Cevaplar 68

Sırala:
Endüstri Mühendisliği bence en matematiksel mühendislik. Sonradan bölümdeki bir hocam da bunu teyit etmişti. Bugüne kadar birçok çocuğa Matematik mi Fizik mi diye sormuş. Matematik diyenlerin çoğu Endüstri’de daha mutlu oluyormuş. Bizim işlerimiz daha ziyade matematikseldir. Yani somut bir sonuç çıkmaz ortaya, bir dişli veya bina veya devre üretilmez. Bu nedenle de daha ziyade masa başında şeyler yapma imkanı veriyor. Ben bunları seveceğimi düşünüyordum. Ama artan miktarda da satış/pazarlama gibi işler yapma imkanları var endüstricilerin. Hatta bizim sınıfın yarısından çoğu bu tip işler yapıyor şu aralar. Belki fikrim ileride değişir diye düşünerek de Endüstri seçtim. Geniş bir çalışma alanı olduğundan Endüstri iyi bir bölüm.
Mühendis mi olmak istiyorsunuz? Makinedir, inşaattır,bilgisayardır; alanında direk uzmanlaşmak istemediğiniz fakat hepsi hakkında bilgi edinmek istediğiniz bölümler mi? Hem mühendisliğin gereğince teknik bilgiler almak istiyor,hem de finans ve ekonomi alanında uzmanlaşmayı mı diliyorsunuz? “yönetim-üretim sistemlerinde verimliliği arttırmak” sizi korkutmuyor, aksine bir çok yerde çalışma imkânım var diye düşünerek geleceğe umutlu mu bakıyorsunuz? insan ilişkileriniz iyi, ikna kabiliyetiniz yüksek, liderlik yeteneğiniz güçlü mü? “evvveet!” diyorsanız siz endüstri mühendisi adayısınız :)
Öncelikle Endüstri Mühendisliğini anlamış mısınız onu düşünmelisiniz.

Bir Endüstri Mühendisi;

- Endüstri Mühendisi bir iletişim uzmanı olmalıdır.

Ancak bu kişiliğe çok bağlı bir özelliktir. Sonradan kazanılması mümkün olsa da oluşumu çok zaman alabilir ve çok uğraştırabilir. Bu yüzden kendinize iletişim konusunda nasıl olduğunuzu sorunuz...

-Endüstri Mühendisi çekingen değil, katılımcı ve girişimci olmalıdır.

Bu da kişilik özelliklerine bağlı olsa da sıfırdan kazanılması iletişim özelliği gibi zor değildir. Ancak çok koşturmalısınız her şeyi takip etmeli her yere ulaşmalısınız. Her yerden her şeyden haberdar olmalısınız. Birebir katılmalı aynı zaman da insanları katmalısınız.

-Endüstri Mühendisi inovatif ve organizatör olmalıdır.

İnovatif olmalı yeni imkanlar üretmeli her an yenilemeli her şeyi aynı zamanda kitleleri peşine takmalı arkadaşları çevresi peşinden gelmeli sürüklemeli ve ikna etmelidir.

-Son olarak bu özelliklere sahipseniz çok rahat edersiniz ancak bu özelliklere sahip değilseniz çok koşturmanız gerekir. ben her bireye bu bölümü sonsuz öneririm.

Bölüm açısından bakar isek ;

Endüstri Mühendisi her şeydir ya da her şey olabilir. Size bağlıdır siz ne isterseniz o olabilirisiniz. Kendimden örnek vermek gerekirse ben bir Endüstri Mühendisi olmayacağım ben bir Proje Yöneticisi ve Pazarlama uzmanı olacağım. Ne alakası var diyebilirsiniz belki ama başta da söylediğim gibi siz ne isterseniz o olursunuz. Bir üretimci, bir proje yöneticisi, bir pazarlama sorumlusu, bir insan kaynakları uzmanı, bir yönetici mi olmak istiyorsunuz hepsini olamazsın ama istediğin birini en iyi şekilde olabilrisin.

Kendine güveniyorsan bir hayalin varsa gerçekleştirmek istiyorsan Endüstri Mühendisliği Bölümü seni o hayale ulaştırır bundan emin olabilirsin...
Ben aslında buram buram eşit ağırlıkçı kokan bir insan olduğuma inanıyorum. Esasen hukuku, işletmeyi, uluslararası ilişkileri, iktisadı isterdim. Ancak okuduğum lise benim sadece sayısal fakülteleri seçmeme müsaade eden yapısıyla beni kısıtladı. Çok fazla seçeneğim yoktu. Biyolojisi vasat bir öğrenciydim ve sağlı sektörü gram çekici gelmedi. Yaratıcı bir insan olduğum sanrısıyla mimar mı olsam dedim. İşin mühendislik tarafında ise aklımda endüstri mühendisliği vardı. 2 yılın sonunda, mimarlığı seçmediğim için hiçbir pişmanlık duymadığımı belirtmek isterim. Endüstri mühendisliğinin sayısal alanda benim için en doğru tercih olduğunu iki yılda anladım. Önerim herkesin kararını kendi vermesidir. Hiç kimseyi dinlemeyin, hem de hiç kimseyi (ana baba bacı gardaş dahil).
Endüstri Mühendisliği hakkındaki genel kanılar üzerinden gidelim: “Meslek değil!”, “Mühendislik değil!”, “İşletme gibi bir mühendislik!”, “Çok kolay bölüm!” derler. Boğaziçi dahilindeki Endüstri Mühendisliği çerçevesinde bu kanıları değerlendirelim:

1) Evet meslek. Endüstriyelleşme dönemi evrimini tamamladıktan sonra, “nasıl üretmeliyiz?” sorunu tamamen ortadan kalktıktan sonra, “nasıl en iyi üretirim? kaynakları en iyi nasıl değerlendiririm? bu atılımlarım gelecekte bana nasıl dönecek?” gibi sofistike sorunlara analitik çözümler üretmek için ortaya çıkmış bir meslektir.

2) Evet mühendislik (alınmayın makineciler). Hatta bilgisayar mühendisliğiyle makine mühendisliği arası bir mühendislik de denebilir. Boğaziçi Üniversitesi’nde daha çok bilgisayar mühendisliğine benzer; programlama ve bilgisayar odağı ağırdır. İTÜ’de ise makineye daha çok benzer; daha üretimsel bir eğitim alırlar. Matematiksel boyutu çok ağır basar; bölüm derslerinin çoğu makine ve inşaattaki gibi somuta odaklı değil, matematiksel ve bilgisayar odaklıdır.

3) İşletmeye de benzer (en azından Boğaziçi’nde). Ekonomi, muhasebe gibi sosyal dersler de alırız. Seçmeli derslerimizi Ekonomi ve İşletme bölümünden seçebiliriz (diğer mühendisliklerde olmayan bir şey).

4) Kolay olduğunu iddia edenleri Bilgisayar Mühendisleri kadar ağır bir şekilde aldığımız C++; projeleriyle sabahlatan Simülasyon, Facility Design, Forecasting gibi derslerimize davet ederim.
Endüstri Mühendisliği abimin de okuması sayesinde fazlasıyla bildiğim bir bölümdü,abime ve üniversite hayatına çok özenirken lise yıllarım boyunca başka bir şey seçeceğimi düşünmemiştim.Biyolojiyi çok sevmeme rağmen tıpla ilgili en ufak bir şeyi tercih etmek istemiyordum.Bir alt sıradaki Genetiği de çok istiyordum ama Endüstri Mühendisliği, fazlasıyla kafa yormak zorunda kaldığım Türkiye’nin iş bulma şartları düşünülünce, hep ilk sırada kaldı.Biraz da bir sürü konudan yeterli seviyede haberdar olup,seçimi (insan kaynakları/pazarlama/lojistik benzeri) daha çok ilgi duyduğum bölümle yapmak fikri hoşuma gitmişti.
Şimdiki bilgilerimle şunu söyleyebiliyorum ancak, eğer bir konuda minimum enerjiyle/materyalle/ücretle maksimum verim almaktan mutluluk duyuyorsanız, bir de seçim alanınızı diğer mühendisliklere oranla geniş tutmak istiyorsanız endüstri mühendisliği iyi bir tercih olur.
Bu soruya çok basit bir şekilde cevap verebilirim. Kimin söylediğini bilmediğim bir söz var o da şöyle; ”Her şey hakkında bir şey, bir şey hakkında her şeyi bilin”. Endüstri mühendisleri de aynen böyledir. İleride çalışacağımız mühendislik alanını lise sonunda seçmek zorunda olmadığını bir bölüm burası. Bu bölümde her şeyi size öğretiyorlar. Ama sonunda her şeyini bileceğiniz konuyu seçmekse size kalıyor. Kısıtlanmanız yok yani. Bu yüzden endüstri mühendisi olmak için çalışıyorum.
Çocukluğumdan beri hep mühendis olmak istemişimdir. Doktorluğa hiç sıcak bakamadım. Lise 2. sınıftan itibaren bütün önemli mühendislik dallarını incelemeye başladım. Elektrik-elektronik mühendisliği ve makine mühendisliğinin bana uygun olmadığını fark ettim. Fizik dersim iyi değildi ve ayrıca bir atölye veya laboratuvara kapanıp izole bir hayat yaşamak istemedim. Benzer sebeplerden dolayı bilgisayar mühendisliğini de eledim. Endüstri mühendisliğinin hayata olan geniş bakış açısı ve çalışma ortamı çeşitliliği ilgimi çekti. Temelde baktığınız zaman çoğu mühendislik aynıdır. Matematiksel metotlar kullanarak elindeki kaynaklarla bir sistem veya süreç yaratır ve sorunları çözer. Fakat sorunlar ve kaynaklar farklıdır bölüme göre. Elektrik-elektronikte devre, transistör, lehim gibi, makinede dişli, motor gibi kaynaklar varken, endüstride bu kaynaklar insan, makine, zaman, kapital vb. oluyor. Bu derece farklı kaynaklara hükmettiği ve daha geniş bir bakış açısı sunduğu için endüstri mühendisliğini tercih ettim.
Özellikle Türkiyede Endüstri Mühendisliğinin tanımını yapmakta en çok zorlanan, üstüne üstün aday öğrencinin "CEO" Yüksekokulu zannettiği [en kötü standart bir yönetici oluruz kafası :)] ve okurken de çalışırken de ben hep sosyal yönlerimle bu işi götürürüm zihniyetiyle yola çıkılan tercihde bu bölüm, gerçekleri öğrencinin yüzüne o kadar güzel ve gerçekçi vuruyor ki öğrencideki hayal kırıklığının üstüne endüstriye giriş dersinin 2. haftasında yeni hayaller ve heyacanlar ortaya çıkıyor. Çünkü Endüstri Mühendisi, çalışan veya yeni çalışacak sistemde elde edilecek maksimum verimliliği sağlamaya çalışırken kendine kattığı analitik düşünme, matematiksel modelleme,programlama,simülasyon ve daha sayısız yöntem ve bilgi birikimiyle türkiyedeki neredeyse her sektörde ekmek bulabileceğini, her sektörde çalışma imkanını sağlayabileceğini, insanın sevdiği alanda ilerleyebilmesi açısından şansının ve kapılarının açık olduğunu ve " 'Industrial Engineering' yurtdışında yok abi türkiyede de çok mezun var patlayacak o bölüm!" denildiğinde yurtdışı tabanlı ve II. dünya savaşından beri varolmakta hatta ilk adının O.R(Operation Research) olarak ortaya çıktığını farkedersek dünyada herhangi bir alanda operasyon olduğu sürece ve verimliliğin limiti sürdürülebilir ve geliştirilebilir olduğundan endüstri mühendisleri bu operasyonun başında hem türkiyede hem de yurtdışında olacaktır diye düşünüyorum. Anlattığım "BEN YÖNETİCİ OLUCAM" tabusuna da sebep olan içinde para,zaman,insan,makina v.b değişkenlerin olduğu sistemi bilen ve onu yönetebilen öncelikli Adayların işletme mezunu değil de sistemin her unsurunu bilen endüstri mühendisi mezunu olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Ancak her şey insanın kendini ne kadar geliştirdiği ile orantılı olduğundan bugün atıyorum bankaların, otomotiv firmanlarının başındaki insanlar makine mühendisi de olabilir,işletme,elektrik elektronik, ekonomi ya da falanca mezunu da olabilir tabiki.Kısacası Endüstri Mühendisinin sosyalliği ve yetkinliği yöneticiğe garantidir diyemeyiz.
Ben size bu bölümü seçin, garanti iş var, çok para var demem. Çünkü benim gözlemim her mesleğin en iyisi olan işi de kapar, çok para da kazanır. Ben endüstri mühendisliğini seçtim çünkü, sayısal bir bölüm istiyordum ama sosyal ve sözel yönüm güçlüydü, fiziği sevmiyordum, tıptaki yoğun iş temposu ve memuriyet bana göre değildi. Matematik bizim bölümde çok önemli, hem sevmek gerek, hem de kafanızın çalışması gerek. Hayatı düzenlemek de denebilir bizim bölüm. Bir şeyi alıyorsunuz, onu daha ucuz ve daha kullanışlı hale getiriyorsunuz, bütün mantığı bu bizim bölümün.

İlgili Şirketler

Unilever

99 soru, 183 cevap.

Arçelik

113 soru, 190 cevap.

Air Liquide

45 soru, 106 cevap.

Opsago

38 soru, 58 cevap.

British American Tobacco

115 soru, 247 cevap.

Hepsini Göster (41)
TürkTraktör

62 soru, 110 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

151 soru, 318 cevap.

Bain & Company

25 soru, 44 cevap.

Procter & Gamble

86 soru, 210 cevap.

Vodafone

99 soru, 132 cevap.

Migros

191 soru, 353 cevap.

Mercedes-Benz Türk

67 soru, 128 cevap.

Tat Gıda & Düzey Pazarlama

112 soru, 197 cevap.

Pfizer

86 soru, 215 cevap.

BinYaprak

8 soru, 14 cevap.

Ak Gıda

36 soru, 46 cevap.

PepsiCo

61 soru, 133 cevap.

Koton

224 soru, 573 cevap.

Burgan Bank

59 soru, 128 cevap.

Türk Telekom

66 soru, 156 cevap.

Abdi İbrahim

78 soru, 245 cevap.

Garanti Bankası

77 soru, 194 cevap.

Solvoyo

16 soru, 54 cevap.

Akbank

12 soru, 18 cevap.

Microsoft

58 soru, 101 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

DenizBank

150 soru, 324 cevap.

Siemens

149 soru, 219 cevap.

Canon Eurasia

82 soru, 147 cevap.

Eczacıbaşı Topluluğu

12 soru, 19 cevap.

Arvato CRM Türkiye

47 soru, 82 cevap.

Anlatsın

48 soru, 276 cevap.

L'Oréal

97 soru, 161 cevap.

Nestlé

24 soru, 90 cevap.

Faydasıçok Vakfı

5 soru, 6 cevap.

Avon

25 soru, 40 cevap.

Blueground

20 soru, 38 cevap.

Colgate-Palmolive

85 soru, 163 cevap.

AIESEC Türkiye

49 soru, 65 cevap.

Doğuş Otomotiv

50 soru, 97 cevap.

İlgili İş İlanları

İlgili Etkinlikler

GEMİ

29.03.2019