Cevaplar 75

Sırala:
Bu bölümün (daha doğrusu bir bilgisayar mühendisi olarak yaşanan iş hayatının) eğlenceli olabileceğini düşünüyorum. Programlar geliştirmek, insanların günlük hayatta karşılaşabileceği problemlere analitik çözümler üretmek kulağa gayet hoş geliyor.

Kendi adıma konuşursam yıllarını bilgisayara vermiş biri olarak da bu bilgi birikimimi boşa harcamamak, daha da ileriye taşımak adına bu bölümü seçtim.

Bilgisayar mühendisliğini hobi olarak yapabileceğinize inanıyorsanız (işe severek gidebilecekseniz), yeni şeyler geliştirmeyi, insanların problemlerine çözümler üretmeyi seviyorsanız, geleceğin teknolojilerini tasarlamak gibi hayalleriniz varsa bu bölümü seçmelisiniz. Sonuç olarak bilgisayarlar her yerde.
Bilgisayar Mühendisliği 2004 yılında ilkokulda ilk bilgisayarımı almamla beraber benim hedefim oldu. Büyüdükçe mesleki araştırmalarım sonucu bu bölümün gerçekten bana en uygun ve yaparken zevk alacağım meslek olacağına kanaat getirdim. Kod yazmak, insanların sadece facebook,google gibi sitelere girip oyun oynadığı bir sistemin arkasındaki o büyülü dünyaya görmek ve o dünyanın içerisinde yer alabilmek bir ayrıcalıktır. Hayal ettiğimiz bir şeyi kodlara dökerek bilgisayarda yaratmak aslında bir sihirbazlıktır.
17 yaşındaki bir insanın hayatının geri kalanı için ne yapmak istediğine karar vermesi imkansız. Buna izin verilmesi, buna zorlanması gaddarlık. Düşünün 45 yaşında bir işiniz olacak, meslek sahibi olacaksınız ama buna 17 yaşında karar vermişsiniz. Saçmalık.

Ben, zamanında, “matematiği seviyorum o zaman bilgisayar mühendisliğini seçeyim” gibi aslında çok da doğru olmayan bir mantıkla seçim yapmıştım. Şimdi gülüyorum o zamanları hatırlayınca. İşin aslını gördüğüm için bilgisayar mühendisliğini seçmek isteyip işin içinden birilerinden bilgi isteyenlere şunu söyleyebilirim: bilgisayar başında bolca zaman geçirmekten gocunmayacaksanız, bilgisayar teknolojilerine ve genel olarak teknolojiye meraklıysanız, soyut kavramlara kafanız çalışıyorsa, 2 saat oturup 1000 satırlık kodda neresi yanlış diye aramaktan sıkılmayacaksanız, hatta bundan zevk alacaksanız, çok çok çalışmak zor gelmeyecekse, bilgisayar mühendisliğini hiç düşünmeden tercih edebilirsiniz. Güzel söyledin bunlar bana uyar ama ben şampiyonlar liginde top koşturmak istiyorum diyorsanız, sizi elektrik elektronik mühendisliği bölümüne de alabiliriz.
"Balik vermeyen balik tutmayi da ogretmeyen ama balik tutmayi ogrenmeye zorlayan bir bolum"

(Konfucyus - M.O 350)

ODTU'nun kendine has kulturu olan,en guzel bolumlerinden bir tanesi.
Küçüklükten beri aklımda ya makine mühendisi olmak ya da bilgisayar mühendisi olmak vardı. Çünkü birinde otomobillerle envai çeşit makineyle uğraşması zevkliydi, ötekinde de yeni gelişen bilgisayar teknolojisi vardı. Tercih yapmadan önce hangi mesleğin gerçekten her kademesinde memnun olabilirim diye düşündüm ve bilgisayar mühendisliğinde karar kıldım. Ayrıca bilgisayar mühendisliğinin temeli olan yazılım geliştirme, yazılım piyasası gibi mevzular Türkiye’de ve dünyada henüz emekleme halinde ve çok bakir bir piyasa. Eğer kendinize güveniyorsanız zekânızı böyle bir alana vermek ve geleceğinizi daha maceralı bir hale getirmek gerçekten yapılabilir.
Halen çok iyi kod yazamasam da (ki bu benim hatam) mesleğe saygım ve sevgim pek değişmedi. Bu meslek kod yazma mesleği değil elbette ama iyi bir mühendis olmanın yolu buradan açılıyor. Ortada bir şeyler üretmek var, bir şeyler başarmaya açık bir meslek. Sermaye sizsiniz başka bir şey değil. Yaratıcıyım ve fikirlerim var diyorsanız çekinmeyin yazın. Ama şunu da unutmayın, bu bölüm başlarda biraz hamallık gerektiriyor. Yoğunluğun ve yükün altında ezilirken bu idealden kopmayın. Ders notuna endeksli okumayın bu bölümü. Düşük ortalamalı bir öğrenci olarak söylüyorum, başarısız görünmek bazı zorluklar yaşatsa da bir şeyler üretebilen bir insan mutsuz olamaz. Notlar yükselir düşer, üretkenlik baki kalır. "Yoh ben not kasacam" diyorsanız siz bilirsiniz abicim.
Bu konuda o kısa lise düşüncelerim “Oyun yapacağaam!” diye cevap verirdi muhtemelen. Aslında ‘oyun’u biraz genişletirsek, işin temeli bir şeyler yapmak, ortaya çıkarmak. Benim öyle olmak istediğim tek bir şey, bir yegâne hedefim yoktu; fakat hayatta zevk aldığım şeylerden biri olan bilgisayar sayesinde para kazanıp, diğer zevklerim için de bunu kullanmak bana cazip geldi. Şimdiye kadar bu kararımdan pişman olmamı sağlayacak bir durum olmadı, tam tersine algoritmik düşünmeyi, kod yazmayı oldukça sevdim. Hayatımın geri kalanında da buna zevkle devam edebileceğimi düşünüyorum.
Tamamen kendi beceri ve isteklerim doğrultusunda TOBB ETU ayrıcalıklarını da göz önünde bulunarak ETU Bilgisayar seçtim.
Çocukluğumdan beri bilgisayarlarla ilgilenmeyi severim. Bilgisayar başında zaman geçirmeyi severim. Algoritmik düşünebilirim ve proglamlama ile aram iyidir. Kısacası bana uygun tek bölüm olduğunu düşündüğüm için.
Ben bilgisayar mühendisliği teknolojiye, bilime ve matematiğe olan ilgimden dolayı seçtim. Gerçekten de çok doğru bir seçim yaptığımı şimdi anlıyorum. Hem zeka gerektiren bir bölüm hem de bir bayan için seçilebilecek en gözde mühendislik bölümü.