İngilizce'niz süper olsa da hazırlık okumanızdır. Lise maratonundan sonra 1 sene dinlenmeyi hak ediyorsunuz. Bu sırada ODTÜ'yü ve üniversiteyi tanıma şansı bulabilirsiniz, asla kopmayacak dostluklar edinme fırsatı bulabilirsiniz. Çünkü 1'den itibaren dersler üzerinize gelmeye başlayacak ve çok daha zorlanacaksınız. Unutmayın: kimse siz mezun olun diye kollarını açmış beklemiyor! 1 sene önce mezun oldunuz diye tek bir kişinin bile önünde olmayacaksınız. Bu yalana kanmayın ve üniversitenin tadını çıkarın, hakkını verin.
Öncelikle geldiğiniz yerin mevsimine göre Ankara sizin için farklı olabilir. Alışık olduğunuz iklim ile Ankara'yı kıyaslayarak giysi(Kazak, pantolon, iyi bir bot ve kalın bir mont) ihtiyaçlarınızı belirleyip bütçeniz doğrultusunda alışveriş yapın. Soğuklar Güz Dönemi başladıktan 1-1,5 ay sonra kapıda!

Eğer yurtta kalacaksanız, sizin için ilan edilen yurdu ve odanızı gezin. Dolaplarınız için, kullanmayı düşünüyorsanız, organizer/kutu/bez raf gibi materyaller için ölçüm yapın. Eğer mutfağı sıkça kullanmayı ve yemek pişirmeyi düşünüyorsanız mutfak gereçleri için size gerekli olacak temel parçaların (tencere, küçük bir tava, tabak, çatal-kaşık vs.) listesini çıkarın. Uygun fiyata bu parçaları edinebileceğiniz pek çok yer var! :)

İlk geldiğiniz hafta kaybolacaksınız: Kaybolun! Kampüsü en iyi öğrenme yolu kaybolmaktır. Bölümler arasında vakit geçirin, kestirme yolları, ring saatlerini öğrenin. Çarşıyı gezin. Restorantları tanıyın, en ucuza nerde yenir? Yemeğin iyisi nerede var? gibi. Spor salonu, Devrim, C Heykeli gibi buluşma noktalarını iyi öğrenin, arkadaşlarınızla haberleşirken lazım olacak :)

Ayrıca MetuEvents'i de takip edin, orada kazandığınız bölüme yeni girenler için sayfalar açılıyor ve duyurular yapılıyor. Oradan da pek çok bilgi edinebilirsiniz.

*Aklıma geldikçe burayı güncelleyeceğim.
Aktif olun, kendinizi geliştirin gibi klişe bir cümleyi duymaktan sıkılmış olabilirsiniz ancak 'üniversiteyi kazandım artık rahatım' ya da 'üniversiteyi bir kazansam yata yata geçerim zaten' gibi cümleleri aklınızdan çıkartın. Burası kendini yetiştirmek isteyenlerin sahip olmak istediği tüm imkanları sunan bir üniversite.
Çok bişey demeye gerek yok bence Odtü onlara zamanı gelince herşeyi öğretecektir.
Başlangıçta sanıyorum ki hemen hemen herkesin hissettiği duygu şu oluyor. Burada herkes çok başarılı, ben başarımı devam ettirebilecek miyim? Bu kaygıyı taşıyorsanız bundan hızlıca uzaklaşmanızı tavsiye ederim. Birbirinden öğrenme ve paylaşmayı öğrenebileceğin, ömür boyu dostluklar kurabileceğin, kendi potansiyelini keşfetme yolculuğun başlıyor. Tadını çıkarmanı öneririm :)
Ortalamayı yüksek tutmak çok önemli. Baştan sıkı çalışmazsanız sonradan kafanıza dank edince iş işten geçmiş oluyor malesef. Yüksek ortalama ile mezun olmak hem yüksek lisans yapmanız açısından önemli, hem kurumsal firmalarda iş bulmanız açısından. Odtü'nün iyi bir ingilizce eğitimi var. İngilizceye de çok önem verin. Üniversiteye giriş sınavına hazırlanmak hikaye. Esas maraton şimdi başlıyor. :)
Öncelikle iyi bir ingilizce temelinizin olması sizin açınızdan çok faydalı olabilir. İngilizce'yle aranızın iyi olması lazım çünkü sabah akşam ingilizce'yle haşır neşir olacağınız için bu sizi bi süre sonra sıkabilir.
ODTÜ'nün kıymetini bilmek, onu korumak, akademik ve sosyal yaşamı dengelemek, farklı öğrenci topluluklarında görev almak
Her el ilanını/duvar ilanını okuyup, olabildiğince çok topluluğa katılın. Açık olun.
Okulun sadece akademik yönünden yararlanmasınlar ODTU'de yapılması gereken 100 şeyi okuyarak tamamlamaya çalışsınlar

İlgili Konular

Ankara

5 soru, 295 cevap.

İlgili Şirketler

Vodafone

100 soru, 132 cevap.

Userspots

8 soru, 40 cevap.

Procter & Gamble

86 soru, 210 cevap.

Canon Eurasia

93 soru, 147 cevap.

Nokta

18 soru, 63 cevap.

Hepsini Göster (31)
Microsoft

59 soru, 101 cevap.

DenizBank

121 soru, 223 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

156 soru, 318 cevap.

Arçelik

121 soru, 187 cevap.

Abdi İbrahim

89 soru, 245 cevap.

PepsiCo

58 soru, 130 cevap.

BSH

102 soru, 272 cevap.

Ak Gıda

13 soru, 11 cevap.

Koton

250 soru, 609 cevap.

Opsago

38 soru, 58 cevap.

Garanti Bankası

78 soru, 183 cevap.

Avon

25 soru, 40 cevap.

Unilever

57 soru, 121 cevap.

British American Tobacco

124 soru, 247 cevap.

Eczacıbaşı Topluluğu

13 soru, 19 cevap.

Perfetti Van Melle

70 soru, 152 cevap.

Zeo

23 soru, 59 cevap.

Mercedes-Benz Türk

56 soru, 103 cevap.

Pfizer

87 soru, 215 cevap.

TürkTraktör

63 soru, 110 cevap.

Doğuş Otomotiv

53 soru, 97 cevap.

Startup Grind İstanbul

18 soru, 34 cevap.

Colgate-Palmolive

90 soru, 163 cevap.

Burgan Bank

60 soru, 128 cevap.