Cevaplar 13

Yükleniyor...
Transkripti Göster

Pfizer eğitim ve gelişim anlamında derya deniz bir firma. Hem sahaya hem de merkeze alınan kişi, potansiyeli için işe alınır ve her çalışan arkadaşın önü açıktır. Yeter ki o potansiyeli nasıl değerlendirmesi gerektiğini ve kendini nerede görmek istediğini bilsin. Pfizer, saha çalışanları için çeşitli kademelerde faz eğitimleri sunarak çalışanı yetkilendirir. Çalışan, şirketin eğitim platformuyla kitaplara, kişisel gelişim alanlarına ve eğitimlere, ürün eğitimlerine, hastalık makalelerine ulaşabilir. Yeter ki kişi, almaya istekli olsun, onları içselleştirip kariyer rotasını çizsin.

Transkripti Göster

Bu biraz kişisel olarak hayata bakışınızla, kendinize koyduğunuz hedeflerle ve hayattan ne beklediğinizle ilgili. Pfizer potansiyel olarak her adaya her fırsatı tanır ama hayattaki duruşunuzla ve beklentinizle ilgili bu süreci kendiniz ilerletirsiniz. Ben Pfizer’in çok farklı alanlarında çok farklı görevler yaptım. Her işi severek yaptım, karşılığını da aldım. Şirketimiz bize kazanç olarak da güzel imkanlar sundu. Kariyer odağımı iki çocuğum üzerine düşündüğüm için onların daha iyi eğitim alabilmeleri konusunda tercihimi kullandım. Yaptığım seçimle geldiğim noktadan pişmanlık duymuyorum çünkü her şeyi mutlu olarak, keyifle, severek yaptım.

395 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kimya Mühendisliği eğitimi sırasında yaptığım stajlarda fabrika ortamının, üretim tesislerinin ve kapalı ortamların benimle bağdaşmadığını fark ettim. Okul arkadaşımın tavsiyesiyle Pfizer’e başvurdum. Burada özgür bir ortamda kendi işimizi yapıyormuşçasına çalışabildiğimiz iş modelini gördüm. İşin içine girdikçe beni motive ve mutlu eden, uzun süre yapabileceğim bir iş modeli olduğunu gördüm. Bu yüzden 23 senedir bu işi severek yapıyorum.

955 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kimya Mühendisliği bölümü, temel olarak olayları sorgulatan, geniş bir perspektiften baktıran, analitik düşünceyi ön plana çıkartan bir bakış açısı kazandırdı. Burada size verilen bireysel bölge bütün her şeyi inşa etmenizle alakalı. Bu bakış açısı oradaki fırsatları, hedefleri, stratejik durumları ve kilit noktalarını daha kolay yakalamak, çözüme ulaştırmak ve sonuç almak konusunda faydalı oldu.

Transkripti Göster

Pfizer'de en büyük motivasyon kaynağımız Pfizer'in motivasyon odaklı olmasıdır. “Yaşamlara yıl, yıllara yaşam katmak.” vizyonunu ön plana koyup bizlerin hastalara ve sağlık sektörüne da öyle bakmamızı sağlıyor. Sahip olduğumuz çok iyi ürünlerle bunu başarabilmemiz ve işimizi sevmemiz, bu güçten kaynaklanıyor. Bunun dışında kurumsal bir firma olması, çalışanını iyi motive edebilmesi, süreçlerin bilinmesi, partnerlerin konularında profesyonel olması, Pfizer’in ödüllendirme konusunda ufkunun çok geniş olması bağlılık ve motivasyon kaynağı sağlıyor.