Cevaplar 12

Yükleniyor...
6,239 görüntülenme
·
Transkripti Göster

ODTÜ Endüstri Mühendisliği bana analitik düşünme ve vizyonerlik kattı diyebilirim. Bu aslında sadece kitaplarda öğretilen bir şey değil. Okul size bir düşünme yetisi, bir düşünme yolu açıyor. Biz gerçek hayatta her zaman yepyeni problemlerle karşılaşıyoruz. Hiçbir okulda öğrendiğimiz problemin aynısıyla bir daha karşılaşmıyoruz. Daha önce hiç görmemişsiniz öyle bir problem ama onu çözmek için hangi yola girildiği, hangi yollardan geçerek çözüme doğru zamanda ulaşmak gerektiği ile ilgili bir fikriniz oluyor. Açıkçası ODTÜ bana bu vizyonu kattı ve gerçekten yüksek seviyede teorik bilgi edindiğimi hissediyorum. Artık gelişen dünyada bu teorik bilgileri her yerde edinebiliyorsunuz ama en iyileme yöntemlerini kullanarak, teorik bilginizi gerçeğe dönüştürerek fark yaratmış oluyorsunuz.

1,804 görüntülenme
·
Transkripti Göster

ODTÜ’de Endüstri Mühendisliği okumak bana en çok ekip çalışmasını kattı çünkü biz her dönem en az üç kişiden oluşan ekipler halinde proje çalışması yapıyorduk. Bu bağlamda ekip çalışmasını ve zaman yönetimini üniversitede öğrendim çünkü bir projenin sonucu birden fazla kişiyi etkiliyor ve bu yüzden zamanı iyi kontrol etmek, işleri hızlı sonuçlandırabilmek için analitik düşünmek gerekiyor.

9,289 görüntülenme
1,823 görüntülenme
·
Transkripti Göster

ODTÜ teknik bir üniversite olduğu için bölümü de temel disiplinler üzerine inşa ediyor. Ben en çok sistemsel düşünmeyi, sistem dizaynını, bir iş dizayn ederken insan faktörünü nerede işin içine katacağımızı ve nasıl optimize edeceğimizi öğrendim ama daha çok öğrenmeyi, yeni bir işe girmeyi, onu araştırmayı, düzgün bir taslağa koyup çözmeye çalışmayı öğrendim. Ben kulüplerde ve derneklerde çalışırdım. Oralarda daha fazla sorumluluk alıp bir şeyleri değiştirmeye çalışırdım ve spor yapardım. Dolayısıyla sosyal hayatıma da çok fazla katkısı oldu. İstanbul’daki arkadaşlar da bunların üzerine şirketlerde part-time çalışırlardı. Endüstriyle işbirliği yaparak para kazanırlardı. Benim zamanımda Ankara’daki imkanlar biraz kısıtlı olduğu için onları yapma fırsatım olmadı ama birçok açıdan kendimi geliştirebildim.

1,966 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben Endüstri Mühendisliği’ni son derece severek okudum. O yıllara dönebilseydim yine aynı bölümü seçerdim. Bu yüzden birçok insana tavsiye ediyorum. Bunun dışında akademik olarak aldığınız eğitimi iş hayatıyla birleştirmek pek kolay değil. Belli alanlarda birleştirebiliyorsunuz veya aldığınız eğitimi unutabiliyorsunuz. Dolayısıyla bunu dengelemek gerekiyor ve bu iş hayatının ilk başlarında biraz zor olabiliyor. Alıştıktan sonra pek sıkıntı olmuyor.

Bunun dışında ODTÜ kampüs ve ortam olarak süper bir okuldu. Ankara’yı sevdiğimi söylemem çünkü ben deniz insanıyım. Benim yaşadığım şehirde deniz olması gerektiği için bu anlamda zorlandım.

1,056 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Eğitim anlamında çok büyük şeyler kattığını söyleyebilirim. Arkadaşlık ve kampüs hayatı gibi kattığı farklı kültürler çok güzeldi. Endüstri Mühendisliği de genel olarak bir sisteme her alandan bakmayı ve onu daha iyileştirmeyi amaçlayan bir bölüm olduğu için tüm bu bakış açısını öğrenmek ve iş hayatında uygulamak adına çok faydasını gördüm.

1,837 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben sorgulamayı ve “Neden?” diye sormayı ODTÜ’de öğrendim. ODTÜ, akademik yönden çok üstün; Endüstri Mühendisliği’ndeki akademisyenler ise gerçekten işlerinin ehli ve öğrenciye yardımcı olan insanlar diyebilirim. ODTÜ Endüstri Mühendisliği de, Türkiye’de önemli yetkinliklere sahip insanları yetiştiriyor. Bu yüzden insanların kesinlikle bu bölümde okumalarını tavsiye ediyorum.

1,776 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İnsanların hayatında eğitim, önemli bir yere sahip. ODTÜ; Türkiye’deki en iyi üniversitelerden bir tanesi ve çok iyi bir eğitim seviyesine sahip olduğu için kaliteli öğrenciler var. Ben de oradaki eğitim süresi boyunca çok iyi bir donanıma sahip oldum. Mezun olduğumda her şeyi modelleyip optimize edebileceğimi düşündüm ve bu anlamda Endüstri Mühendisliği’nden mezun olmaktan gerçekten çok memnunum.

849 görüntülenme
·
Transkripti Göster

ODTÜ Endüstri Mühendisliği’nin hayatımda çok önemli bir yeri var çünkü üniversite yılları benim hayatımın dönüm noktasıdır.

Endüstri Mühendisliği, farklı bölümlerden dersler barındıran bir program içeriğine sahip. Bu sayede farklı birimlerdeki insanlara ve olaylara geniş bir perspektifle ve iyi bir iletişimle yaklaşabiliyorsunuz. Bu da sizi iş hayatında diğer mühendisliklerden çok daha başarılı kılıyor ve hızlı bir şekilde ilerlemenizi sağlıyor. 4 yıllık bir Endüstri Mühendisliği eğitimi sizi farklı sektörlere hazırlayan içeriklerle dolu. Hangi sektörde çalışmak istediğinize karar vermek ise son senede yapılan seçmeli derslerle alakalı.

Özellikle son sınıfta okuyan arkadaşlara önerim; stajlarını ve almış oldukları dersleri çok iyi analiz etmeleridir çünkü bu hangi sektörde çalışacakları konusunda çok iyi bir sinyal veriyor. Ayrıca mezun olacak arkadaşlar seçmeli dersleri notlarını yükseltmek için değil, hangi alanda çalışmak istediklerine karar vermeleri için kullanmalıdır.

2,341 görüntülenme
·
Transkripti Göster

ODTÜ dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak her mezununa çok güçlü bir hayat görüşü katıyor ve her birimiz güçlü bireyler olarak mezun oluyoruz. ODTÜ Endüstri Mühendisliği de bunun üzerine bir taş daha koyuyor. Hepimize esnek olabilmeyi ve hayatta her şeyin iyileştirilebileceğini bilerek bakmamızı sağlıyor. Endüstri Mühendisleri olarak bizler, 4 yıl boyunca tamamen optimizasyon üzerine yani süreçleri iyileştirebilmek üzerine eğitim alıyoruz. Bu eğitim de hayatımızın her alanında fayda sağlıyor diyebiliriz. Sadece iş hayatında değil, kendi özel hayatımızda da her zaman ihtiyacımız olan yeteneklere sahip oluyoruz.

Sonraki Sayfa »

İlgili Şirketler

Avon
1373 takipçi
TürkTraktör
1343 takipçi
Nestlé
2572 takipçi
ING
105 takipçi