Cevaplar 4

Yükleniyor...
8,744 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle aslında Müfettiş Yardımcısı ve Müfettiş farkına değinmek isterim. Aslına bakarsanız Müfettiş Yardımcısı bir Müfettişin denetim ve inceleme yapma anlamında sahip olduğu tüm yetkilere sahiptir. Sadece Teftiş Kurulunun kendi içerisinde çeşitli ünvanlar bulunmakta ve bu ünvanlar da belirli yıl kıdem ve çeşitli sınav ve mülakatlar geçilerek elde edilmektedir. Dolayısıyla bir Müfettiş Yardımcısı bir Müfettişin yaptığı işleri yapar. Bu kapsamda soruya Müfettiş ne yapar diye cevap vermek istiyorum. Müfettiş iç denetimi yapar. İç denetim faaliyetlerini gerçekleştirirken iç kontrol ortamının etkinliğini değerlendirmek, biraz risk yönetim süreçlerine dokunarak pro-aktif yaklaşımlar sergilemek ve kurumsal yönetimin aslında pay ve menfaat sahipleri için maksimum değer yaratma amaçlarına destek sağlayarak işletmenin hedeflerine ulaşmasına yardımcı oluyoruz. Dolayısıyla aslında şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, ülkemizde maalesef bulunan Müfettiş ceza verir, Müfettiş hata bulur, Müfettiş yanlışları arar gibi yaklaşımlar aslında mesleğimizi tam olarak yansıtmıyor. Çünkü bizim asıl amacımız kuruma değer katmak, kurumun hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmaktır.

2,414 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Şube Teftişleri’nde çalışan bir Müfettiş Yardımcısı, DenizBank’ın 740 şubesinden sorumlu olarak olağan teftişleri ve her şube için yaptığı belli rutinleri gerçekleştirir. Ekip şeflerimizin yönlendirmesi ve şubelerde karşılaştığımız durumlar doğrultusunda yaptığımız farklı incelemeler ve çalışmalar da söz konusu olabiliyor. Yaptığımız işin temelinde olağan teftiş dediğimiz işi gerçekleştirmek var. Amacımız; bankamız için oluşabilecek bütün riskleri ekarte etmeye ve birbirimizi iki taraflı olarak bilgilendirip bir şeyler katmaya çalışmaktır. Müfettiş kelimesi biraz insanları korkutabiliyor ama biz gittiğimiz her yerde iki taraflı olarak değer katmaya, olağan riskleri ortadan kaldırmaya, birbirimizi bilgilendirmeye, yüreklendirmeye ve doğru yönlendirmeye çalışıyoruz.

1,718 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben Müfettiş Yardımcısı olarak Şube Teftişleri bölümünde çalışıyorum. Ekip şefimin ve onun 6 aylık programı dahilinde belli kriterlere göre şube teftişleri gerçekleştiriyoruz. Asıl amacımız; bankamızı risklere karşı korumak, var olan riskleri yok etmek ve oluşabilecek risklere karşı önlemler alarak denetimimizi sürdürmektir.