Cevaplar 46

Sırala:
Samimi olmak gerekirse kampüsle başlamak lazım. İnsan ilk bakınca ne kadar güzel ‘ooo boğaz manzarası var ya’ şeklinde düşünüyor. Evet var ama bir süre sonra deniz manzarasından daha öte bir şeyler de var.

Akademik hayata dair de, donanımlı ve farklı bakış açıları getiren aynı zamanda farklı karakterdeki(gerçekten de hepsi birbirinden ilginç) hocalardan görme şansına erişiyoruz.

Çok farklı sosyal etkinliklerin parçası olabilmek de ayrı bir artı. Her insana hitap edecek bir şeyler var diyebilirim.

Yurtdışı bağlantılarını da söylemeden geçmemek lazım. Erasmus, exchange gibi olanakları çok fazla. Bu da öğrencilerin farklı ülkelerde kısa süreli de olsa eğitim alarak farklı bir vizyona sahip olmasını sağlıyor.
Çünkü 1 numara bu okul yazmayın yazıyor formda, tabi ben de yazmayacağım zaten, yine de yazsam biraz olurdu bence, değil mi? Şaka bir yana, ben Boğaziçi Üniversitesini seçtim çünkü puanım öyle geldi. Elimdeki puanla İTÜ’de Kimya Mühendisi olacağıma Boğaziçi’nde Kimyager olurum dedim ve buraya geldim. Yine de neden bunu dedim? Okula dair çok bir bilgim yoktu, ama adından dolayı seçtim öncelikle. İkincisi, az kontenjan seçmece öğrenciler olması cazip geldi. Tahmin ediyorum ki okulda herhangi bir insanın sıralaması 30000′den aşağı değildir. Bunun de bir şekilde okulun çizgisini belirleyeceğine inandım.
Boğaziçi'nin vizyonuna ve burada kendimi geliştireceğime inandığım için. Zeki, entelektüel ve farklı düşünceden çok fazla insanla bir arada bulunma şansı sunduğu için. Tamamen İngilizce eğitim vermesi, mezunlarının alanlarında en iyi yerlerde olmaları, öğrenci kulüpleriyle dolu bir sosyal hayat sunması, ve tabi ki muhteşem kampüsü, manzarası...
Bu üniversiteyi seçerken sadece adına ve ününe bakıp seçmedim. Benim eksiklerimi düşünüp daha sosyal bir ortamda olmam gerektiğine karar verdim ve Boğaziçi Üniversitesi en iyi seçenek olarak göründü. Bunun dışında, herhalde Boğaziçinin eğitim kalitesinden ve Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olduğundan bahsetmeme gerek yok :)
Sanırım temel neden çevrem. Komşumuzun bir oğlu okumuştu Boğaziçi’nde ben de ondan çok feyz alırdım o yüzden tercih ettim. Ama şimdi olsa tekrar tercih edebilirim. Çünkü, Boğaziçi’nin köklü ekolünden kaynaklanan, ayrı bir havası var. Son derece liberal bir ortam, kaliteli insanlar… Bunun yanında galiba bir de kampüsün güzelliğinden çok etkilendim. Şehre (Taksime) oldukça yakın, müthiş bir kampüs okulu. Mezun olduktan sonra daha net anlayabildiğim üzere hocalarının kalitesi falan da oldukca etkili olmaliymis tercihimde. Boğaziçi’nde gerçekten de efsanevi hocalar var. Yani temel faktör: insanlar. Hem birlikte okuduğumuz insanlar hem de sizi okutanlar oldukça nitekli.
Köklü bir geçmişe sahip, son derece liberal ve nev-i şahsına münhasır bir kurum kültürüne sahip bir okuldur Boğaziçi. Her anlamda insanın ufkunu açar. Boğaziçi mezunu olmak, adınızın önüne Türkiye'de başka hiçbir üniversitenin veremeyeceği bir prestij ekliyor.
Eğitimin yanında sosyal aktiviteleri, kulüpleriyle insan ilişkileri anlamında kişiyi geliştiren bir üniversite. Donanımlı insanlarla beraber ders almak bile büyük bir keyif.
Üniversitemi bölümüm nedeniyle tercih etmiştim. Fakat tercih ederken de Boğaziçi Üniversitesi’nin akademik alanda kendimi geliştirmem için en uygun okul olduğunu düşünüyordum. Lisans ve yüksek lisans eğitimim boyunca bu düşüncemin doğru olduğunu gördüm. Çünkü Boğaziçi Üniversitesi geleneğiyle, bürokratik engellerden olabildiğince muaf serbestisiyle, hocalarının kalitesi ve öğrencilerinin potansiyellerini gerçekleştirebileceği kulüpleriyle gerçek anlamda bir üniversitedir.
Yılmaz Özdil gibi yazayım:

manzarası çok iyidir
sabaha kadar içebilirsin özgürce
ya da istediğin kıyafetle girebilirsin derslere
rahattır yani ,özgürlükçüdür
hocaları genel olarak kafadır
ve kapıları her zaman açıktır(her üniversitede olduğu gibi)
şenlikleri falan iyidir,taşodası,koroları da
okulun çevresi çok eğlencelidir hareketlidir mutlu hissettirir
klupleri etkindir.bi çok yazar çizer sinemacı çıkarmıştır
bi tercih şansı daha olsa yine yazılır yine gelinir
Boğaziçi Üniversitesi Türkiye’nin birçok açıdan en farklı ve önde gelen üniversitesi. Bunun nedenleri arasında özgürlükçü yapısı, farklılıklara saygılı duruşu, zengin kulüp faaliyetleri, akademisyenlerin birikimi ve tabi ki kampüs hayatı sayılabilir. Ancak bana kalırsa üniversitemi diğer üniversitelerden ayıran en önemli faktör Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan neredeyse her öğrencinin daha iyi bir gelecek için sürekli somut bir şeyler ortaya koymaya çalışması ve bu durumun da tek tek herkesin kendisini geliştirmeye iten olumlu bir rekabet ortamı doğurması. Ayrıca farklı dünyalardan ve görüşlerden birçok insanla bir arada yaşıyor ve öğreniyor olmak kişilerin ufkunu inanılmaz ölçüde genişletiyor. Bu da Boğaziçi’nde eğitim alan kişilerin özgüvenlerini arttıran bir etken.

İlgili Konular

İstanbul

9 soru, 490 cevap.

İlgili Şirketler

TAYSAD

68 soru, 68 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

DenizBank

121 soru, 223 cevap.

ProBro Akademi

24 soru, 43 cevap.

Pfizer

87 soru, 215 cevap.

Hepsini Göster (46)
EY Türkiye

89 soru, 157 cevap.

Anbean

24 soru, 24 cevap.

Anlatsın

39 soru, 258 cevap.

Colgate-Palmolive

90 soru, 163 cevap.

AXA SİGORTA

52 soru, 110 cevap.

Canon Eurasia

93 soru, 147 cevap.

Huawei

73 soru, 118 cevap.

Nokta

18 soru, 63 cevap.

Blueground

20 soru, 38 cevap.

Arçelik

121 soru, 187 cevap.

Anadolu Efes

52 soru, 90 cevap.

Mercedes-Benz Türk

56 soru, 103 cevap.

Arvato

51 soru, 82 cevap.

Solvoyo

16 soru, 54 cevap.

Kraft Heinz

42 soru, 68 cevap.

Koruncuk Vakfı

18 soru, 24 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

156 soru, 318 cevap.

BSH

102 soru, 272 cevap.

Bain & Company

27 soru, 44 cevap.

Garanti Teknoloji

64 soru, 127 cevap.

Siemens

149 soru, 219 cevap.

Access Türkiye

19 soru, 23 cevap.

Doğuş Otomotiv

53 soru, 97 cevap.

Vodafone

100 soru, 132 cevap.

Avon

25 soru, 40 cevap.

L'Oréal

103 soru, 161 cevap.

BinYaprak

8 soru, 14 cevap.

Türk Telekom

66 soru, 156 cevap.

AIESEC Türkiye

49 soru, 65 cevap.

Migros

192 soru, 354 cevap.

Ipsos

32 soru, 55 cevap.

Abdi İbrahim

89 soru, 245 cevap.

Microsoft

59 soru, 101 cevap.

Koton

250 soru, 609 cevap.

Procter & Gamble

86 soru, 210 cevap.

Zingat.com

90 soru, 216 cevap.

Unilever

57 soru, 121 cevap.

Garanti Bankası

78 soru, 183 cevap.

TürkTraktör

63 soru, 110 cevap.

British American Tobacco

124 soru, 247 cevap.