Cevaplar 21

Sırala:
Alanında iyi yetişmiş hocalar,

Laboratuar ve ekipman yeterliliği,

Temiz hava,

Sakin sessiz kampüs,

Öğrenci kulüplerinin işlevsel olmaları.
Özel okulda okuma isteğim hep vardı. Derslerde öğrenci sayısı çok az. Öğretmenlerle birebir ders işlersiniz. İstediğiniz şeyi bizzat odasına gidip kendisiyle konuşursunuz. Protokol diye bir şey neredeyse yok.Kulüpleri inanılmaz etkin ve okul buna gerçekten çok büyük paralar yatırıyor. Okulun kampüs ortamı çok güzel. İstediğiniz gibi eğitim programlarına katılabilirsiniz. Çift ana dal,yan dal,yurtdışı vs. ve gerçekten sandığınızdan daha kolay.Sene içinde bir sürü konferans,tiyatro,etkinlik olur.Takip etmezsen haberin bile olmaz orası ayrı.
Ben üniversite eğitiminin iş hayatına atılmadan önce kendimizi geliştirmek için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum, çünkü hem hala öğrencisiniz, ki bu iş hayatına göre son derece esnek saatleriniz var demek, hem de yeniliklere açıksınız. Bu aşamada da bana destek olacak bir üniversite aradım ve Yeditepe Üniversitesi öğrenci etkinlikleri konusunda son derece atılgan bir üniversite,bir hobiniz, ilgi alanınız varsa mutlaka uygun bir kulüp de vardır ve bu kulüpler laf olsun diye değil, gerçekten çalışıyorlar. Kendinizi geliştirip sosyal bir üniversite hayatı için son derece uygun .Eğer Yeditepe’yi yazmasaydım Cerrahpaşa ya da Marmara olacaktı. Beni çeken özelliklerinden biri de bu imkanları :)

Tıp ayağına bakarsak da; bence az kişi alıyor olması çok büyük bir avantaj, laboratuarlarda hepimize yetecek kadar materyal oluyor,pek çok devlet üniversitesinden farklı olarak (bunu başka üniversitelerde okuyan arkadaşlardan duydum).
Hepimiz bir mikroskopla istediğimiz gibi inceleme yapabiliyoruz. Hocalarımızdan iyi olanlar da kötü olanlar da var tabii ki ama eğitim programı ve ders yoğunluğu bence son derece güzel ,yoğun bir şekilde eğitim görüyoruz, eğitimin İngilizce olması da bir avantaj.

Son olarak özel okul ve öğrenci profilini sakın kafaya takmayın,yok öle bir şey, son derece kardeşçe yaşıyoruz. Burssuzlar rekabeti düşürür de sanmayın, not ortalamalarında ilk 10’dakilerin yarısından fazlası ücretli okuyanlar oluyor genelde.

Henüz çok araştıramadım ama yurt dışında da pek çok okulla anlaşması varmış.
İstanbul'da ve özel üniversitede okumak istiyorsanız ve eğer burslu okumayacaksanız ücret konusunda Koç,Sabancı ve Bahçeşehir Üniversitesi'nden sonra gelen, kalite ve eğitim konusunda da hemen hemen aynını söyleyebileceğim üniversite olduğu için Yeditepe Üniversitesi.
Aslında Yeditepe’den nefret ediyordum çünkü, herkes “Aman orda burslu okunmaz, zengin çocukları seni ezer.” şeklinde önyargılarını kusuyordu. Ama puanım geldiğinde özel hukuklardan Yeditepe tuttu. Normalde Ankara Hukuk, Marmara, İstanbul gibi üniversiteler de oluyordu ama, özel üniversitelerin imkanları çok daha fazla olduğu için herhangi bir özel üniversitede okumak istiyordum. Bu imkanların arasında; yurtdışı eğitimi, çift ana dal, yan dal, dil eğitimi vs. var.
Sosyal imkanları açısından burayı tercih ettim, öğrencilik yıllarımı çeşitli aktiviteler ile renklendirerek kendimi geliştirmek için burayı doğru yer olarak gördüm.
Aslında bakarsanız Atatürkçü düşünce sistemini benimseyerek eğitim veren bi kuruluş olması başta olmak üzere sosyal imkanları kampüs ortamı ve akademik desteği gibi şu an sayabildiğim nedenlerden dolayı burdayım.
2016 dönemi itibariyle Yeditepe de ders programında değişikliğe gidilecektir.


Şöyle ki

Bahar dönemindeyseniz bahar döneminin dersini almak durumundasınız.

Üst dönem veya alt dönem ders almak artık yoktur.

Ancak böyle bir durum ile ilk defa karşılaşılmaktadır ve herkesi etkilemektedir

Çünkü, öğrenciye taahhüt edildiği için ders seçim konusunda herkes esnek davrandı.

Bu durum öğrenciyi maddi açıdan ve zaman bakımından olumsuz etkileyecek

Zaten 2015 güz dönemi itibariyle

yarı zamanlı çalışan hocaların görevine son verildi yada bazı dersleri kapatıldı
Dersler kapatıldı. Kontenjanlar arttırıldı
Kontenjanların artması hocalarıda olumsuz etkiledi
Fiziki olarak 25-30 kişiye müsade eden sınıflar 50 kişiye çıkartıldı


http://www.change.org/p/yeditepe-üniversitesi-rektörlüğü-yeditepe-üniversitesi-ders-programlarındaki-değişikleri-geri-alın


Not: Tercih yaparken bu durumuda göz önünde bulundurmanız sizlerin yararınadır.
Fiziki şartlarını diğer okullara göre kıyasladığımda daha iyi bulduğum için. Sınıfların az kişi olmasının mimarlık eğitimi için önemli olduğu için.
Açıkçası o biraz tesadüf oldu diyebilirim. Yüksek bir puan alıp da derece yapmayı beklemiyordum. Fakat öyle oldu ve evime özel üniversitelerden bir yığın broşür yağdı. Ben de bu üniversiteyi öyle farkettim ve bölümüm için avantajlı olacağını düşündüm. Çünkü eğitim fakültesi okuyorum ve Yeditepe İstek Vakfı'na bağlı bir üniversite. İstek Vakfı da yirmiden fazla liseye sahip. Mezun olduktan sonra iş bulmanın daha kolay olacağını düşündüm. Bir de tabi ki burs olanakları da bu üniversiteyi seçme sebeplerimden biri oldu.