Cevaplar 12

Yükleniyor...
366 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Çağrı merkezi sektöründe 10 yıllık deneyimim var. Ben de Müşteri Temsilcisi olarak başladım, bugün 500’ün üzerinde çalışanı ve 50’ye yakın orta kademe yöneticiyi yöneten bir Operasyon Direktörüyüm. Hem sektördeki arkadaşlarımdan, hem Arvato’dan hem de önceki şirketimden gözlemlediğim kadarıyla bu işe girenlerin büyük bir kısmı Müşteri Temsilcisi olarak başlıyor. Bunların arasında mühendis, işletmeci, bilgisayarcı gibi her bölümden kişiler var. Bugün Eğitim Departmanı’nda teknik birini de görebiliyoruz, İktisat veya Finans bitiren birini Operasyon’da da görebiliyoruz. Dolayısıyla her bölümdenbirileri çağrı merkezinde bulunuyor. Özellikle Müşteri Temsilcisi olarak bu göreve insanlar öğrenciyken veya geçici bir iş için başlayabiliyor. Başladıktan bir süre sonra da kendilerini bu işe gerçekten verdiklerinde ve çok çalıştıklarında önlerine kariyer fırsatları çıkıyor.

Çağrı merkezi çok dinamik bir yapı olduğu için çok sıkı takip etmeniz, anda olmanız, müşteriye yetişmeniz ve çalışkan olmanız lazım. Bende şans da vardı ama bu dönemde çok ciddi bir şekilde çalıştığımı ve kendime kişisel olarak yatırım yaptığımı söyleyebilirim. Birçok kursa ve seminerek atıldım, bunu şiddetle öneririm.

Çağrı merkezi dünyasına girip Müşteri Temsilcisi kademesini bir kez atladıktan sonra ya siz hedeflerinizi ayarlıyorsunuz ya da imkanlar sizi bir yerlere getiriyor. Günün sonunda Müşteri Temsilciliği ile başlayan serüven Genel Müdürlüğe kadar gidebiliyor. Dolayısıyla herkese sabırlı ve çalışkan olmasını, dürüst bir şekilde bu işi takip etmesini öneririm.

441 görüntülenme
·
Transkripti Göster

11 yıllık iş hayatımda Anadolu’yu Elazığ lokasyonunda deneyimleme imkanı buldum. Elazığ ulaşım açısından çok kolay çünkü havayolu ulaşımı var. Bununla birlikte genç neslin, lise ve üniversite mezunu insanın, okuma-yazma oranının yüksek olduğu bir şehir olduğunu söyleyebilirim. Dolayısıyla biz burada kaliteli hizmet verirken çalışanları bulmakta ve onları eğitmekte hiçbir zorluk yaşamadık.

Elazığ 300-350 bin seviyesinde bir nüfusa sahip olmakla birlikte, üniversitesi ve sosyal alanları da bulunuyor. Biz kurumlarla, belediye ve valilikle olan iletişimimizle, onların desteği ve yaptığımız ortak projeler sayesinde çok güzel sonuçlar aldık. Elazığ lokasyonu şu anda ciddi derecede tercih edilen bir lokasyon. 2011 yılından bugüne kadar hala bu lokasyonda hizmet vermeye devam ettiğimizi söyleyebilirim. Ben burada insanların gösterdiği yakınlığı, aynı lokasyonda bir ekip olmanın getirdiği güzel anları yaşadım.

Biz müşterilerimize birden fazla firma olarak hizmet veriyoruz. Örneğin; bir gün Elazığ’da bir lokasyonasel bastı ve o gün biz Elazığ’daki arkadaşlardan destek beklediğimizi söyledik ama kimseye “Şu kadar mesai yapacaksın.” demedik. O gün bütün arkadaşlarımız o durumu görüp bize yardımcı oldular. Biz böyle bir şey planlamamıştık ama burada kendine kenetlenen böyle bir halk var.

288 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben 2011-2018 yılları arasında burada bulundum. Bu dönemde Arvato’nun kültür çalışmalarını, insana yaklaşımını, insanı nereye konumlandırdığını ve bunu yaparken yürüdüğü adımları çok net gördüm. Biz Arvato Türkiye’nin değerlerini yarattık ve bunu yaygınlaştırmaya yönelik birçok aksiyon aldık, almaya da devam ediyoruz. Yönetim anlayışında çalışanı odağımıza koyduk, hatta daha da yükselttik. Bununla beraber bizim bir liderlik manifestomuz var, buna bağlı kalarak en zorda olduğumuz dönemleri ve kriz anlarımızı yönetiyoruz ve işimizi yapıyoruz.

201 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Arvato’da 7 yıllık bir deneyimim var ve bu süre zarfında çok ciddi deneyimler kazandım. Arvato’nun çalışanın gelişimine odaklandığını söyleyebiliyorum çünkü bu işi yöneten, bütçeleri takip eden, faaliyet tablolarını çok iyi bilen biri olarak gelişim için çok ciddi yatırımları ve finansal rakamları ayırdığımızı söyleyebilirim.

Ben 2011 yılında başladığım Arvato şirketinde öncelikli olarak profesyonel bir firma tarafından değerlendirme merkezine tabi tutuldum. Bu sayede güçlü ve gelişim yönlerimi çok net bir şekilde gördüm. Yaklaşık 1 buçuk yıl sonra bir üniversiteyle ve danışmanlık firmasıyla yürütülen uzun dönemli bir gelişim planına tabi oldum. Burada liderlik, değişim, ekip iletişimi ve yönetimi gibi noktalarda bilgi sahibi oldum ve bu bilgileri kullandıkça elde ettiğim faydanın beni aşırı derecede motive ettiğini söyleyebilirim.

Son olarak yaklaşık 2 yıl süren bir Koçluk dönemim oldu.Bu dönemde birebir yapılan Koçluk seanslarıyla potansiyelimi ve bunun ne kadarını kullanabileceğimi gördüm. Bununla beraber iş yapış şekli, delegasyon,ekip yönetimi gibi noktalarda çok ciddi deneyimler elde ettim ve bugün bunları hala kullanıyorum. Kullandıkça da bunların ne kadar faydalı ve verimli olduğunu görüyorum.

Bunun haricinde müdür, takım lideri ve süpervizör arkadaşlarımız için bazı gelişim programları uyguluyoruz. Şimdi de bunu yaygınlaştırmak üzere bir ekip olarak çalışıyoruz. Dolayısıyla Arvato’da bir çalışanın gelişimini çok önemsiyoruz.

164 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Arvato çok büyük bir organizasyon. 40’a yakın ülkede,100’den fazla lokasyonda, birçok sektöre hizmet veriyoruz. Ayrıca Türkiye’de ve globalde hizmet verdiğimiz firmalar bulunuyor. Globalde hizmet verdiğimiz müşterilerimizden aldığımız çözümleri, iyileştirme alanlarını, proaktif yaklaşımları Türkiye’ye getirerek buradaki müşterilerimize uyarlıyoruz ve lokaldeki deneyimleri de globale aktarıyoruz.

Örneğin, 2014 yılında globalde hizmet verdiğimiz bir telekomünikasyon firmamızla bir pilot proje yaptık. Bunu Arvato Türkiye ve Arvato İspanya olarak tatlı bir rekabetortamında sürdürdük. Amacımız; müşteri memnuniyetini arttırmak, çağrı sayısına ve maliyetlere etki eden iyileştirmeler yakalamaktı. Biz de aynı dönemde, aynı şartlarla, benzer yapılarla ve bir pilot ekiple bu testi gerçekleştirdik. Bu işin planlamasına ciddi şekilde emek verdik ve bunu ekibe çok iyi anlattık. Pilot projede bulunan diğer departmanları da işin içine çok iyi bir şekilde katıp çok güzel bir başarı elde ettik. Böylece bu başarı globaldeki ve Türkiye’deki CEO’muza kadar ulaştı. Biz de bu teşekkürden çok mutlu olduk. Daha sonra hizmet verdiğimiz telekomünikasyon devi bu çalışma modelini bir sonraki hale döneminde iş yapış modeline getirerek kullanmaya başladı.