İŞ TECRÜBELERİ

Koton

İnsan Kaynakları Müdürü / İşveren Markası - Organizasyonel Kültür ve Değişim Yönetimi

2016 - Devam

EĞİTİM TECRÜBELERİ

Marmara Üniversitesi

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü

1997 - 2001

Koton'da çalışan bağlılığını artırmak için neler yapıyorsunuz? (1 Cevap)

Çalışan bağlılığını arttırmak için yaptığımız en kuvvetli uygulamalar ödül programlarımızdır çünkü kazanan bir kültür yaratmaya çalışıyoruz. Kültürümüzü değiştirirken Kotonluların kazanması ve onlar için bir faydası olması da önemli. Genel müdürlükte, globalde, mağazalarda, lojistik ve depoda uyguladığımız ve yeni hayata geçirdiğimiz çok ciddi ödül programları var. Çalışanlarımız da bu programları çok sevdi.Çalışanlarımızın gönüllü olduğu sosyal etkinliklerimiz var ve kendi içinde 4 oluşuma ayrılıyor. Bütçelerin ve uygulamaların hepsini Koton çalışanları yapıyor. Benim de en çok sevdiğim kulüplerden bir tanesi; Gezi Yemek Kulübümüz çünkü gezmeyi ve yemeyi çok seviyorum.Bunun dışında Koton Gastro Fest, yemekhanede farklı etkinlikler, hafta sonu gezileri gibi birçok cezbedici farklı aktivite yapılıyor. Koton Etkinlik Kulübü, Koton Spor Kulübü ve Sosyal Sorumluluk Komitemiz var. Çalışanlarımızın yaptığı gönüllü işler İnsan Kaynakları’nın ya da farklı birimlerin yaptığı işlerden daha keyifli ve zevkli olduğu için katılım da daha çok oluyor. Dışarıda kendi hobisine uygun etkinliklere katılmak veya bir takım aktiviteler yapmak isteyen çalışanları bir şirket ortamında yakalayabiliyorsak onlar da çok mutlu oluyor. Dolayısıyla Koton Sosyal, çalışan bağlılığına katkı sağlayan en önemli oluşumlardan bir tanesi. Bir İK Yöneticisi olarak çalışanlardan gelen bir oluşum olmasının özellikle altını çizmek istiyorum.İçeride yaşattığımız Koton anları da var. Çalışanlarımıza hiç beklemedikleri anlarında bir takım sürprizler yaşatıyoruz. Çalışan bağlılığını arttıracak en önemli etkinlikler kişilerin kariyer gelişimlerine hitap eden etkinliklerdir.Bu yıl içerisinde Koton Akademi Online’ı hayata geçirdik. Tüm Türkiye’de yaklaşık 8000 kişilik bir grupla online bir öğrenme platformu kurduk. İçinde TEDx videoları, kitap özetleri, makaleler, katalog, gelişim ve hobi eğitimleri var. Oldukça büyük bir organizasyon olduğu için sadece sınıf içi eğitimlerle dokunamayız. Bu yüzden online, mobil, 7/24 ulaşabileceğiniz güzel ve keyifli eğitimler veriyoruz. Bunun dışında sınıf içi eğitimler, Koton ve liderlik gelişim programları, fark yaratan çalışan programları çalışan bağlılığını arttıran önemli unsurlardır.

Adaylar CV'lerini (Özgeçmiş) hazırlarken nelere dikkat etmeli? (1 Cevap)

Bazı yeni mezun arkadaşlarımız 3-5 sayfa CV hazırlıyor. Ben 17-18 yıllık deneyime sahip olduğum halde maksimum 2 sayfa olması için kısaltıyorum. Bu yüzden CV’ler kısa, net, öz olsun. Özet kısmına şirkete katabileceğiniz şeyler gibi tüm konuları sığdırın. Kendinizden 3. tekil şahıs olarak bahsedin çünkü ben bunun daha şık durduğunu düşünüyorum. Öne çıkan özelliklerinizi, takım veya proje çalışmalarınızı, okulda bir kulüp başkanlığınız varsa bunları mutlaka ekleyin. Fotoğraflarınız son döneme ait olsun. Sosyal medyada kullandığınız fotoğraflar olmasın ama Linkedin fotoğraflarıyla paralel olsun.

Koton çalışanları için nasıl eğitim ve gelişim fırsatları var? (1 Cevap)

Biz Koton’da 70-20-10 modelini uyguluyoruz. Biz kişilere sadece sınıf içi eğitimler verip onların bunları öğrendikleri bir ortam vaat etmiyoruz, bunu deneyimlerle de besliyoruz. 70-20-10 modelindeki 70’lik kısım deneyimlere dayalı öğrenme oluyor. Organizasyonumuzun, Satış Ekiplerimizin genelinde ve genel müdürlüğümüzde bu formülle eğitim sistemimizi yönetiyoruz. Marka, Planlama, Tedarik gibi iş birimlerinde uyguladığımız bir öğrenme patikası var. Kişilerin aldıkları eğitimlere, rollere ve bunların büyüme oranına göre bir harita çıkararak çalışanlarımızı bu eğitimlerden geçiriyoruz.Bunun yanı sıra bu sene açtığımız Koton Akademi Online uygulamasını tüm mağazalarımızda ve genel müdürlüğümüzde başlattık, çok yakın zamanda Rusya ve Romanya’da da aktif edeceğiz. Burada TEDx videoları, katalog, gelişim ve hobi eğitimleri, kitap özetleri ve makaleler var. Ben eğitimden sorumlu İK Yöneticisi olarak daha çok TEDx videolarını izlemeyi seviyorum çünkü 7/24 ve online bir şekilde her zaman dinleyip keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Dolayısıyla böyle bir öğrenme sistemi bence çok daha etkin. Tabii ki sınıf içi çalışmalar, takım çalışmaları ve meetingler de yapıyoruz.

Koton'da ağırlıklı olarak hangi departmanlar için işe alım yapılıyor? (1 Cevap)

Özellikle genel müdürlükte Buyer dediğimiz Marka Ekipleri, Planlama Ekipleri ve Tedarik Ekipleri için çok yoğun alımlarımız oluyor. Koton son birkaç yıldır çok hızlı bir büyüme sergiliyor. Her 2 senede bir iki kat büyüyor ve çalışan sayısı inanılmaz hızlı artıyor. Son 1-2 senede 2000 kişi aramıza katıldı. Bunun yaklaşık 200 kişisi genel müdürlük ekiplerinde bulunuyor. Dolayısıyla bunu fırsat olarak değerlendiren herkes için farklı roller var.Koton’da içeride de yükselebiliyorsunuz. Benim Kariyerim Koton adındaki iç başvuru sistemimizle farklı rollere de başvuru yapabiliyorsunuz. Mağazadaki bütün rollerde, özellikle Satış Danışmanı rolü için sürekli part-time alımımız var. Koton’un yapısı zaten çok dinamik olduğu için gençler için de çok ideal bir çalışma ortamı var. Mağaza müdürleri ve bölge yöneticileri rollerimiz de var. Onlar da çok kısa bir sürede kariyer yollarında hızla ilerleyebiliyorlar.Bunun yanı sıra genel müdürlükte farklı destek birimlerinde çok fazla alımlarımız oluyor. Bunun nedeni de hızlı büyümeden kaynaklanıyor. Bilgi Teknolojileri, Satış veya Satış’ın genel müdürlük ayağı, İnsan Kaynakları, E-ticaret gibi birçok farklı alanda alımlar yapıyoruz.

Koton'da yeni mezunlar için başvuru ve mülakat süreci nasıl ilerliyor? (1 Cevap)

İlanlarımızı Kariyer.net’te, Linkedin’de ve Peopleize sisteminde yayınlıyoruz. Kariyer.net’te son 2 sene üst üste En Çok Başvuru Alan Firma Özel Ödülü’nü aldık. Bu anlamda Koton’da çok ciddi bir rağbet var. Bence Türk markaları arasında yükselen bir yıldız olması da çok önemli. Bu başarıları duyan bütün arkadaşlar Koton içinde yer almayı istiyor.Gelen başvuruları İK Ekibimizde HR Business Partner arkadaşlarımız inceleyerek bölüm yöneticileriyle paylaşıyor. Ardından mülakat süreçleri çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Eğer belli roller ve sorumluluklar varsa, kişiler yönetici ve üzeri pozisyondalarsa onlara profil analizleri içeren testler yapıyoruz. Bu testlerden sonra son aşamada görüşmeler sonlandırılıyor ve kişilere iş teklifi yapıyoruz.