Cevaplar 14

Yükleniyor...
832 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İyi bir pazarlamacı, iyi performansla ürünün üzerine çalışabilmeli ve o ürünün başarılı bir şekilde yol almasını sağlayabilmeli. Ama sevmek çok önemli. Ben daha önceden yaptığım işi de çok severek yapıyordum. Ürünlerimin hepsiyle gerçekten duygusal bir bağ kuruyordum. Aynı şekilde Xbox’ta da öyle. Xbox’ı da çok seviyorum. Çok inanıyorum Xbox’a ve hakikaten ürününüz bir yerden sonra sizin çocuğunuz gibi oluyor. Ona, o şekilde sahip çıkıyorsunuz. Ürününüzle ilgili söylenen bir şeyi kişisel alıyorsunuz. Xbox Kategori Müdürü olmadan önce kendime Xbox gameri demezdim mesela. Bazı şeyler işin içindeyken öğrenilebilecek şeyler. Ama önemli olan sizin istemeniz, motivasyonunuz ve oradaki duygusal bağ. Bir de unutmamak lazım genelde şanslıyız, çünkü güzel ekiplerle çalışıyoruz. Eksik yanlarınızı mutlaka ekipten veya ekibe dahil olacak başka kişilerden tamamlayabilirsiniz. Burada da zaten takım çalışmasının önemi ortaya çıkıyor.

1,195 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Şirkete gelir gelmez önce kahvemi alıyorum. Ondan sonra yerime geçiyorum. Genelde şirkete erken gelmeyi seviyorum çünkü şirket sessizken günü planlamak daha rahat oluyor. Saat 09:00’dan sonra toplantılar ardı ardına başlıyor. Üst üste gelen çok fazla toplantım oluyor gün içinde. Bu yüzden öncelik sıralaması yapmam gerekiyor. Bir de önceden ayarlanmış çok fazla görüşmemiz olur bizim yurt dışıyla. Onun dışında da bütün gün içinde daha büyük resme bakıp genel planlamaları yapmak gerekiyor. Her gün yeni yeni işler çıkıyor. Hakikaten bir gün öbür güne uymuyor. Sürpriz işler çıkabiliyor karşınıza. Bunların içinde kaybolmadan, uzun vadedeki ve kısa vadedeki planlarımızı takip etmek gerekiyor. Günde mutlaka bir iki saat buna ayırmaya çalışıyorum. Bunun dışında yine kendime çalışma zamanı ayırmaya çalışıyorum. Bir de tabi yağmur gibi yağan bir e-mail trafiği oluyor. Bir yandan da e-maillere anlık cevap vermeye çalışıyorum. Gün çok dinamik geçiyor. Kesinlikle kimsenin sıkılacağını sanmıyorum. Bazen tansiyon artıyor, bazen düşüyor. Onu çok iyi dengelemek gerekiyor. Güzel, neşeli bir ekibin içerisinde çalışıyorum. O da hakikaten beni motive ediyor.

2,137 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İki farklı profile sahip kişi ile beraber çalışıyorum şu anda. Bir tanesi bizim gamer dediğimiz bir profil. İşimizin bir anlamda teknik bir yönü de var. Xbox’ın gerçekten fanatiği olan ve çok uzun senelerdir Xbox’ı ve oyunlarını çok uzun saatler boyunca oynayan profiller arıyoruz. Bunlar genelde zaten Xbox’ın Youtuber’ları veya Xbox üzerinde şimdiye kadar farklı farklı oyun kategorisinde işler yapan arkadaşlar oluyor. Onları bünyemize alıyoruz. Onların hem know-how’ından, hem de teknik bilgilerinden faydalanıyoruz. Bir yandan da bizim ürünümüze olan algıyı onların içinden birini de kendi aramızda dahil ederek daha iyi anlayabileceğimizi düşünüyoruz. Bir diğeri de pazarlama stajyeri. Dediğim gibi kategorinin altında çok fazla rol yok ama stajyerler bizim için çok değerli. O yüzden de pazarlama alanında üniversiteden yeni mezun veya son sınıf öğrencisi profillerle de çalışıyoruz. Burada pazarlama anlamında aklınıza gelebilecek her şeyden sorumlu oluyorlar. Yani bir kampanyanın düzenlenmesi, ajanslarla olan iletişimler, sosyal medya yönetimi, web sitesi yönetimi gibi sorumluluklar veriyoruz .

550 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ne istediklerini çok iyi bilsinler. Bu Microsoft veya başka şirket olsun, hem tanıdıkları vasıtasıyla hem kariyer günlerinde sorular sorarak, bunlara katılarak, stajlar yaparak hangi alanda uzmanlaşmak istediğini önceden belirlemeliler. Ondan sonra da firmayı belirlemeliler. Firmayı belirledikten sonra diyelim ki bu Microsoft; gerçekten çok fazla insanın çalışmayı istediği bir şirket. Burada çalışan insanlardan feedback almaları çok önemli olacaktır. Bunun dışında da Microsoft'un düzenlediği farklı farklı organizasyonlar var. Kariyer günleri var, Açık Akademi diye bir organizasyonumuz var. Bunlara katılıp insan kaynakları ile bir an önce irtibata geçmeleri lazım. Dediğim gibi her şey aslında networkingten geçiyor. Tabii bir de güçlü bir CV’ye sahip olmaları gerekiyor. GPA’lerini yüksek tutsunlar. Sosyal anlamda da kendilerini geliştirmeyi ihmal etmesinler ve networking için bir an önce Microsoft İnsan Kaynakları Bölümü ile irtibata geçmeye çalışsınlar.

400 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Minecraft hakikaten çok önemli bir yatırım. Bütün dünyanın bildiği ve çok değerli bir oyundan bahsediyoruz. Oyundan da ötesinde bir yapı aslında Minecraft. Biz Microsoft olarak Minecraft'ı daha çok eğitici yönüyle değerlendirmek istiyoruz. Şimdi, şu anda bu oyunu ve bu franchise’ı konumlandırmamız bu yönde. Ticari bakmıyoruz kesinlikle bu konuya. Bu ürünün kişisel gelişim, çocukların eğitimine ve gelişimine verdiği katkılarını sorgulayarak o yöne doğru konumlandırıyoruz.