Neden Endüstri Mühendisliği Bölümü?

345,444 görüntülenme 1 takipçi

Cevaplar 67

Yükleniyor...

Endüstri Mühendisliği bence en matematiksel mühendislik. Sonradan bölümdeki bir hocam da bunu teyit etmişti. Bugüne kadar birçok çocuğa Matematik mi Fizik mi diye sormuş. Matematik diyenlerin çoğu Endüstri’de daha mutlu oluyormuş. Bizim işlerimiz daha ziyade matematikseldir. Yani somut bir sonuç çıkmaz ortaya, bir dişli veya bina veya devre üretilmez. Bu nedenle de daha ziyade masa başında şeyler yapma imkanı veriyor. Ben bunları seveceğimi düşünüyordum. Ama artan miktarda da satış/pazarlama gibi işler yapma imkanları var endüstricilerin. Hatta bizim sınıfın yarısından çoğu bu tip işler yapıyor şu aralar. Belki fikrim ileride değişir diye düşünerek de Endüstri seçtim. Geniş bir çalışma alanı olduğundan Endüstri iyi bir bölüm.

48,746 görüntülenme
3

Ben aslında buram buram eşit ağırlıkçı kokan bir insan olduğuma inanıyorum. Esasen hukuku, işletmeyi, uluslararası ilişkileri, iktisadı isterdim. Ancak okuduğum lise benim sadece sayısal fakülteleri seçmeme müsaade eden yapısıyla beni kısıtladı. Çok fazla seçeneğim yoktu. Biyolojisi vasat bir öğrenciydim ve sağlı sektörü gram çekici gelmedi. Yaratıcı bir insan olduğum sanrısıyla mimar mı olsam dedim. İşin mühendislik tarafında ise aklımda endüstri mühendisliği vardı. 2 yılın sonunda, mimarlığı seçmediğim için hiçbir pişmanlık duymadığımı belirtmek isterim. Endüstri mühendisliğinin sayısal alanda benim için en doğru tercih olduğunu iki yılda anladım. Önerim herkesin kararını kendi vermesidir. Hiç kimseyi dinlemeyin, hem de hiç kimseyi (ana baba bacı gardaş dahil).

31,551 görüntülenme
2

Tıp okumayı hiçbir zaman düşünmedim, aklımda her zaman mühendislik vardı. Mühendislikler arasında baktığımda da bana en yakın olanın endüstri mühendisliği olduğunu düşündüm. İnsan ilişkilerinin de önemli bir yer tuttuğu, iş olanaklarının oldukça geniş olduğu, diğer mühendisliklere göre daha sosyal bir bölüm. Bilgisayar başında kod yazarak saatler geçirmek ya da fizikle boğuşmak istemedim. Bir çoğumuz çok bilinçli tercihler yapmıyoruz, okurken daha iyi şekillenecektir uzmanlaşmak isteyeceğiniz alan. Bu yüzden benim için en büyük artısı farklı bir çok alanda çalışma olanağının olmasıydı. Diğer mühendisliklerle kıyaslandığında kolay bir bölüm olduğu düşünülebilir ama ne yazık ki değil. “Engineers make things, industrial engineers make things better” sözünden yola çıkarak, eğer bir şeyler üretmek istiyorsanız diğer mühendisliklere yönelebilirsiniz, ama ben var olanı iyileştirmek, daha iyi bir hale getirmek,verimliliği, karlılığı arttırmak istiyorum derseniz endüstri mühendisliği size göre diyebilirim.

4,214 görüntülenme
1

Endüstri mühendisliği sosyal mühendislik diye de geçiyor. Yani ne elektrik mühendisliği kadar fizik ağırlıklı, ne de işletme kadar eşit ağırlıkçı bir bölüm hatta daha çok matematik ağırlıklı. Tanım olarak verimliliği artırıp zararı en aza indirerek karar veren kişi diye geçer; bu genel tanım işi yaparken somutlaşıyor ve gerçekten topluma çok yararlı hale geliyor. Ben de tıp çok düşünmeyen bir sayısalcı olarak kendime çok yakın buldum.

1,956 görüntülenme
1

endüstri mühendisliği başta ülkemiz olmak üzere dünyanında ihtiyacı olan sektör planlama,yönetim ve strateji geliştirme konularında en donanımlı mühendis modeli demektir.

2,439 görüntülenme
1

Bu soruya çok basit bir şekilde cevap verebilirim. Kimin söylediğini bilmediğim bir söz var o da şöyle; ”Her şey hakkında bir şey, bir şey hakkında her şeyi bilin”. Endüstri mühendisleri de aynen böyledir. İleride çalışacağımız mühendislik alanını lise sonunda seçmek zorunda olmadığını bir bölüm burası. Bu bölümde her şeyi size öğretiyorlar. Ama sonunda her şeyini bileceğiniz konuyu seçmekse size kalıyor. Kısıtlanmanız yok yani. Bu yüzden endüstri mühendisi olmak için çalışıyorum.

11,938 görüntülenme
1

Endüstri Mühendisliği abimin de okuması sayesinde fazlasıyla bildiğim bir bölümdü,abime ve üniversite hayatına çok özenirken lise yıllarım boyunca başka bir şey seçeceğimi düşünmemiştim.Biyolojiyi çok sevmeme rağmen tıpla ilgili en ufak bir şeyi tercih etmek istemiyordum.Bir alt sıradaki Genetiği de çok istiyordum ama Endüstri Mühendisliği, fazlasıyla kafa yormak zorunda kaldığım Türkiye’nin iş bulma şartları düşünülünce, hep ilk sırada kaldı.Biraz da bir sürü konudan yeterli seviyede haberdar olup,seçimi (insan kaynakları/pazarlama/lojistik benzeri) daha çok ilgi duyduğum bölümle yapmak fikri hoşuma gitmişti.
Şimdiki bilgilerimle şunu söyleyebiliyorum ancak, eğer bir konuda minimum enerjiyle/materyalle/ücretle maksimum verim almaktan mutluluk duyuyorsanız, bir de seçim alanınızı diğer mühendisliklere oranla geniş tutmak istiyorsanız endüstri mühendisliği iyi bir tercih olur.

14,500 görüntülenme
1

Endüstri mühendisliği her şeyden önce yaşam tarzımın sonucu seçtiğim bir meslek. Çözmeye, üretmeye ve kaliteyi , verimliliği arttirmaya yönelik bir bölüm. "Bunu aslında böyle yapsalar daha iyi olmaz miydi? " sorusunu kendime her sorduğumda bir kere daha iyiki endüstri mühendisliği okuyorum diyorum. Ayrıca insan ilişkileriyle olan iç içeliği ve sosyalliği içinde bulundurması da beni çeken diğer bir yönü. Hemen hemen her alanda çalışma olanağı ise insana çeşitlilik ve kendini çok yönlü geliştirme imkânı sunuyor

1,721 görüntülenme
1

Özellikle Türkiyede Endüstri Mühendisliğinin tanımını yapmakta en çok zorlanan, üstüne üstün aday öğrencinin "CEO" Yüksekokulu zannettiği [en kötü standart bir yönetici oluruz kafası :)] ve okurken de çalışırken de ben hep sosyal yönlerimle bu işi götürürüm zihniyetiyle yola çıkılan tercihde bu bölüm, gerçekleri öğrencinin yüzüne o kadar güzel ve gerçekçi vuruyor ki öğrencideki hayal kırıklığının üstüne endüstriye giriş dersinin 2. haftasında yeni hayaller ve heyacanlar ortaya çıkıyor. Çünkü Endüstri Mühendisi, çalışan veya yeni çalışacak sistemde elde edilecek maksimum verimliliği sağlamaya çalışırken kendine kattığı analitik düşünme, matematiksel modelleme,programlama,simülasyon ve daha sayısız yöntem ve bilgi birikimiyle türkiyedeki neredeyse her sektörde ekmek bulabileceğini, her sektörde çalışma imkanını sağlayabileceğini, insanın sevdiği alanda ilerleyebilmesi açısından şansının ve kapılarının açık olduğunu ve " 'Industrial Engineering' yurtdışında yok abi türkiyede de çok mezun var patlayacak o bölüm!" denildiğinde yurtdışı tabanlı ve II. dünya savaşından beri varolmakta hatta ilk adının O.R(Operation Research) olarak ortaya çıktığını farkedersek dünyada herhangi bir alanda operasyon olduğu sürece ve verimliliğin limiti sürdürülebilir ve geliştirilebilir olduğundan endüstri mühendisleri bu operasyonun başında hem türkiyede hem de yurtdışında olacaktır diye düşünüyorum. Anlattığım "BEN YÖNETİCİ OLUCAM" tabusuna da sebep olan içinde para,zaman,insan,makina v.b değişkenlerin olduğu sistemi bilen ve onu yönetebilen öncelikli Adayların işletme mezunu değil de sistemin her unsurunu bilen endüstri mühendisi mezunu olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Ancak her şey insanın kendini ne kadar geliştirdiği ile orantılı olduğundan bugün atıyorum bankaların, otomotiv firmanlarının başındaki insanlar makine mühendisi de olabilir,işletme,elektrik elektronik, ekonomi ya da falanca mezunu da olabilir tabiki.Kısacası Endüstri Mühendisinin sosyalliği ve yetkinliği yöneticiğe garantidir diyemeyiz.

6,301 görüntülenme
1

Endüstri Mühendisliği hakkındaki genel kanılar üzerinden gidelim: “Meslek değil!”, “Mühendislik değil!”, “İşletme gibi bir mühendislik!”, “Çok kolay bölüm!” derler. Boğaziçi dahilindeki Endüstri Mühendisliği çerçevesinde bu kanıları değerlendirelim:

1) Evet meslek. Endüstriyelleşme dönemi evrimini tamamladıktan sonra, “nasıl üretmeliyiz?” sorunu tamamen ortadan kalktıktan sonra, “nasıl en iyi üretirim? kaynakları en iyi nasıl değerlendiririm? bu atılımlarım gelecekte bana nasıl dönecek?” gibi sofistike sorunlara analitik çözümler üretmek için ortaya çıkmış bir meslektir.

2) Evet mühendislik (alınmayın makineciler). Hatta bilgisayar mühendisliğiyle makine mühendisliği arası bir mühendislik de denebilir. Boğaziçi Üniversitesi’nde daha çok bilgisayar mühendisliğine benzer; programlama ve bilgisayar odağı ağırdır. İTÜ’de ise makineye daha çok benzer; daha üretimsel bir eğitim alırlar. Matematiksel boyutu çok ağır basar; bölüm derslerinin çoğu makine ve inşaattaki gibi somuta odaklı değil, matematiksel ve bilgisayar odaklıdır.

3) İşletmeye de benzer (en azından Boğaziçi’nde). Ekonomi, muhasebe gibi sosyal dersler de alırız. Seçmeli derslerimizi Ekonomi ve İşletme bölümünden seçebiliriz (diğer mühendisliklerde olmayan bir şey).

4) Kolay olduğunu iddia edenleri Bilgisayar Mühendisleri kadar ağır bir şekilde aldığımız C++; projeleriyle sabahlatan Simülasyon, Facility Design, Forecasting gibi derslerimize davet ederim.

30,055 görüntülenme
1